Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Diagnóza

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Salt: pokus o Bournea s ňadry (1)

2010-08-12 00:00

Angelina Jolie se musí jako Evelyn Saltová potýkat s obviněním, že je ruskou špionkou. Což není v pozici agentky CIA žádná prča.

Od filmu Salt se žádný velký trhák neočekával, ale přesto v zámoří dokázal vydělat víc než o něco ambicióznější akční kousky jako A-Team nebo Parchanti. Na to samozřejmě evropští distributoři rádi slyší, a tak se nejen v České republice dá najít Angelina Jolie s tmavou hřívou na předních místech kinosálů a reklamních panelů. Rozsáhlá marketingová masáž je ale přeci jen docela překvapivá, jelikož plné rty ústřední herečky jsou v podstatě tím jediným pořádným kladem celého filmu. Nemá cenu si nic nalhávat. Příběh stojí regulérně za pendrek.

Dvouminutový trailer k filmu Salt

Jde v něm o to, že je Evelyn Saltová, která patří mezi natolik loajální agentky CIA, že se kvůli službě vlasti nechá klidně týrat v čínském vězení, nařčena z ruské špionáže. Jeden z přeběhlíků zkrátka vysloví informaci, že na americké půdě dojde k atentátu na prezidenta a oním atentátníkem má být ruský záškodník „Evelyn Salt“. Saltová se tedy dá na útěk, ale její snahy prokázat nevinu jen podněcují dohady o skutečných motivech.

Ačkoliv je již základní premisa kapku pochybná (nebo se snad považuje za normální, když neznámému Rusovi věříte cokoliv, co řekne?), dala by se bez potíží obejít za předpokladu, že by se jednalo o odrazový můstek k pořádné akci. Přeci jen u béčkověji zaměřených snímků se potěšení ze sledování dostavuje díky jiným věcem než kvůli zápletce. Salt má však chuť stát se mixem svižného akčního filmu, který je chvílemi jednoduše „over the top“, a zároveň inteligentní a především seriózní špionážní podívanou plnou zvratů. A tohle dohromady prostě nejde, navíc když scénář sesmolil Kurt Wimmer.

Druhá a ještě o třicet vteřin delší ukázka

U něho je bohužel obvyklé, když ve víru nápadů přežene všechno, co se mu hodí do placu. Většinou to potěší v okamžicích, kdy se nemluví. Angelina skáče z kamionu na kamion ve stylu dynamických a fyzických hopsaček Jasona Bournea, střílí záporáky, snaží se nevypadat trapně, když hází granáty, nebo opravdu efektně zneškodňuje hlavního protivníka. To všechno je díky ní relativně v pořádku. Sex appeal Angie ani v nejmenším nechybí a s pistolí v ruce a s drsňáckým výrazem se její krása jen a jen podtrhuje.

Snaha o vážný politický thriller se ale s postupujícími minutami přesouvá k nechtěné komedii. Pátrání po tom, co a proč se vlastně děje, nemá cenu řešit. Na celou záhadu se nabaluje tolik okatě absurdních blbovin, že po první hodině toužebně čekáte, kdy se objeví indicie upozorňující, že je to všechno pouze fórek. Jenže žádné odlehčení se neobjeví. Vše se odehrává s vážnou tváří, čímž na sebe elementární nelogičnosti upozorňují o to očividněji. A to by se prostě stávat nemělo, když se posléze shazuje celý koncept.

Zapadne kvůli tomu i těch několik povedených akčních scén, které režisér Phillip Noyce pořád ještě dokáže obstojně ukočírovat. Bez něj a bez Angeliny Jolie by šla Salt s největší pravděpodobností pod drn úplně. V tomto případě si akorát (akorát po většinu stopáže) přejete, aby si dal Kurt Wimmer chvilku pauzu a šel kropit hollywoodské zahrádky, než zase začne přemýšlet, co všechno by chtěl ve filmu mít.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.Foto Falcon

Martin Čuřík

Komentáře (1)