Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Instantní komedii? Oui, šéfe! (4)

2012-12-05 20:23

Nový snímek s Jeanem Reno zbrojí proti standardizovaným receptům filmovým ekvivalentem rychlého občerstvení.


Obdobně jako se Zdeněk Pohlreich nebo Roman Vaněk snaží povznést českou gastronomii nad kuře s broskví, bojuje nadšený kuchař Jacky Bonnot proti steaku s hranolkami a špatnému párování dobrot s vínem. Jde na to ale naprosto hloupě, jelikož energii vkládá do míst, kde to není potřeba. Když někdo chce hromadu rychlého a levného jídla, těžko ocení filetované prsíčko z kukuřičného kuřátka podávané na restovaném baby špenátu s petrželovým pestem. Jacky je navíc v tíživé finanční situaci, do které se dostal pouze kvůli své obsesi a nesmyslným požadavkům. Přestože má vědomosti a schopnosti, s nimiž by během pěti minut dokázal přesvědčit jakéhokoliv prestižního kuchaře, aby ho zaměstnal, dělá stále podřadnější práce. Těžko říct proč, asi jen z toho důvodu, aby mohl film Oui, šéfe vůbec začít.


Konichiwa, Oui, šéfe s českými titulky

Daniel Cohen, scenárista a režisér v jedné osobě totiž pro mladého, vitálního a nápaditého kuchtíka připravil náhodné setkání s Alexandrem Lagardem, který již několik let postává na gastronomickém Olympu. Je tváří restaurace s třemi michelinskými hvězdami a účinkuje v televizním pořadu, díky němuž ho poznávají lidé na ulici. S vydobytou hvězdnou aurou se z něho ale vytrácí potřebný glanc a kreativita. Jednoduše stagnuje, a tak se zdá, že ztratí status muže, který udává nové trendy. A pokud nedokáže vyprodukovat luxusní nové menu, ztratí také milovanou restauraci a další příjemné věci.

Kdyby se to ale stalo, byl by překvapenější divák než Lagarde, jelikož se Oui, šéfe nese v zcela očekávatelném duchu filmových taškařic. Jean Reno se s Michaëlem Younem špičkují, jeden druhému pomáhají a postupně si uvědomují pravé hodnoty, které jsou v životě důležité. Jednotlivé dějové trable jsou sice motivované, ale natolik triviálním způsobem, že si každý složí celek během prvního náznaku. Ačkoliv tedy snímek pracuje s velice krátkou stopáží, standardní žánrové propriety z něho výrazný komediální zážitek sami o sobě neudělají.

Pokud by někdo z nedostatku invence sáhnul po jídelních metaforách, sdělil by, že Oui, šéfe ohřívá předpřipravenou polívčičku, případně že výsledný pokrm zasytí, ale stejně jako smažák s hranolkami nepřekvapí a chuťové pohárky nepolaská. Přitom právě kulinární stránka mohla být hlavním tahákem, ale trochu nepochopitelně není kupříkladu za celou dobu rozveden proces tvorby těch nádherně načančaných talířů. Ukážou se pouze osekané verze v rámci zmiňovaného Lagardova pořadu. Zatímco animovaný Ratatouille dokázal na diváka přenést lásku k jídlu a opakovaně a detailně předváděl zrod voňavých chodů, Daniel Cohen raději postavy nechává o dobrotách mluvit, kouká na ně z dálky skrz okénko ve dveřích, případně se střihem z kuchyně přenese úplně jinam. Po zhlédnutí traileru uvidíte vlastně vše, co se konkrétních jídel týče.

Michaël Youn s Jeanem Reno, který si po filmu Felix a Rose zahrál znovu kuchaře, zkrátka neurazí, ani nenadchnou. Obdobně jako je Alexandre Lagarde svázán konvencemi, tvoří Daniel Cohen konverzační komedii, která zapadne v řadě. Když zábavu z kuchařského prostředí, tak Ratatouille nebo seriál Whites, když zajímavý náhled na kuchařské umění, tak Jiro Dreams of Sushi. Oui, šéfe v ničem nevyniká.
Martin Čuřík

Komentáře (4)

https://weldingstlouis.com 2021-12-09 04:57:40
I really loved it here but are there any recent updates? Thanks
Click here 2021-12-07 06:54:38
great post!
www.hairextensionsomaha.com 2021-11-24 08:39:54
lovely post!
Click here 2021-11-23 09:33:17
LOVE IT!

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>