Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Který smysl je ten nejcennější?

2012-02-01 00:00

Odpověď na tuto otázku vám možná nabídne nové romantické drama Perfect Sense s Ewanem McGregorem a Evou Green v hlavních rolích.

Perfect Sense je romantický proto, že v něm jde o lásku a dramatický proto, že se jeho milostný příběh odehrává na pozadí událostí, které lidstvo možná nepřežije. Ovšem nedejte na první dojem, který ve vás může tento popis vyvolat - Perfect sense nepochází z hollywoodské továrny na sny. Jde o německo-britsko-dánsko-švédský projekt, který vyniká zejména svou civilností.A také originalitou. Ačkoliv rodící se vztah mezi nedůvěřivou epidemioložkou Susan a nevázaným kuchařem Michaelem prochází stejnými fázemi jako jakékoliv jiné partnerství, vše ostatní dělá ze značně komorního filmu netradiční a velmi příjemný zážitek. A zápletka je přitom tak jednoduchá. Ve chvíli, kdy se Susan a Michael potkají se zdá, že lidi po celém světě trpí podivnou chorobou - po návalu emocí jakoby vždy přišli o jeden ze smyslů a nikdo neví, co dělat a co bude dál.

Už jsem zmínila civilnost filmu - chybí v něm velká gesta, akce či velká slova - a opravdovost podtrhuje i rádoby dokumentární kamera. Perfect sense nám navíc předkládá poměrně uvěřitelnou verzi toho, jak bychom asi reagovali, kdyby se začalo dít něco, co by bylo mimo naše chápání a schopnosti to ovlivnit. Co by asi udělali kuchaři, kteří přišli o chuť? Dost možná by šli do práce a dělali dál to jediné co umějí a prostě by čekali, co přijde. V lidech je přeci jen tak nějak zakódovaná reakce to nepravděpodobné ignorovat a dělat, jakoby se nic nedělo. A v rytmu tohoto podivného čekání plyne celý film. Na jeho pozadí o to víc vynikne vlastně úplně normální vztah dvou mladých lidí, který se také vyvíjí tak nějak závisle-nezávisle na podivných okolnostech. A to všechno pak vytváří originální a silnou poetiku snímku, která vrcholí v poslední scéně.

Zážitek z Perfect sense je osvěžující, a to i přesto, že se v něm jeho tvůrci snaží zachytit až moc věcí najednou, lásku, apokalypsu, moralitu o lidských vztazích a našem chování k životnímu prostředí, a nepřímo vznáší dlouhou řadu otázek, na něž nenabízí žádnou přímou odpověď. Na jednu stranu to působí rozpačitě a roztříštěně, na druhou stranu to dost možná je záměr autorů, jenž odpovídá celému ladění Perfect Sense.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.

Lucie Christovová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>