Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Potěší

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Sanctum: výlet do srdce přírody a muzea voskových figurín (5)

2011-03-16 00:00

Jméno Jamese Camerona, jakožto producenta, láká do kin fanoušky divoké, nevyzpytatelné přírody. Snímek Sanctum režiséra Alistera Griersona převádí na plátna kin příběh inspirovaný skutečnou událostí: příběh skupiny potápěčů, kteří se chystají prozkoumat dosud nezmapovaná zákoutí jeskyně v blízkosti Pacifiku. V kinech od 17. března ve 3D.Příběh se odehrává v imaginárním jeskynním komplexu Esa’ala v jižním Pacifiku, kam se zkušený potápěč Frank McGuire vydá se svými přáteli zmapovat neprobádaná zákoutí. Po několika měsících postupných, ale krátkých postupů do srdce jeskyně, přijíždí posily: Frankův sedmnáctiletý syn Josh, finančník celého projektu a hazardér s životem Carl Hurley a jeho přítelkyně, milovnice extrémních sportů Victorie. Ani jeden si ale v tuto chvíli neuvědomuje, že smrtelné nebezpečí překonají jen ty nejotrlejší povahy. „Co by se nám mohlo pod vodou stát,“ zní naivní slova Victorie.Nad jeskyní se strhne divoká bouře a proud zatopí východ. Drama a boj o holé přežití začíná. Cesta ven je ale dlouhá (respektive ve skutečnosti neznámá) na to, aby ji přežili všichni účastníci. Ve zkratce řečeno, jeden po druhém pomalu a nemilosrdně odpadají, a z okolí připlouvají a zase odplouvají nafouklé mrtvoly, připomínající voskové figuríny z muzea. Tato skutečnost trochu shazuje a zlehčuje drama celého příběhu. Nevím, jestli moje fantazie fungovala příliš rychle, nebo můj strach z uzavřených prostor stupňoval celé napětí, ale srdce mi celý film divoce bušilo a ruce se chvěly. Možná od obojího trochu, ale nutno dodat, že film skutečně fungoval.Svět 3D jeskyní
Trojrozměrná dimenze filmu Sanctum ještě více vtahuje do uměle vytvořené skutečnosti. Realistické záběry pod vodou, bublinek vzduchu deroucích se na povrch i průsvity slunečními paprsky vodní hladinou diváky dostávají do atmosféry podzemního, ale i vodního světa. Dramatickou hudbu nahradily realistické zvuky kapek vody, které díky dynamickému a hlasitému zvuku kina umocnily tísnivou atmosféru. Ale s postavami není lehké se ztotožnit. Povrchní psychologizace se totiž minutu od minuty mění.Vedle uvěznění v jeskynním komplexu jsou potápěči uvězněni hlavně sami v sobě. Strach ze smrti i úzkost ze ztráty blízkých mění jejich povahy a poštvává je jeden proti druhému. Touha přežít je totiž všemocná a jen stoický klid a důvěra je dokáže vysvobodit, i když může vypadat jako bezohlednost. Je to ale jediná šance, jak zachovat přežít nebezpečí, kdy je každý krok „zpět“ trestán smrtí. Strastiplná cesta je i otce ke svému synovi. Josh bere svého otce jako do vždy extrému jdoucího člověka, který nutí své okolí s ním souhlasit a podvolovat se mu. Trochu patetický závěr filmu mu ale dovolil svého otce doopravdy poznat alespoň na pár chvil.Příběh je ve své podstatě strhující. Lépe si ho ale užijete, pokud zapojíte fantazii nebo pokud máte s podobnými extrémními sporty, jako je lezení po skalách či potápěčství zkušenosti. V opačném případě se možná budete u filmu trochu nudit. Krása natáčené přírody i pozorování její nevyzpytatelnosti za podívanou zcela určitě stojí.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.Alžběta Jílková

Komentáře (5)

couponcodes365.us 2020-05-02 06:02:11
This is a great idea! You could have a few teams, and give them all amazing clues to find the stuff you hide! I don't know if a field is.
unlock your hip flexors coupon 2020-05-02 06:01:35
Thanks for the post and great tips..even I also think that hard work is the most important aspect of getting success.
leptitox coupon 2020-05-02 06:00:44
I really love your website.. Excellent colors & theme. Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own blog and would like to know where you got this from or what the theme is named. Many thanks!
bloomgroove coupon 2020-05-02 06:00:08
Hey there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers.
resurge coupon 2020-05-02 05:59:16
Simply wanna comment that you have a very nice web site, I the pattern it actually stands out.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>