Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Dvakrát narozený, dobře narozený (1)

2013-04-12 10:40

Oscarová herečka Penélope Cruz hraje ve filmové adaptaci knižního bestselleru spisovatelky Margaret Mazzantini. Také jméno režiséra (Sergio Castellito) koprodukčního snímku, který vstupuje do českých kin pod názvem Příběh mého syna, je samo o sobě zárukou slušného filmu...

Italka Gemma (Penélope Cruz) a Američan Diego (Emile Hirsch) se potkají na sklonku 80. let v Sarajevu a je to láska na první pohled. Jsou součástí místní umělecké komunity, která je jim prakticky rodinou. I přesto brzy začnou toužit po vlastní rodině. Jenomže Gemma po mnohých pokusech zjistí, že je sterilní. Díky Diegově minulosti jim není dopřána ani možnost adopce. Touha po dítěti a po tom, zůstat spolu, je tak veliká, že shodou náhod dojde na poněkud šílený plán, použít náhradní matku, která by jim dítě odnosila. Do velkého příběhu zrození však fatálním způsobem zasáhne válka na Balkáně... Režisér Sergio Castellito odkrývá další tajemství skrze dvě časové roviny. Gemma, provdaná za jiného muže, přijíždí v současnosti s patnáctiletým synem Pietrem do Sarajeva na pozvání Gojka, nejbližšího přítele, kterého s Diegem kdysi měli. Minulost se odkrývá současně s dramatem, které vzniklo v dnešní době. Pravdou je, že některé detaily scénáře jsou až příliš vyumělkované a zbytečně přeromantizované  – například výjevy ze života umělecké komunity, bivakující „válka-neválka šťastně pospolu“ v jednom velkém domě, budou na leckoho moc. Také některé dialogy jsou tak trochu užvaněné a hranaté, válka se zdá být spíše divadelní kulisou, a vůbec klišé je v Příběhu mého syna až dost. Jenomže pak je tu rafinovaný scénář, který zpočátku působí poněkud růžově, ale v konci zapadá do prázdných míst jako poslední kostičky puzzle - vcelku melodrama, jak má být, bezpochyby v pravých chvílích vyvolávající emoce, podané s nadhledem a řeklo by se i životními zkušenostmi. Kromě sexy španělsko-anglického přízvuku Penélope Cruz si připočtěte slabost pro vycházející hereckou hvězdu Emile Hirsche a máte před sebou poměrně slušný výsledek. (Hirschovo jméno sice doposud nepatří mezi top herecké hvězdy, nicméně leckoho již stačil nadchnout svoji rolí po boku Shawna Penna v dramatu Milk, anebo hlavním a v podstatě jediným charakterem Pennova režisérského opusu Útěk do divočiny.) Pánové, na tenhle film vezměte svoje přítelkyně a ženy - objetí bude!Zajímavostí je, že když se film natáčel, Penélope Cruz ještě kojila (mimochodem na jejím profilu je to poznat a režisér Castellito o jeho obnažení neochudil ani diváky) svého syna Lea, kterého má s hercem Javierem Bardemem. Natáčení se často prolínalo i do jejího života. „Žena, která nechce mít děti, může být zpravidla šťastná i bez dětí. Ale žena, která je chce mít a nemůže, pro tu je to velmi těžké. Samozřejmě, že jsem těmto věcem nějak rozuměla i před porodem. Ale teprve až jsem sama dala život, porozuměla jsem v pravé hloubce tomu, co Gemma ve filmu postrádá,“ komentovala pro Guardian svoji postavu Penélope Cruz.  Dramaturgové festivalu v Torontu věděli proč souhlasit s tím, aby zde měl film premiéru.
Anglický název filmu zní Twice Born. V tomto případě tedy platí – dvakrát narozený, dobře narozený.

Tomáš Kůs

Komentáře (1)

Burberry Prorsum Jacket 2019-12-10 10:27:09
I loved reading this post. Thanks for the exceptionally instructive and simple to follow guide on blogging. I am planning for a task and this has gs sharing useful actualities. Keep sharing a lot of posts.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>