Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Art House

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Oko nad Prahou musí jednou vykouknout (2)

2010-05-31 15:02

Časosběrný dokument Olgy Špátové, dcery slavného a vysoce uznávaného českého dokumentaristy Jana Špáty, Oko nad Prahou zaznamenává 2 léta života Jana Kaplického a jeho dosud nenarozené „chobotnice“. Film podává svědectví o politických machinacích, zdlouhavých tahanicích a malosti a zapšklé konzervativnosti mnohých čelních představitelů české společnosti. Oko nad Prahou se alespoň na plátnech kin ukáže dnes -  15. dubna.

Dokument stojí na dvou hluboce rozporných protipólech. Prvním z nich materiál schopný vypovídat sám za sebe a druhým je pak přikrášlovaná forma jeho zpracování. Neměl by snad být dokument pouhým všudepřítomným svědkem bez silně názorové angažovanosti autora? V problematice Jana Kaplického, causy okolo vyhlášené soutěže na novou Národní knihovnu a už projektu „blob“ si lze těžko zachovat odstup, přesto je ale postoj Olgy Špátové přespříliš výrazný, podmanivá hudba je samoúčelná a snímek nepůsobí dojmem všezaznamenávajícího dokumentu, ale servíruje divákovi předžvýkaný názor. Výpovědní hodnota zobrazovaného materiálu by měla mluvit sama za sebe a v tomto případě by se o to hravě postarala i bez hlubokých zásahů režisérky Olgy Špátové.

To, co totiž vychází najevo v dokumentu, je do očí slzy vhánějící. Zdravý selský rozum dodnes nedokáže pochopit nesmyslnost celého problému a výmluvnou prolhanost rozhodujících hlav. Čeští politici vymýšleli páté přes deváté a snažili se všemocně zabránit stavbě knihovny. Pochvalné názory na knihovnu se během týdnů měnily na nesouhlasné a odmítající. Když nezabere argument s malými zkrácenými financemi, objeví se problém s místem, když ho pražští architekti i památkáři schválí, zpochybňuje se hodnověrnost celé soutěže od objektivnosti porotců až po předem daná pravidla, která byla údajně porušena.

Fakta, o kterých se nemluví
Dokument nechronologicky líčí dvouletý vývoj názorů a postojů politiků, slovo dostává i Milan Knížák, architekti Eva Jiřičná, Zaha Hadid, Lord Norman Foster, britský umělec Brian Clarke a ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, který byl v průběhu celé dokola omílané mašinérie ze své funkce odvolán někdejším ministrem kultury Václavem Jehličkou. Návrh knihovny vehementně obhajoval a i si stál za korektností soutěže, které předsedal. Vznesené námitky proti návrhu Jana Kaplického pro porušení pravidel odmítal s tím, že 70 % návrhů nějakým způsobem pravidla porušilo. A proti tomu se nikdo neohrazuje?

Ale dokumentární snímek má kromě „chobotnice“ i další hlavní postavu: Jana Kaplického. Oko kamery pozoruje jeho počínání a neutuchající, ale vysilující úsilí návrh knihovny prosadit, splnit si sen a postavit svou stavbu v České republice. Potkává svou „E“, navrhuje pro ni svatební šaty, spolupracuje s Leedou a podle všeho prožívá jedno z nejšťastnějších období života. Přesto je z dokumentu zjevná jeho docházející trpělivost a ubývající energie… Co čekat od závěru? Všichni známe konec jednoho života, konec jedné lásky. Osud jedné stavby se ale ještě může do budoucna změnit.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.

Foto HCE
 

Alžběta Jílková

Komentáře (2)

dc drywall company 2022-04-05 09:58:52
this is great. very informative site. I recommend this to my friend.
fireboy and watergirl 2022-03-18 06:00:48
I'm quite impressed with the suggestion you provided. Tips that are really valuable and worth studying!

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>