Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Znáte sedm důvodů, proč vidět Sedm psychopatů?

2012-11-30 10:45

Nový film Martina McDonagha je zábavný a krvavý, předností se však dá napočítat mnohem víc.


Zaprvé: Sedm psychopatů je fajn název

Kdyby nic jiného, vždycky na sebe upoutá pozornost titul, který by měl obsahovat jedince s duševními poruchami. Snímek v průběhu stopáže několikrát pochválí sám sebe a navíc se odvděčí mnohem větším počtem podivných individuí, než avizuje. Což potěší stejně jako informace, že sedíte v baru ve šťastnou hodinku.

Zadruhé: Scenáristi jako zloději

Hlavní roli v příběhu o hafanovi, kterého dva chlápci unesou psychopatickému gangsterovi, hraje scenárista a alkoholik Marty. Zoufale se snaží dokončit nejnovější dílo, ale zatím se nedostal za název Sedm psychopatů. Sice dělá ramena, že se od ostatních pouze inspiruje, jenže za celou dobu nepřijde s žádným nápadem a jen doslovně přeříkává vyslechnuté historky. Že by reflexe Hollywoodu, kde se často kradou nápady?


Sedm psychopatů s českými titulky

Zatřetí: Snímek se nebere vážně

K Sedmi psychopatům se může přiřadit několik výtek, ale je celkem zbytečné je vytahovat. Jde totiž o film s neprůstřelným konceptem. Na své chyby drzým způsobem upozorňuje, dává je na odiv a střílí si z nich. Významné množství fórků se nachází také ve druhém plánu. Jméno neúspěšného spisovatele se shoduje s hrdinou rafinované Adaptace, kde se bojovalo s tvůrčí krizí. Jedna z postav se jmenuje Billy Bickle, který má podobnou scénu jako Travis Bickle z Taxikáře. A tak dále. Jde zkrátka o sebevědomou gangsterku, kde je přiznanou doménou humor a dobrá nálada. Pokud se tedy zasmějete u rozstřelené hlavy.Začtvrté: Herecké obsazení

Colin Farrell, Sam Rockwell, Christopher Walken, Woody Harrelson, Olga Kurylenko, Tom Waits, Abbie Cornish. Na pár chvil se objeví i  Gabourey Sidibe nebo Michael Pitt. Už jen kvůli castingu se vyplatí do kina zaskočit. Hvězdy si zablbly před kamerou u krvavé jízdy, kde se kombinuje brutální násilí s filozofickým přesahem a žánrově sebereferenčními scénami. Když scuknete Quentina Tarantina s Charliem Kaufmanem, dostanete Sedm psychopatů.


Necenzurovaná ukázka s řádnými psychopaty

Zapáté: Kladný vztah ke zvířatům

Snímek Sedm psychopatů je zabydlen lidmi, kteří se neštítí explicitního násilí. Mají pochybné morální hodnoty k ostatním člověčiskům, ale i ten nejšílenější jedinec miluje zvířata. Bílý králíček je poznávacím znakem zabijáka, který likviduje jiné vrahy, za roztomilého Ši-tzu je extrémně brutální gangster Charlie ochoten postřílet každého, kdo má s jeho zmizením něco společného. Něha se dává do kontrastu s masakrem, takže budou mít členové PETA určitě radost.Zašesté: Více příběhů v jednom

Nezamlouvá se vám hlavní linka s uneseným hafanem, kterého chce agresivní majitel získat zpátky? Třeba se do vkusu trefí některá z vedlejších zápletek. Prolínající se příběhy zahrnují například maskovaného sériového vraha, jenž u své oběti nechává karetní poznávací znamení, vietnamského kněze v americkém hotelu nebo zamilovanou dvojici brutálních zabijáků.

Zasedmé: Martin McDonagh

Britský dramatik irského původu si Sedm psychopatů napsal i zrežíroval. Nepřekonal sice svůj nekorektní celovečerní debut V Bruggách, který je okouzlující gangsterkou z prostředí gotického města, ale splnil parametry řádně krvavé zábavy. Pokud sníží rozptyl mezi jednotlivými film pod čtyři roky, nikdo si stěžovat určitě nebude.

Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>