Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Potěší

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Škola života (1)

2010-04-13 00:00

Druhá světová už dávnou skončila, ale Beatles ještě nepřišli. V této nijaké, šedivé době žije na londýnském předměstí nadaná studentka, která se jednoho dne ocitne před zásadním dilematem. Má jít studovat na prestižní univerzitu, nebo přijmout od vyzrálého charismatického muže mnohem zajímavějsí nabídku?„Zlatá šedesátá“ jsou dnes synonymem pro uvolněnost, barvy, sex a rock´n´roll. Škola života ale připomíná, že to co nám naskakuje o tzv. šedesátkách zcela automaticky, kdysi tak automatické nebylo, a že volnomyšlenkářská revolta proti konzervativismu rodičů přišla vlastně celkem pomalu. „Pokaždé, když lidé mluví o šedesátých letech, chce se mi křičet,” říká Lynn Barber, novinářka jejíž životní osudy inspirovaly Nicka Hornbyho k tomu, aby pro Školu života napsal scénář. „Šedesátá léta v pravém slova smyslu začala až někdy kolem roku ’63 nebo ’64.“ Škola života vznikla na základě její stejnojmenné autobiografie. Prvních pár stran, které v ní dnes uznávaná reportérka věnovala své první lásce, zaujaly Hornbyho natolik, že se podle nich rozhodl natočit celý film.Všechno začíná v roce 1961. Šestnáctiletá Jenny vyrůstá v průměrné britské rodině a nemůže se dočkat, až začne žít dospěle. Chodí na střední a pilně se připravuje na přijímačky na Oxford. Její maloměšťácký život se ale zásadně změní, když potká okouzlujícího a světáckého třicátníka Davida. Ten si ihned získá sympatie nejen Jenny, ale i jejich konzervativních rodičů a Jennin život dostává úplně jiné rozměry. Co jí chybělo ve škole, to dostává plnými doušky v Davidově společnosti – bere ji na koncerty a večeře, seznámí ji se zajímavými lidmi a rodiče, zdá se, paradoxně vše schvalují. A tak stojí před Jenny otázkou, co chtít od života dál?„Jedním z hlavních témat filmu je, že v roce 1962 jsme pořád byli uvězněni v prudérní, poválečné Británii,“ říká Hornby, „Anglie byla izolovaná, chudá země. Druhá světová válka pomohla Americe, jejich velká auta a rock´n´roll byly známkou prosperity. Tady v Británii jsme pořád čekali na autobus.“ A to všechno vypráví na příkladu mladé studentky, která je personifikací celé jedné generace. Ta cítí změnu, ale neumí ji ještě zachytit. S rodiči, kteří vyrostli v předválečných poměrech, nemá příliš společného. Pere se sama se sebou. Chtěla by konečně být dospělá, aniž by pořádně věděla, co to znamená. A rodiče jí nijak neporadí. Má jít studovat nebo se vdát? Má jedno či druhé vůbec smysl? Když na sobě bude dřít, čeká ji lepší budoucnost? Na podobné otázky není nikdo Jenny schopen uspokojivě odpovědět, a tak volí cestu nejmenšího odporu, ale jak název filmu napovídá, její teprve její rozhodnutí ji proškolí.

Škola života je civilní, spíše televizní než distribuční film. Ale to co vypráví, vypráví s nevtíravou přesvědčivostí. Diváky, kteří mají rádi akci a krev, osloví jen těžko. Milovníky nedávné historie ale stoprocentně potěší.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.

Foto Bontonfilm

Lucie Christovová

Komentáře (1)

essays.agency 2020-08-17 09:48:16
Když lidé hovoří o „prestižním univerzitním zážitku“, obvykle to znamená spojení, které vytvoříte s chytrými a ambiciózními lidmi. S těmi stejnými lidmi se můžete spřátelit, pokud si za čtyři roky přijmete práci na Googlu nebo pokud se rozhodnete pro PhD.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>