Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

SHERLOCK HOLMES JAK HO (NE)ZNÁTE (3)

2010-01-14 00:00

Kdo alespoň trochu zná Sherlocka Holmese, ten ví. Kdo alespoň trochu zná filmy Guye Ritchieho, ten snad taky ví. Když se však ohlásilo, že se světoznámý detektiv spojí s režisérem gangsterek, nevěděl pořádně nikdo. Teď už naštěstí můžeme říci, že víme a že se docela vyplatí vědět.

Kromě toho, že se v očích veřejnosti Guy Ritchie objevoval jako „ten chlapík, co si vzal Madonnu“, je britský tvůrce pro filmové hltače režisérem černohumorných kriminálek. Sbal prachy a vypadni a Podfu(c)k slavili nemalý úspěch, takže není divu, že byl Ritchie rychle zaškatulkován. Ke gangsterkám se jeho břitký humor a smysl pro drsnou akci perfektně hodili. A může to leckomu připadat zvláštní, ale hodí se i pro Sherlocka Holmese.

Nejslavnější detektiv všech dob totiž nemusí být jen tím roztomilým géniem s fajfkou v puse a lupou v ruce. Ritchie se vykašlal na zažité představy z filmů a vydal se trochu hlouběji do samotných knižních předloh Sira Arthura Conana Doyla, přičemž vyhrábnul mnohem šílenější verzi známé figury. Z Sherlocka se tak stal extrémně inteligentní a dosti výstřední jedinec, co dokáže zkopat i zdánlivě mnohem silnější soupeře. S vypracovanou muskulaturou Roberta Downeyho Jr. se tomu ale vůbec nedivíte.


Atraktivně zpracovaný trailer na Sherlocka Holmese

Volba plácnout do ústřední role pravděpodobně nejvíce cool herce současnosti vyšla na výbornou, přesto se rovnou musí pochválit i velmi rozumné obsazení Jude Lawa do pozice společního Watsona. Vše stojí na jejich perfektním vzájemném fungování. Jsou to takoví kámoši, kteří sice v každé promluvě nepoužívají kdovíjak epesní hlášky, přesto je sledujete s nepolevujícím zaujetím. Když se dohadují v kočáře, když Watson v restauraci představuje Sherlockovi svoji přítelkyni nebo když spolu hledají další vodítka v řešení případu, jsou jejich scény stabilně prodchnuty charismatem.


Druhý řemeslně solidně sestříhaný trailer

Předpokládám, že se z dosavadní absence zmínky o příběhu dalo odhadnout, že na něm Sherlock Holmes skutečně nestojí. Zápletka o tom, jak je lord Blackwood popraven, aby následně vstal z hrobu a začal pomocí temné magie vraždit všechny, kteří by se chtěli postavit jeho nadvládě nad celým britským impériem, není vyloženě špatná, přesto se jeví jako pouhá povinnost. Nenadchne a nezaujme natolik, abyste se v závěru nadšeně plácli do čela s výkřikem „jo, tak takhle to teda bylo, ten Sherlock je ale hlava“. Mark Strong by sice mohl být alespoň výrazným záporákem, scénář k němu ale přidělil obyčejně jednorozměrnou značku „zlosyn“, čímž byl jakýkoliv potenciál spolehlivě uzemněn.

Když jsme u onoho uzemňování, akční pasáže, kterých není kdovíjak velké množství, vytvořil Ritchie velmi zručně. V jejich špinavosti a důslednosti na zprostředkování fyzického prožitku se dá asi nejvíce vyčíst režisérův rukopis. Do mlácení je navíc vhodně zakomponován Holmesův bystrý čich na sebemenší maličkosti. Nejdříve kupříkladu vidíme souboj ve zpomaleném módu, během něhož si hlavní hrdina představuje, kam všude protivníka udeří a jaké to bude mít následky. V zápětí se přejde zpět do reálné rychlosti a ofenzivní kroky se přehrají svižným tempem. Bitky navíc potěší i tím, že zabaví, i když se výňatky téměř všech akčních pasáží objevili již v trailerech.

Ačkoliv ještě nebyla řeč o vynikajícím hudebním doprovodu Hanse Zimmera a opět extrémně roztomilém kukuči Rachel McAdams, hodí se Sherlocka Holmese rovnou zařadit do kolonky kvalitně zpracované zábavy. Na piedestal do blockbusterového nebe to kvůli uniformní zápletce není, ale na zvědavé vyhlížení pokračování to jednoznačně stačí.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.

Foto Warner Bros Česká republika

Martin Čuřík

Komentáře (3)

alex 2010-03-05 07:38:15
velmi divny film)))
Esus 2010-02-24 06:25:11
A já jsem slanina!
Esus 2010-01-24 11:21:39
Je to slatanina, kdy snaha o originalnost se pretransformovala opet do hollywoodskeho sladaku. Jedini, kdo to zachranuji jsou oba protagoniste. Zena Watsona jhe snad nejhorsi herecky vykon, co jsem za posledni dobu videl. Doporucuji shlednout film "Lars a skutecna divka".

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>