Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Projekt 100 opije láskou

2011-01-11 10:20

I letošní Projekt 100 zasáhla finanční krize. Jedenáctkový ročník uvede jen 6 celovečerních perel současné i klasické kinematografie. Slzy z očí ale ukápavat nemusí, letošní perly jsou totiž vybrány par excellence. A navíc v láskyplném hávu. Přehlídku filmů o lásce naplněné a nenaplněné, šťastné i nešťastné můžete vidět v necelé stovce kin po celé České republice od 13. ledna.

Prvním třpitícím se klenotem je československý Erotikon klasika němé kinematografie Gustava Machatého. Film z roku 1929 ukazuje vášnivou, spalující lásku, leč nenaplněnou a tragickou. Tajemný začátek, tajemná silueta ve stínu, tajemná atmosféra jak vystřižena německými expresionisty. George (tvárněn Olafem Fjordem) se v plýskanici přibližuje domu drážního hlídače, vlak mu ujel do černočerné tmy. Po noci strávené v pohostinství hlídače drah se na první pohled zamiluje do jeho dcery, krásné Andrey (Ita Rina), která s ním otěhotní. George putuje ale dále, dítě se narodí mrtvé. Setkání po letech, kdy se Andrea provdala za bohatého obchodníka, v nich opět vyvolá spalující vášeň. Oba ale mají už své závazky, které zamotají životy až do tragických výšin.

Režisér dokázal filmem rozšířit obzory němého soudobého československého filmu, ale s křížkem po funuse. Kinematografie v době uvedení Erotikonu do biografů právě dospívala do zvukové éry a film se stal tržním propadákem. Nicméně to nic nemění na kvalitách snímku a hereckých výkonů hlavních protagonistů.

Erotikon: Němý trailer


Dalšími dvěma historickými kousky jsou krátkometrážní Šťastné narozeniny a celovečerní Velká láska režiséra Pierra Étaixe ze šedesátých let. Étaix začínal pracovat na komediích po boku Jacquese Tatiho, debutoval v roce 1961 a roku 1962 dostal Oscara právě za komedii Šťastné narozeniny. Celovečerní Velká láska je komedie o sukničkářském hejskovi, který se přižení do továrníkovi rodiny. Cestu mu ale zkříží mladá sekretářka, jež v něm probudí jeho nevázané a přelétavé já.

Zbylé čtyři smímky jsou filmovými novinkami minulého nebo letošního roku. Premiéra teprve čeká britský film Mikea Leigha Další rok. Oceňovaný režisér britského realismu vykresluje intimní portréty životů lidí šťastných, osamocených i zoufalých. Své tu hraje nešťastná láska kontra láska šťastná, žárlivosta ale i láska k bližnímu.

Další rok: Trailer v anglickém znění s českými titulky


Projekt 100 uvede i dva polské filmy. První klasika polské kinematografie Andrzeje Wajdy Puškvorec a snímek Druhá strana mince režijního nováčka Boryse Lankosza. Puškvorec vznikl na základě textů herečky, jejíž manžel nečekaně onemocněl smrtelnou chorobou. Text zaznamenává postupné umírání a vypouštění duše. Emotivní snímek, jež Wajda zasadil do 50. let, je hořkou úvahou na vyřčením zlovětsné pravdy a prchavostí lidského života. Naproti tomu je Druhá strana mince černou komedií a dramatickým thrillerem ze stalinského Polska.

Druhá strana mince: Trailer v původním polském zněníVýčet perel završuje Dobré srdce islandského režiséra Dagura Káriho, který si oblíbil depresivní a ponurou scenérii skandinávských zemí. Jinak tomu je v případě Dobrého srdce: film se odehrává ve Spojených státech, převážnou částí v baru a příroda tu nehraje roli, ani nezasahuje do životů. Káriho hořké a potemnělé filmy nejsou ničím lehkým ke strávení, Dobré srdce ale vychází divákovi trochu vstříc.

Dobré srdce: Trailer v původním anglickém znění
Alžběta Jílková

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>