Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Art House

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Buchty a loutky přežily pubertu

2010-03-29 00:00

Alternativní loutkové divadlo Buchty a loutky slaví osmnáctý rok existence filmovým dokumentem „Sedmnáct“. Jedna z mála příležitostí, jak jej shlédnout, bude 31. března ve Studiu Švandova divadla.

V roce 1991 by si asi málokdo vsadil, že jim to vydrží tak dlouho. Bez stálé scény, bez dramaturgie, bez zřetelné žánrové linie, bez technického personálu, ale s chutí dělat živé kontaktní a netradiční loutkové divadlo. ...aby to bavilo nejen diváky, ale i je samotné, aby si mohli a dokázali hrát i v dospělosti, aby se tím dokázali uživit - Buchty a loutky. Soubor založili absolventi loutkářské katedry pražské DAMU Marek Bečka, Radek Beran, Vít Brukner a Zuzana Bruknerová. Prošli si spolu krátkou epizodu angažmá v oblastním divadle v Chebu, ale od té doby neměli stálou scénu. Buchty a loutky jsou pravděpodobně největšími divadelními nomády v Česku, což nevyvrací ani fakt, že v posledních letech našli útočiště ve Studiu Švandova divadla. Aby se uživili tím, co dělají, jezdí po celou dobu existence po školkách, klubech, světových divadelních i domácích festivalech, ba dokonce už i po rockových festivalech.

V představeních Buchet a loutek nenarazíte jen na klasické marionety, do hry jsou bráni maňásci, barbíny, gumové postavičky, věci ze smetiště, vycpaná zvířata i živí herci. Díky svébytnému humoru a nadhledu je většina představení skousnutelná jak dospělými, tak dětmi. I když se dětská představení vyrábějí samozřejmě také na míru, stejně jako dospělácké kusy. Jsou blízké divákům s pokleslým vkusem, divákům milujícím brakovou literaturu i film (ta se s naprostou samozřejmostí a drzostí sobě vlastní míchá s klasikou), divákům milujícím popové popěvky i trochu bezbřehého televizního sentimentu. Všechno bráno samozřejmě v uvozovkách, jde totiž o výsostnou hru záměrně balancující na hranici dobrého vkusu. Důležité je, že se v té hře Buchtám a loutkám podaří držet na správné straně.

Ačkoli jsou Buchty a loutky proslulé také svým loutkovým Automatem na filmy (s pohotovostí odehrají jakýkoli film si řeknete), s filmovým médiem si natvrdo začali až před třemi lety celovečerním loutkovým snímkem Chcípáci, který je svéráznou odpovědí na snímek Strings dánského režiséra Anderse Rønnow-Klarlunda. Hlasy propůjčili loutkám m.j. Jiří Ornest, Aňa Geislerová, Petr Čtvrtníček, Pavel Liška nebo Martin Zbrožek.

Ve filmu Sedmnáct dlouholetého přítele souboru Tomáše Petráně se zrcadlí celá historie souboru, i když je zrcadlo někdy záměrně pokřivené. Uvidíte nespočet snědených baget u pumpy, desítky tisíc ujetých kilometrů, věčnou honbu za granty, zcela výsadní roli ohně v divadelním životě, ospravedlňující teoretizování, humor jako všemocný lék, ale nikdy zřetelné pochybování o tom, co Buchty a loutky dělali a dělají. Zdravá dávka mystifikace ve filmu je naprostou samozřejmostí, vtip je zde používán přesně v duchu ulítlé poetiky Buchet a loutek. Filmu Sedmnáct se pravděpodobně vyhne širší kinodistribuce. 31. březen ve Studiu Švandova divadla proto může být jedinečnou příležitostí, jak si to s Buchťáky užít.

Další info o dokumentu naleznete zde.


Babka Chňapka


Kabaret KaKa


Neposlušná kůzlátka


Popeláři jedou


Rocky IX


Žabák Valentýn

Foto Švandovo divadlo a www.buchtyaloutky.cz
 

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>