Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Projekt 100 v tajemné atmosféře noir filmu

2010-01-12 00:00

Letošní 16. ročník Projektu 100 oběhne stovku českých kin, z toho 9 pražských, přehlídkou klasického žánru filmu noir. Projekt 100, první filmový festival roku 2010, odstartuje 14. ledna projekce britského snímku Fish Tank. Jakožto zástupci klasické kinematografie se představí archetyp filmu 40. let Hluboký spánek, dále Smlouva s vrahem a Muž z Londýna. Přelom 60. a 70. let reprezentuje přeznámí Harold a Maude, Zahraj to znovu, Same a Jakubiskova Vtáčkovia, siroty a blázni. Současný film noir představí Bílou stuhu a již zmíněný Fish Tank. A poté se přesune na území Slovenska.

Kde je noir filmu začátek?
Do rozostřených a nejasných kontur obrazu ponořil filmovou formu už německý expresionismus 20. let a jeho duchovní otec Fritz Lang. Snímky jsou zahaleny tmou, propleteny realistickými skutečnostmi, tajemnou atmosférou. Tento obrazově specifický, ale žánrově těžko definovatelný filmový styl dostal své jméno až od francouzské kritiky v létě 1946, kdy se v poválečné Francii začala konečně objevovat americká kinematografie 40. let, kde vzrůstala obliba kriminálek s přídechem vzrůstajícího rasismu, gangsterismu a dalších společenských problémů. Literární předlohy noir filmů této první éry (1941-1946) se čerpaly ze šuplíku Raymonda Chandlera, který stvořil ikonu férového detektiva, zatímco pozdnímu černému filmu počátku 60. let dominovala (a diváky přitahovala) postava násilnického psychopata. Sedmdesátá zaznamenávají restart černých filmů po jeho úpadku v televizní éře a devadesátá léta do temnot zasazují pravou femme fatale jakožto erotický symbol, jež se v průběhu vývoje filmu noir postupně proměňovala v emancipovanou ženu nerespektující muže.

Letošní osmička
Projekt 100 už svůj původní cíl představit v deseti letech 100 filmů klasické světové kinematografie dávno odfajfkoval a nyní dává svému konceptu volnou ruku, z čehož vyplývá i letošní zaměření na tento specifický žánr. Konceptuální formy se drží v tom smyslu, že reprezentuje filmy od počátečního vývoje až do současnosti, a proto volí klíčový film Hluboký spánek Howarda Hawkese z roku 1946. Chandler zde představuje archetypální postavu nesentimentálního detektiva Philipa Marlowa v pojetí Humphreyho Bogarta, jenž vtiskuje noir filmu navzdory popletené zápletce charakteristický znak.
Hluboký spánek


Podle podobné formulky směsice žánrů rýsuje svůj film Smlouva s vrahem i švédský režisér Aki Kaurismäki. Romanticko-komediální milostná zápletka se prolíná s tajemnou sledovačkou a gangsterkou, kdy hlavnímu hrdinovi jde po stopách vlastní hlavou najatý vrah. Maďar Béla Tarr pak Muže z Londýna zasazuje do autentického černobílého kabátu a náznakově a dějově jednoduše servíruje příběh na pozadí dlouhých záběrů.


Smlouva s vrahem

Výsledkem adaptace Allenovy divadelní hry Zahraj to znovu, Same je humorný snímek s Woodym v hlavní roli, kdy hledá novou, jakoukoli, ženu na rady svůdného, ačkoli chladného Humphreyho Bogarta z Casablancy. Dalším experimentálním pokusem 70. let je i milostný příběh dvacetiletého chlapce a bezmála osmdesátileté ženy. Harolda, toužícího po smrti, a Maude, vychutnávající si život z plna hrdla. Jakubiskova Vtáčkovia, siroty a blázni zobrazuje bláznovství jakožto jedinou možnost nalezení štěstí tří lidí v cynickém a násilném světě.


Vtáčkovia, siroty a blázni

Přehlídku uzavírá britský film Fish Tank, který sklízí na světových festivalech zatím jen úspěch. Realistický snímek ve stěnách anglického bytu ukáže změny a proměny pubertálně, a tudíž permanentně, naštvané 15leté Miy po příchodu nového přítele její matky do jejího života. Poslední ingrediencí Projektu 100 je pak Hanekeho Bílá stuha, černobílé svědectví o podivných událostech v rakouské vesnici krátce před 1. světovou válkou.
Bílá stuhaFish Tank

Během pár týdnů je možné po pražských kinech tyto filmy postupně dávkovat a získat tak poměrně ucelenou a komplexní představu o rozvoji noir filmů a jejich stylu.

Program pražské části festivalu naleznete zde

Foto www.projekt100.cz

Alžběta Jílková

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>