Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Potěší

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Super 8: Sci-fi spielbergovského střihu

2013-01-30 11:29

Nejnovější počin J. J. Abramse je příjemně nostalgickým ohlédnutím za sedmdesátými léty optikou sedmdesátých let.

J. J. Abrams už dostatečně výmluvně předvedl, že se ve filmové branži umí pohybovat. Seriálem Ztraceni přikoval k televizím i diváky, kteří kouzelnou bedýnku pravidelně nesledují, třetím dílem Mission: Impossible poslal agenta Hunta vstříc autentičtější a neméně zábavné podobě a kolem Monstra vystavěl natolik tajemné promo akce, že konzumenti přicházeli, aby vlastně zjistili, co se to sakra děje. A mimochodem také znovuvzkřísil fenomén Star Trek. Zkrátka svůj talent demonstroval na tolika případech, že by bylo celkem troufalé prohlašovat, že mu něco zásadního nejde nebo že neví, co dělá.

Trailer plný tajemství a otázek

Právě v souvislosti se Super 8 se dá narazit na spoustu článků, které tvrdí, že je film tajemnou hororovou sci-fi a zároveň rodinnou podívanou, přičemž se prý zdá, jako by se tvůrci nemohli rozhodnout, kam snímek nasměrovat. Super 8 se totiž opravdu tváří jako napínavá záležitost s velkolepými digitálními efekty, ale hlavní postavy posléze předvedou několik „absurdních“ hrdinských činů a samotný závěr se zabalí do velkého množství patosu s povinným moralizováním. Neznámé podněty se transformují na stokrát viděný obsah, který v dnešní době příliš nefunguje. Jenže celé se to zcela záměrně drží stylu, jakým pracoval Steven Spielberg na rodinných filmech v sedmdesátých a osmdesátých letech. Samotný snímek se ostatně na sklonku sedmdesátých let odehrává a Spielberg tuto poctu své tvorbě produkoval.


Další ukázka s již specifikovaným obsahem

V centru dění pobíhá skupinka teenagerů, kteří v jednom americkém městečku natáčí zombie horor. Při tvorbě jedné komplikované scény u nich ale havaruje vojenský vlak s neznámým materiálem. Z jednoho vagonu vezme něco podivného kramle a vydá se do ulic. Divák samozřejmě až později zjistí, co konkrétně uniklo, nejprve se buduje tajuplná atmosféra řádně oldschoolovými způsoby. Když bytost zaútočí na obsluhu benzinové pumpy, vidíme pouze mutantské nohy, ale kdykoliv by se potvora měla ukázat tváří v objektiv, něco se „připlete“ do záběru. U keřů zase sledujeme jen zlověstné šustění a křik. A na podobně pozvolném odkrývání stojí první polovina filmu.Je přitom očividné, jak detailně má Abrams nastudované a nacvičené vypravěčské postupy. Snímkem, který dítka natáčejí, se posléze odkazuje na prvotní filmařské kroky. Na onu radostnou tvorbu, kdy se od oblíbených umělců pracovní metody okoukávají. Mladý režisér kupříkladu pozměňuje svůj amatérský flák dle pouček, které si přečetl v knize o psaní scénářů. Romantická linie prohlubuje vztah k postavám? Potřebujeme tedy do příběhu zakomponovat lásku!Nakolik je ale natáčený zombie horor ve své jednoduchosti a dětském nadšení zábavný (a během titulků se ukáže jeho finální podoba), samotná Super 8 dodržuje pravidla s vážnou tváří. Ačkoliv by tedy primárně mělo jít o film pro děti, užijí si ho zřejmě víc rodiče, kteří pamatují, jak se chodilo do kina na E.T.ho. Super 8 k sedmdesátkám přistupuje citlivě a uctivě, takže bude teenagerům pravděpodobně připadat jako pomalý příbuzný současných akčňáren typu Transformers. Doba pokročila a dnes už se letní oddychovky točí jinak. A jen málo náctiletých sleduje filmy minulého století. Jestli tedy něco vyčítat Abramsovi, tak zřejmě skutečnost, že jde „jen“ o nápodobu. Pečlivou, sympaticky nostalgickou, ale stále jen nápodobu, která emocionálním dopadem originály nepředčí.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>