Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Potěší

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Precious: Zlatíčko zdrcené tyranií

2010-07-28 20:56

Dva Oscary a čtyři další nominace si vysloužil příběh o šestnáctileté obézní Afroameričance Claireece Jonesové, které se přezdívá Precious. Z pohledu dramatické působivosti se jedná o obdobně těžkou váhu, jaká charakterizuje hlavní hrdinku. Pocit sklíčenosti se po divákovi sápe od prvních minut, a tak je pouze na něm, jak moc se chce nebo dokáže bránit.

Patří to již k běžným radám, že když se vám přihodilo něco nepříjemného, vyplatí se porozhlédnout kolem sebe. Leckdy ty osobní „tragédie“ působí jako šílené malichernosti v porovnání s bídou, kterou prožívají ostatní. Pohled na regulérně trpící osoby ještě stále dokáže vyvolat u značného množství lidí emocionální nátlak, jenž se dožaduje vykonání nějakých dobrých skutků. Aktuálně je vlna solidarity znát kupříkladu při dalších povodních. A do jisté míry na pravidlu, že pohled na nebohého člověka ve vyhrocené situaci citově zapůsobí, staví i snímek Precious.

V centru dění je totiž od prvních minut krutý život Claireece Jonesové (Gabourey Sidibe). Nejenom, že je šestnáctiletá dívka značně obézní, za což si vysloužila již desítky posměšných poznámek, ale v podstatě ani neví, co je to domov. Její matka (Mo´Nique) ji psychicky týrá, ponižuje a využívá. Claireece navíc čeká již druhé dítě s partnerem své tyranky. Kvůli těhotenství ji ředitelka školy nařídí přestup do alternativní instituce, kde Precious potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou. Toto setkání by mohlo konečně znamenat alespoň nějakou změnu v tíživé situaci.

Režisér Lee Daniels na ústřední postavu (a tím i na recipienta) sype hned od začátku to nejhorší možné zvěrstvo. Během úvodních deseti minut zjistíte, že Claireece čeká mimčo, že ho čeká se svým otcem, který ji znásilňuje, že se její matka chová jako neuvěřitelně nechutná zrůda, že jejich byt je plný deprese a tíživosti. Tradiční postupné tvoření hypotéz, co se ve snímku bude odehrávat, se tím redukuje na absolutní minimum, jelikož všechny podstatné odpovědi divák dostane okamžitě. To, co by se u ostatních děl použilo až při závěrečné katarzi, zde představuje naprosto běžnou informaci. Díky tomu se tedy skutečně těžko odhaduje, co se bude dít dál.

Použitá struktura má však jedno negativum. Osud Claireece s postupující stopáží nezvýší svůj emocionální dopad. Aby nedošlo k mýlce, příběh Precious je permanentně smutný a tragický a zobrazené události strašlivé, přesto se nekoná výraznější gradace nebo závěrečné sestřelení, kdy by bylo nutné použít kapesník. Šok je navozen v úvodu a posléze se „pouze“ nastolená laťka dotahuje, ale nepřeskočí.

Samozřejmě pro citověji založené jedince Precious může znamenat stominutový nátlak na slzné kanálky. Herci předvádí uchvacující výkony po celou dobu, především Oscarem oceněná Mo'Nique do své role padla takovým způsobem, že pokud ji někdy uvidíte s úsměvem na tváři, budete chtít vyndat pánvičku a pořádně se s ní rozmáchnout. Naprosto excelentně ztvárnila odpudivou matku a teď se bude muset hodně snažit, aby se dokázala z té odpudivosti vymanit. I pěvecké hvězdy Mariah Carey a Lenny Kravitz do celého vyprávění věrně zapadají a jejich party působí jako živoucí figury.

Precious zaujme také použitými technikami, kdy se v některých momentech objeví skokový střih, rozdělení obrazu do čtyř jednotlivých panelů nebo tzv. mrtvolka - krátké zamrznutí obrazu. I díky nim je Danielsův film atraktivní a působivou podívanou. Ne přímo komplexní, avšak bez pochyby technicky a herecky vytříbenou.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde
.

Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>