Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Art House

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Buchty a loutky přežily pubertu (1)

2010-03-29 00:00

Alternativní loutkové divadlo Buchty a loutky slaví osmnáctý rok existence filmovým dokumentem „Sedmnáct“. Jedna z mála příležitostí, jak jej shlédnout, bude 31. března ve Studiu Švandova divadla.

V roce 1991 by si asi málokdo vsadil, že jim to vydrží tak dlouho. Bez stálé scény, bez dramaturgie, bez zřetelné žánrové linie, bez technického personálu, ale s chutí dělat živé kontaktní a netradiční loutkové divadlo. ...aby to bavilo nejen diváky, ale i je samotné, aby si mohli a dokázali hrát i v dospělosti, aby se tím dokázali uživit - Buchty a loutky. Soubor založili absolventi loutkářské katedry pražské DAMU Marek Bečka, Radek Beran, Vít Brukner a Zuzana Bruknerová. Prošli si spolu krátkou epizodu angažmá v oblastním divadle v Chebu, ale od té doby neměli stálou scénu. Buchty a loutky jsou pravděpodobně největšími divadelními nomády v Česku, což nevyvrací ani fakt, že v posledních letech našli útočiště ve Studiu Švandova divadla. Aby se uživili tím, co dělají, jezdí po celou dobu existence po školkách, klubech, světových divadelních i domácích festivalech, ba dokonce už i po rockových festivalech.

V představeních Buchet a loutek nenarazíte jen na klasické marionety, do hry jsou bráni maňásci, barbíny, gumové postavičky, věci ze smetiště, vycpaná zvířata i živí herci. Díky svébytnému humoru a nadhledu je většina představení skousnutelná jak dospělými, tak dětmi. I když se dětská představení vyrábějí samozřejmě také na míru, stejně jako dospělácké kusy. Jsou blízké divákům s pokleslým vkusem, divákům milujícím brakovou literaturu i film (ta se s naprostou samozřejmostí a drzostí sobě vlastní míchá s klasikou), divákům milujícím popové popěvky i trochu bezbřehého televizního sentimentu. Všechno bráno samozřejmě v uvozovkách, jde totiž o výsostnou hru záměrně balancující na hranici dobrého vkusu. Důležité je, že se v té hře Buchtám a loutkám podaří držet na správné straně.

Ačkoli jsou Buchty a loutky proslulé také svým loutkovým Automatem na filmy (s pohotovostí odehrají jakýkoli film si řeknete), s filmovým médiem si natvrdo začali až před třemi lety celovečerním loutkovým snímkem Chcípáci, který je svéráznou odpovědí na snímek Strings dánského režiséra Anderse Rønnow-Klarlunda. Hlasy propůjčili loutkám m.j. Jiří Ornest, Aňa Geislerová, Petr Čtvrtníček, Pavel Liška nebo Martin Zbrožek.

Ve filmu Sedmnáct dlouholetého přítele souboru Tomáše Petráně se zrcadlí celá historie souboru, i když je zrcadlo někdy záměrně pokřivené. Uvidíte nespočet snědených baget u pumpy, desítky tisíc ujetých kilometrů, věčnou honbu za granty, zcela výsadní roli ohně v divadelním životě, ospravedlňující teoretizování, humor jako všemocný lék, ale nikdy zřetelné pochybování o tom, co Buchty a loutky dělali a dělají. Zdravá dávka mystifikace ve filmu je naprostou samozřejmostí, vtip je zde používán přesně v duchu ulítlé poetiky Buchet a loutek. Filmu Sedmnáct se pravděpodobně vyhne širší kinodistribuce. 31. březen ve Studiu Švandova divadla proto může být jedinečnou příležitostí, jak si to s Buchťáky užít.

Další info o dokumentu naleznete zde.


Babka Chňapka


Kabaret KaKa


Neposlušná kůzlátka


Popeláři jedou


Rocky IX


Žabák Valentýn

Foto Švandovo divadlo a www.buchtyaloutky.cz
 

Tomáš Kůs

Komentáře (1)

How brain works 2020-02-24 08:37:39
Well its not likely to happens in human cases because as content editor from S-cool.CO.UK I would say that those without brain and acumen are likely to act like puppets and the ability of critical thinking of them is just lost with the ability to make the decision based on their own rational faculty of mind.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>