Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Projekt 100 - 2012 (1)

2012-01-09 11:08

18. ročník Projektu 100 putuje po České republice!

Projekt 100 vznikal v roce 1995 v  situaci, která se podstatně lišila od té dnešní – distribuce nenabízela alternativu artových a klasických filmů, neexistoval trh s DVD, legální ani nelegální stahování filmů z internetu a ze strany diváků stále panoval velký hlad po klasických a artových filmech. Na počátku stál nikdy nenaplněný a nenaplnitelný soubor kanonických filmů, které měly být postupně uváděny do distribuce. Tato podoba Projektu 100 (kombinace klasických a současných artových filmů, naplňování „kánonu“, ucelená putovní přehlídka) je v současnosti neúnosná a jasným ukazatelem této situace je nízká statistika návštěvnosti Projektu 100 v roce 2011.

Nová verze Projektu 100, která je připravena pro rok 2012, vychází především z proměny distribučních systémů a strategií v posledních letech, změny v technických možnostech distribuce (drtivý nástup digitálních kopií a postupný konec 35mm kopií) a ze zmiňovaných statistik posledního ročníku Projektu 100.“
Jan Jílek, hlavní dramaturg

Cílem nově postaveného P100 je zachovat dobře zavedenou značku pro uvádění klasických filmů do kin a zároveň pod touto značkou distribuovat klasické filmy průběžně a systémově každý rok. Opouštíme přitom podobu dosavadní kolekce ve prospěch jednotlivých premiér, jimž je možno věnovat větší propagační pozornost a učinit z jejich uvedení „filmovou událost“. Nový P100 bude obsahovat čtyři distribuční bloky, které budou mapovat klíčové oblasti klasických filmů, přičemž každý z těchto bloků bude rok co rok pravidelně uváděn v jednom konkrétním měsíci.“
Iva Hejlíčková, programová ředitelka

Základní schéma inovovaného P100 tak bude vypadat následovně:
Leden: americká klasika
Březen: evropská klasika
Květen: kultovní filmy 90. let (které bude možné promítat i  v letních kinech)
Červenec: česká klasika (restaurovaná kopie klasického díla českého filmu, propojená s retrospektivou na Letní filmové škole)

Záměrem takto postaveného Projektu 100 je nejen jeho celkové zpřehlednění pro odbornou i širokou veřejnost, ale také vytvoření soustavné a trvalé platformy pro kinodistribuci klasických filmů, která bude v českém kontextu ojedinělá.

V roce 2012 zahájíme Projekt 100 12. ledna filmem West Side Story (Robert Wise, Jerome Robbins, 1961), evropskou klasiku zastoupí v březnu film Bohémský život (Aki Kaurismäki, 1992), v květnu v rámci kultovních filmů 90. let bude uveden snímek Trainspotting (Danny Boyle, 1996) a v červenci během Letní filmové školy 2012 digitalizovaný klasický český film.

Program festivalu naleznete na http://www.projekt100.cz

Komentáře (1)

purnawan widodo 2011-11-06 02:37:37
Thanks for the ideas and information you provide, it really helped me in doing my job.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>