Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Art House

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Oko nad Prahou musí jednou vykouknout (5)

2010-05-31 15:02

Časosběrný dokument Olgy Špátové, dcery slavného a vysoce uznávaného českého dokumentaristy Jana Špáty, Oko nad Prahou zaznamenává 2 léta života Jana Kaplického a jeho dosud nenarozené „chobotnice“. Film podává svědectví o politických machinacích, zdlouhavých tahanicích a malosti a zapšklé konzervativnosti mnohých čelních představitelů české společnosti. Oko nad Prahou se alespoň na plátnech kin ukáže dnes -  15. dubna.

Dokument stojí na dvou hluboce rozporných protipólech. Prvním z nich materiál schopný vypovídat sám za sebe a druhým je pak přikrášlovaná forma jeho zpracování. Neměl by snad být dokument pouhým všudepřítomným svědkem bez silně názorové angažovanosti autora? V problematice Jana Kaplického, causy okolo vyhlášené soutěže na novou Národní knihovnu a už projektu „blob“ si lze těžko zachovat odstup, přesto je ale postoj Olgy Špátové přespříliš výrazný, podmanivá hudba je samoúčelná a snímek nepůsobí dojmem všezaznamenávajícího dokumentu, ale servíruje divákovi předžvýkaný názor. Výpovědní hodnota zobrazovaného materiálu by měla mluvit sama za sebe a v tomto případě by se o to hravě postarala i bez hlubokých zásahů režisérky Olgy Špátové.

To, co totiž vychází najevo v dokumentu, je do očí slzy vhánějící. Zdravý selský rozum dodnes nedokáže pochopit nesmyslnost celého problému a výmluvnou prolhanost rozhodujících hlav. Čeští politici vymýšleli páté přes deváté a snažili se všemocně zabránit stavbě knihovny. Pochvalné názory na knihovnu se během týdnů měnily na nesouhlasné a odmítající. Když nezabere argument s malými zkrácenými financemi, objeví se problém s místem, když ho pražští architekti i památkáři schválí, zpochybňuje se hodnověrnost celé soutěže od objektivnosti porotců až po předem daná pravidla, která byla údajně porušena.

Fakta, o kterých se nemluví
Dokument nechronologicky líčí dvouletý vývoj názorů a postojů politiků, slovo dostává i Milan Knížák, architekti Eva Jiřičná, Zaha Hadid, Lord Norman Foster, britský umělec Brian Clarke a ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, který byl v průběhu celé dokola omílané mašinérie ze své funkce odvolán někdejším ministrem kultury Václavem Jehličkou. Návrh knihovny vehementně obhajoval a i si stál za korektností soutěže, které předsedal. Vznesené námitky proti návrhu Jana Kaplického pro porušení pravidel odmítal s tím, že 70 % návrhů nějakým způsobem pravidla porušilo. A proti tomu se nikdo neohrazuje?

Ale dokumentární snímek má kromě „chobotnice“ i další hlavní postavu: Jana Kaplického. Oko kamery pozoruje jeho počínání a neutuchající, ale vysilující úsilí návrh knihovny prosadit, splnit si sen a postavit svou stavbu v České republice. Potkává svou „E“, navrhuje pro ni svatební šaty, spolupracuje s Leedou a podle všeho prožívá jedno z nejšťastnějších období života. Přesto je z dokumentu zjevná jeho docházející trpělivost a ubývající energie… Co čekat od závěru? Všichni známe konec jednoho života, konec jedné lásky. Osud jedné stavby se ale ještě může do budoucna změnit.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.

Foto HCE
 

Alžběta Jílková

Komentáře (5)

buy cheap Yeezys 2022-09-28 09:24:07
Ultimately the real reason the yeezy can have a higher price point is due to branding. For starters, Kanye West’s influence and reach are worldwide and over the years he has become a powerhouse within the fashion industry.
When I opened the package, I felt like I was opening a blind box. I didn’t expect too much from Reps Travis Scott black phantom shoes at first. After all, it was so cheap. However, the real thing was really amazing. I was shocked. It’s almost the same as the authentic ones.
Nike will send samples or factory goods to magazines, websites and other media for filming, publicity and other functions. If Nike didn’t recycle the shoes, it’s also possible that such factory goods would have made their way to the market.
dc drywall company 2022-04-05 09:58:52
this is great. very informative site. I recommend this to my friend.
fireboy and watergirl 2022-03-18 06:00:48
I'm quite impressed with the suggestion you provided. Tips that are really valuable and worth studying!

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>