Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Archeolog Tad Stones zastane práci babysittera (42)

2013-05-13 11:27

Neuvěřitelná dobrodružství Tada Stonese se drží v chladném stínu uctívaného Indyho, ale dětskou duši spolehlivě projasní.

Nejslavnější archeolog může být jen jeden, přičemž pomyslný titul Indianu Jonesovi nesebere ani Tad Stones, mladík přivydělávající si jako pomocná síla na stavbě. Nadšeného snílka to nemusí trápit, nesmrtelnou ikonu trpělivých kopáčů minulosti ani nezná. Tada od malička přitahovala pečlivá práce s lopatkou a štětečkem, osud mu však do hlíny prozatím naděloval jen bezcenné vázy a láhve od Coca Coly. Vzrušujícího dobrodružství, které adekvátně otestuje jeho schopnosti, se dočká během expedice napříč Jižní Amerikou, kam se v roli samozvaného poslíčka vydá po neúmyslném odstavení respektovaného profesora. Doprovod mu při honbě za bájným městem Inků bude dělat vedle sličné dívky také peruánský šmelinář, věčně hladový pes a papoušek dorozumívající se pantomimou a cedulkami.


Trailer s českým dabingem

Již původní název španělského animáku Las Aventuras de Tadeo Jones oznamuje, že se Neuvěřitelná dobrodružství Tada Stonese ponesou v duchu indianajonesovsky ošoupaného klobouku a úžasných výprav za dávno ztracenými poklady. Zároveň asi nepřekvapí, že film koncipovaný primárně pro děti nenabídne sofistikovanou nadstavbu v podobě festivalu filmových konvencí, jakou disponoval jeho předobraz, nýbrž si vyzobe jen základní prvky archeologického dobrodružství. Právě čerpáním ze spielbergovských pramenů připomene jiné filmové napodobeniny jako Honbu za diamantem nebo Mumii, oproti kterým má Tad bohužel jednu nevýhodu.Klasické hollywoodské vyprávění rozehrává standardně dvě příběhové linie - linii pracovní, během které se ústřední hrdina žene za velkým cílem, a linii soukromou, v níž souběžně s překonáváním překážek dochází ke špičkování a budování vztahu mezi (nejčastěji) heterosexuální dvojicí. U Tada Stonese šlape dobrodružná část, v níž se zužitkovávají všechny motivy nastolené v úvodu, ale selhává část romantická. Namísto postupného budování vzájemných sympatií mezi Tadem a ženštinou se štědře vyplněným dekoltem je Tad do dívčiny zakoukán od prvního setkání, zatímco Sara randí s jiným. Její přeorientování na titulního dobráka povážlivě skřípe v jinak relativně schopně zkonstruovaném vyprávění.Ačkoliv nelze říct, že by Neuvěřitelná dobrodružství Tada Stonese výrazně aktualizovala a ozvláštňovala žánrovou konkurenci, řítí se neustále kupředu prostřednictvím akčních scén, které na hodinku a půl děti solidně zabaví. Tu se před záporákem s rukou multifunkční jako kvalitní švýcarák utíká městem, támhle se sviští vlakem nebo letí horkovzdušným balónem. Lze omluvit i jednoduchou animaci očividně bojující s nízkým rozpočtem. Všechny postavy kopající za slušňáky mají zakulacený obličej tvaru hrušky, protivníci zase ostře řezané rysy. Na cílovou skupinu míří i humor složený převážně z přímočaře fyzických srandiček, přesto se v lidovém padání, mlácení a pitvoření dají najít i hravější gagy, o které se zpravidla stará němý papoušek.Režisér Enrique Gato se celovečerním debutem výrazně nezapíše do animované historie, ale vloženou energií částečně přehluší příběhové a technické nedostatky. Neuvěřitelná dobrodružství Tada Stonese jsou proto dětským filmem s většinou potřebných atributů, aby potěšil cílovou skupinu.Martin Čuřík
12

Komentáře (42)

