Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Nestihli jste festival v Karlových Varech?

2010-07-06 00:00

...jeho atmosféru už vám asi nikdo nenahradí, nicméně řadu snímků z jeho programové nabídky budete mít ještě šanci vidět. 45. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech sice oficiálně 10. července končí, v ten samý den však začínají v pražských kinech Světozor a Aero jeho Oficiální ozvěny.

Během 11 dní nabídne tento projekt pražskému publiku více než 80 projekcí filmů, napříč početnými festivalovými sekcemi. Pokud vám utekly důležité české filmy poslední doby, hned první den se můžete vypravit na třemi Českými lvy oceněné 3 sezony v pekle, které se objevily i v hlavní soutěži, na výborné, na prahu třicítky bilancující Zoufalce Jitky Rudolfové nebo destruktivní dokument Katka Heleny Třeštíkové. Tahákem prvního dne Ozvěn by také mohl být další snímek z hlavní soutěže celovečerních filmů: argentinsko - urguaysko - španělský film Bratr a sestra. Jak název napovídá, rodina je u snímků režiséra Daniela Burmana stěžejním manévrovacím prostorem, což jen podtrhují názvy jeho posledních filmů. Ztracená náruč, Prázdné hnízdo i Rodinné právo rezonují jako témata také ve filmu Bratr a sestra, i když právě ústřední dvojice protagonistů si žádnou rodinu nedokázala vytvořit. Ve Varech byl film uveden v mezinárodní premiéře a v Aeru se hraje ve 20.30 nebo o den později ve 21 hodin ve Světozoru.

Stejně tak v sobotu (Aero, 18 hodin) nebo v neděli (Světozor, 16 hodin) poběží film s tajemným názvem R. Ve Varech byl uveden v sekci Jiný pohled, což jej v podstatě samo o sobě také ve zkratce vystihuje. Mladí dánští filmaři Michael Noer a Tobias Lindholm se ve svém debutu především snažili vyhnout klišé příběhů za mřížemi a zprostředkovat divákovi autentický zážitek prostředí, kde se další bezpečnostní dveře otevřou, pouze když jiné za vámi pevně zaklaply. Z další nabídky Ozvěn je třeba vypíchnout též Imaginární lásky. Mladý kanadský režisér Xavier Dolan v loňském roce uspěl se snímkem Zabil jsem svou matku v Cannes a na řadě dalších festivalů a letos přichází s romantickým příběhem milostného trojúhelníku, v němž si sám střihnul jednu z hlavních rolí. Kanadský film má ve Varech ostatně dobrou pověst. Imaginární lásky se hrají ve Světozoru 10. července v 18.30 a v úterý ve 20.30 v Aeru.

Předdistribuční premiéra filmového debutu módního návrháře Toma Forda se odehraje v rámci festivalových Ozvěn ve středu 13. července od 19.30. Film Single Man z pod ruky osobnosti, která stojí za oživením značek Gucci a Yves Saint Laurent, je příběhem o lásce a osamění, zdánlivě bezejmenných okamžicích a záblescích smyslu života. A je toho ještě mnoho, z čeho můžete v průběhu Oficiálních ozvěn MFF Karlovy Vary vybírat. Pokud jste „hin“ do rockové hudby nenecháte si ujít polský snímek Rytmus svobody s podtitulem Jak svrhnout totalitní režim pomocí domácího zesilovače nebo celovečerní dokument Rozjeď to, stoupej a křič, jehož hrdinou je David Byrne - leader legendárních Talking Heads.

Oficiální ozvěny MFF Karlovy Vary probíhají v kinech Světozor a Aero od 10. do 21. července.
 

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>