Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Ozvěny MFF Karlovy Vary jsou slyšet v Praze

2013-07-11 22:09

Pokud jste nestihli navštívit nejprestižnější domácí festival, Oficiální ozvěny Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary opět uvádějí pražská kina Světozor a Aero. Letos termín připadá na 9. - 14. července. I když mnoho vítězných snímků chybí, zde je několik zajímavých tipů z programové nabídky Oficiálních ozvěn...

Hned několik příležitostí umožní pořadatelé divákům ke shlédnutí očekávané novinky Michela Gondryho natočené podle slavné knihy Borise Viana Pěna dní. Jak už si ověřili diváci i kritici v Cannes i ve Varech, je dobře, že se tento tehdejší specialista na hudební klipy a reklamy, vrhnul do celovečerní tvorby. I kdyby Pěna dní, s Audrey Tatou v hlavní roli, byla jen z poloviny dobrá jako Věčný svit neposkvrněné mysli, stále bude stát za to.

Mezi oceněnými snímky nechyběl například film Bena Whetleye Pole v Anglii (Aero, 13. 7., 20:30).  Ve Varech obdržel zvláštní cenu poroty.  Snímek, odehrávající se v magické i chaotické době anglické občanské války, vytváří i v silně stylizovaném tvaru, doprovázeném zemitými i vzletnými dialogy, mimořádné napětí. Typickou severskou nadsázku si můžete užít v islandském filmu XL (Aero, 14. 7., 20:30). Popisuje život poslance Leifura, který se ocitl v troskách. Rodina chorobného pijana, žrouta a sukničkáře se rozpadla, svou dceru téměř nevídá. Přítomnost halí neprostupný lihový opar, minulost se ztrácí v těžkých kocovinách. Zkrátka zavítáte do zkaženého světa, zabydleného vyhořelými zoufalci a hyenami, díky němuž si představitel hlavní role Ólafur Darri Ólafsson odvezl z Varů Cenu za nejlepší mužský herecký výkon.  

Odlehčenou sekcí, mírně řečeno, je v Karlových Varech sekce Půlnočních filmů. Zářným příkladem, jaký druh zábavy můžete v tomto ranku čekat, je film Zevláci vs. Zombíci (Aero, 12. 7., 23:00). Svěží antideveloperská „zomedie“, v níž hlavy padají k zemi jak přezrálá jablka, je krvavou koupelí ochucenou navíc specifickým londýnským slangem. Návrat vysloužilých rockerů na scénu, který v kinech aktuálně předvádí Bolek Polívka, Karel Heřmánek, Miroslav Krobot a Marián Geišberg uhranul v Karlových Varech diváky natolik, že filmu Revival (Světozor, 11. 7., 18:30 / Aero, 12. 7., 20:45) Alice Nellis udělili Diváckou cenu deníku Právo.       

Za domácí snímky stojí za to vypíchnout také nepálskou odyseu Doroty Nvotové – přesněji film Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama (Světozor, 13. 7. , 18:00). Dorota si na vlastní kůži vyzkoušela alternativu k životu západní civilizace. Dostala se až do Káthmandú, do podhůří Himálaje, kde v jednom z nejchudších krajů světa objevila kromě klidu také místní děti z ulice a ze sirotčince, o které se stará. Je mezi nimi i tříletá holčička, jež po své, na druhé straně světa trochu známé patronce nosí stejné jméno - Fulmaya. Režisérka Vendula Bradáčová s pomocí Fulmayi (Nvotové) mapuje životní cestu několika dětí, které žijí mezi desítkami dalších v naprosté bídě. Přirozeným způsobem se snaží nahlédnout do neznámých zákoutí velice odlišné a pro mnoho z nás jistě nepřirozené kultury. Filmový štáb nemá ve filmu jen svoji „výkonnou“ roli. Každý jeho člen si totiž natáčí osobní videodeník, jenž v kulisách drsných a nádherných scenérií Nepálu, odvíjí paralelní příběh, který ten Dorotčin posouvá do druhé roviny. Ať už v životě nebo ve filmu, jaký byste chtěli konec? Jak věří Dorota Nvotová: „Všechno končí dobře. A když ne, tak to ještě není konec.“ Zajímavostí bude i uvedení Zemanovy Cesty do pravěku (Světozor, 14. 7., 18:00), kterou na velkém plátně patrně jen tak někde neuvidíte.
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>