Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

V létě do kina za pakatel

2013-07-16 10:46

I pro letošní prázdninové měsíce připravila tři spřátelená pražská kina Světozor, Aero a Bio Oko cenově více než vstřícnou filmovou přehlídku Pražské filmové léto. Pokud do zmíněných kin dorazíte během července a srpna v 18:00 (výjimečně i dříve) máte možnost shlédnout zásadní filmové novinky uplynulé sezony, které vám během roku utekly, za férových 40 kaček.

V nabídce je například film Paula Thomase Andersona Mistr s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli. Snímek má velmi silné vnitřní napětí a výjimečný je i tím, že za několik posledních desetiletí se jedná o první celovečerní film, který byl natočen na formát 65mm. To poskytuje Mistrovi vizuální velkolepost. Chybět samozřejmě nemůže ani třemi Oscary (Nejlepší film, střih, scénář) ověnčený film Argo. Ben Affleck v něm jako režisér i herec popisuje tajnou operaci na záchranu šesti Američanů, která se odehrála na pozadí krize s rukojmími v Íránu. Na lyričtější notu už zahraje Anna Karenina, v níž jako hvězdný pár září Keira Knightley a Jude Law.

Pro pošmourné a deštivé dny lze doporučit dokument Davida Vondráčka Hledá se prezident, v němž se autor rozhodl vytřít marast ze zákulisí prezidentské volby. Kdo si kdysi zamiloval vizuální opusy Baraka nebo Chronos, bude milovat i snímek Samsara, v němž se jeho autoři opět snaží nahlédnout do nepochopitelných rozměrů lidské spirituality a zkušenosti. Celkem dvanáct nominací měl na posledním udílení Oscarů Spielbergův velkofilm Lincoln. Když už ne pro výpravu, která nominaci proměnila, tak pro soustředěný a vyčerpávající herecký výkon Daniela Day Lewise, za nějž si (opět rutinně) odnesl i cennou sošku, je dobré film vidět. Americkou klasiku 50. let přináší Slaměný vdovec s rozjuchanou Marilyn Monroe. Tato herečka, která vytvořila prototyp sexuální bohyně, září i v dalším starším snímku, jenž bude v rámci Pražského filmového léta uveden, Páni mají radši blondýnky, a také v tehdejším megahitu Někdo to rád horké.

Film oceněný Oscarem v kategorii Nejlepší dokumentární film roku 2012 - to je Pátrání po Sugar Manovi. Vypráví neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která nebyla. Dva producenti objevili Rodrigueze na konci 60. let v kouřové mlze zapadlého detroitského baru. Byli ohromeni a přesvědčeni, že mu písně plné silných melodií a prorockých textů zajistí pověst největšího hudebníka své generace. Dvě alba, která nahrál, však naprosto propadla, zpěvák se vytratil ze scény a zbyly jen historky o sebevraždě na pódiu. Pirátská kopie jedné z nahrávek se mezitím náhodou dostala do Jižní Afriky, kterou apartheid odřízl od zbytku světa. V následujících dvou desetiletích se Rodriguez v JAR stal fenoménem, jehož sláva předčila Rolling Stones. Pro milovníky fantasy nechybí v nabídce festivalu Jacksonův Hobit: Neočekávaná cesta, pro milovníky komediálních ujeťáren poslední Almodóvarův exces Rozkoš v oblacích, pro žrouty severských dramat dramaticky výtečně vystavěný Hon, a pro fanoušky hollywoodských á la béček Tarantinův Nespoutaný Django. A to stále není všechno, mrkněte na letní program Světozoru, Aera a Bia Oko!

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>