Sophie 2020-05-14 10:24:42
Wonderful illustrated information. I thank you about that. No doubt it will be very useful for my future projects. Would like to see some other posts on the same subject. To find 10 Things to Do in Terskol That You Shouldn't Miss , please check link <a href="https://www.thingstodoweb.com/" title="things to do">things to do</a>
io games 2020-05-09 04:35:09
Thanks for taking the time to discuss this, I feel fit and would like to learn more about this topic. If possible, please add the necessary information to refresh the blog.
leptitox discount 2020-04-05 09:57:58
MauveTree offers you the best quality of shearling leather jacket. Sheepskin bomber jacket are made up of real lambskin or sheepskin. GO have a look!
yoga burn discount 2020-04-05 09:57:29
Thanks for sharing this information. I really like your blog post very much. You have really shared a informative and interesting blog post .
dollar general survey online 2020-04-02 02:12:25
MJL Turner founded the Dollar General Company in 1939. At that time, they set up their first store. https://telegra.ph/DG-Customer-First-Free-Gift-Card-03-13
오션파라다이스게임 2020-03-22 04:35:31
Great tips and very easy to understand. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. I really like this post. It is one of the best posts that I have read in a long time. Thanks a lot for this good post.
릴게임 2020-03-15 10:41:48
This is very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. You will find a lot of approaches after visiting your post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Thanks for sharing.
insta stalker 2020-02-21 03:45:42
Thanks for sharing the family pictures and information any sort of web designing and development feel free to visit us on our websites as follows
free youtube views 2020-02-17 03:06:06
Keyword Tool for YouTube It's rather hard to make a movie. Developing a great YouTube video which will get many perspectives takes resources and time. However, it's well worth the attempt. That's the reason why there are a lot of videos on the market. A fantastic movie may do an superb job of promoting your services or products, bring traffic to your site, and forcing traffic. Purchase <a href="https://socialprawn.com/youtube/views/">free youtube views</a> from Social Prawn and provide an increase to your own videos from recommendations and search. Place your order today.
토토사이트 2020-02-16 02:33:32
This post is very informative on this topic. I feel strongly that love and read more on this topic. I just tripped upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog stations. Thanks for sharing.
red tea detox discount 2020-02-14 06:16:41
An exceptional Online Coursework Writing Services will ensure that the client receives only the best quality Professional Coursework Writing Services meeting the standards of the examining board and after receiving the best Coursework Writing Help Services skills.
cinderella solution discount 2020-02-14 06:16:24
Our Legitimate Custom Term Paper Writing company is well known for hiring highly qualified Custom Term Paper Writers to handle any College Term Paper Assignment Writing Services.
leptitox discount code 2020-02-14 06:16:04
hawaiian shirt Store for sale provides hundreds of hawaiian shirts . We are biggest retail and wholesale of hawaiian shirts to ship worldwide.
zcode system discount 2020-02-14 06:15:47
This is highly informatics, crisp and clear. I think that everything has been described in systematic manner so that reader could get maximum information and learn many things.
salehoo discount 2020-02-14 06:15:31
Wow, What a Excellent post. I really found this to much informatics. It is what i was searching for.I would like to suggest you that please keep sharing such type of info.Thanks.
yoga burn discount 2020-02-14 06:14:23
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.
This content is simply exciting and creative. I have been deciding on a institutional move and this has helped me with one aspect.
https://review24hour.net 2020-01-07 08:39:34
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists.
https://thehealthmags.com 2020-01-07 08:38:55
You bear through a awesome vacancy. I sanity definitely quarry it moreover personally suggest to my buddys. I am self-possessed they determination be benefited from this scene.
Business 2019-12-19 03:58:14
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.
Business 2019-12-19 03:40:15
This post is good enough to make somebody understand this amazing thing, and I’m sure everyone will appreciate this interesting things.
Business 2019-12-19 03:26:27
A great website with interesting and unique material what else would you need.
Business 2019-12-19 03:11:35
Glad to chat your blog, I seem to be forward to more reliable articles and I think we all wish to thank so many good articles, blog to share with us.
Business 2019-12-19 02:56:19
A debt of gratitude is in order for the blog entry amigo! Keep them coming...
12

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>