Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Potěší

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Solomon Kane: Snídaně v blátě

2011-01-06 10:33

Při sledování Solomona Kanea si budete notovat hitovku, v níž středověk neskončil, nýbrž trvá!

Dlouho předlouho nebyl v kinech onen špinavý druh fantasy, kde se ústřední drsňák veskrze lineární cestou prosekává za určitým cílem, přičemž cedí krev, pot a slzy. Poslední roky z každé strany vyskakovali trpaslíci, elfové a další roztomilé potvůrky, které dokládali perfektní práci maskérů a kostymérů. I oni patřili velmi často k fajn společnosti, ale trochu přitvrdit by zkrátka neškodilo. Což si zřejmě řeklo více lidí, a tak se vyhrábla postava Solomona Kanea, kterou vymyslel Robert E. Howard. Ano, ten Robert Erwin Howard, literární taťulda legendárního bijce barbara Conana.


Tradiční trailer k Solomonu Kaneovi

Solomon Kane je výkonný zabiják, který jako kapitán skupinky žoldnéřů hájí v 16. století čest anglického království. Ukájí žízeň po krvi na všech kontinentech, ale když jednoho dne spočine tváří v tvář nohsledovi samotného Ďábla, jde veškerá bezohlednost a drsnost stranou. Kaneovi se podaří uniknout, přesto jedinou možností, jak zůstat delší dobu naživu, je začít kopat za tým klaďasů. Zřekne se násilí a zasvětí všechnu svou činnost klidu a míru. Což by určitě mohl být dobrý program na několik desetiletí. Jenže potká puritánskou rodinku, která je brutálně pobita. Dcerku unesou a Kane přislíbí, že ji zachrání. Znovu holt musí vzít rapír do jedné ruky, pistoli do druhé a nebrat ohledy na avizovaný ďábelský osud.

Heroická fantasy tedy po dlouhé době získala dalšího zástupce a nutno podotknout, že solidního. Režisér Michael J. Bassett má čuch na to, jak za málo peněz vytvořit pořádně depresivní prostředí. V Solomon Kaneovi diváka převede do středověku, kde déšť a bahno doprovází pochmurný vizuál. Obyvatelé se musí bát o každý kousíček majetku a být ochotni zaseknout hrábě do čela tomu, kdo by mohl být čarodějnicí nebo zlodějem. Pokud by to totiž nedokázali, může jim během krátké chvíle pršet do krku.


Záběry z tuzemského natáčení

K tomu samozřejmě pasuje i Solomon Kane, kterého ztvárnil charismatický James Purefoy. Je to sice taková lacinější varianta Hugh Jackmana, ale když si nasadí černý kabát a černý klóbrc, případně někomu usekává hlavu na třikrát, obdržíte ultimátního řezníka. Cáká z něho testosteron a když navíc cáká i krev z protivníků, dostaví se ono zvláštní filmové potěšení. Ta radost ze sledování béčkové holomajzny, která s hlavou hrdě vztyčenou odkazuje k filmům z osmdesátých let, kde Arnold Schwarzenegger zastával pravidlo „já mám svaly, ty máš čáry, tak jdi do háje“.

Solomon Kane nejvíce funguje právě v jednotlivých scénách, které jsou leckdy překvapivě atmosférické a kvalitně zvládnuté. Jako celek je to ale pořád přímočará jízda, při níž se nadšení přeci jen rozmělní kvůli slabším dialogům a nepříliš působivému konci. V závěru se všechny vybudované linie slijí až příliš triviálním způsobem ve stylu klasické narace. Polopaticky se vysvětlí každá věc, kterou už divák mohl odtušit od poloviny filmu, v důsledku čehož se zbytečně změní pravidla. Už to vlastně přestává být specificky příjemný brak, ale obyčejně odvedená práce pro každého.

Primárně je ale Solomon Kane beztak nostalgickým ohlédnutím za dobou, kdy k přikurtování k televizi postačovalo, aby se na obrazovce někdo mlátil. Soubojů je zde dostatek a pro Čecha Bassetův film ožívá ještě jedním charakteristickým způsobem – nejen, že se natáčelo v tuzemsku, ale velkou rolí tu disponuje i Marek Vašut.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde
.

Foto BontonFilm
 

Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>