Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Art House

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Nebe Peklo: Když se řekne sado maso... (2)

2010-08-12 00:00

Co se vám vybaví, když se řekne sado maso? Latex? Biče? Kůže? Bolest? Co všechno si lze přestavit pod zkratkou BDSM, jací jsou a jak žijí vyznavači bolestivé rozkoše? Takové a jiné hlavou se honící a často tabuizované otázky pomůže zodpovědět nový dokument Nebe Peklo Davida Čálka, který vstupuje do kin už 12. srpna.

Film, natočený v dokumentárním cyklu Bez cenzury, vzešel ze soutěže pořádané HBO Česká republika a zpracovává dosud dokumentárně nepokrytý a obecně pořád dosti tabuizovaný materiál – život sadomasochistů. David Čálek coby režisér a kameraman v jedné osobě to neměl během natáčení zrovna lehké. Musel se dostat do role vnitřního pozorovatele a přitom si získat důvěru nejen svých hrdinů, ale často i komunity. Jen tak mohl k tématu sadomasochismu proniknout hlouběji.

 „Někdo sbírá známky, ale mě by něco takového neuvěřitelně nudilo. Já se rád převlíkám za koně,“ říká o své zálibě Altair, jeden ze čtyř hrdinů dokumentu, který pracuje jako softwarový specialista. Sám o sobě říká, že je „antropomorfní kůň“ a všechny příznivce BDSM nazývá „úchyly“. Je zakladatelem internetové stránky, která sdružuje české a moravské příznivce praktik BDSM (zkratka znamená anglická slova bondage, discipline, sadism, masochism). V dokumentu vysvětluje, že je několik typů sadomasochistů – ti, kteří se za to nestydí, veřejně se k tomu přiznají, ti, kteří jsou aktivní v komunitě, ale vystupují před pseudonymem, mají své občanské životy a nechtějí, aby je nikdo odhalil ti, kteří „praktikují sama doma“. Proto je prý velice těžké počet sadomasochistů spočítat.

Další hrdinka, v civilním životě milá a nenápadná dívka Fronéma, svůj příklon k BDSM praktikám odhalila již jako patnáctiletá, ale již v dětství prý mívala sadistické sny a líbily se jí pohádky o utlačování. I když prý od té doby urazila velký kus cesty, je stále zvědavá a „chce všechno v životě vyzkoušet“. Ač obecně je na oblečení nenáročná, v latexovém a koženém oblékání má zálibu ohromnou a potrpí si na nejrůznější erotické pomůcky. Ve filmu se nechá na počest křtu nové desky rituálně pověsit na háky.

Třetí ze sledovaných, Terezie, pracuje ve Straně zelených. Prvopočátek její úchylky spadá, stejně jako u Fronémy, do období dospívání. Říká, že jako dospívající neměla dostatek informací a bála se, že je to nemoc. Obě hrdinky si myslí, že by dokument mohl pomoci odkrýt tabuizovanou bariéru mezi „normálními lidmi“ a „sadomasochisty“ a pokusit se představit tuto menšinu v jiné perspektivě, než na jakou je společnost zvyklá.

Neméně důležitou je postava profesionální dominy, která před lety odkryla svou anonymitu v pořadu Tabu. Vypráví, jak se změnil její život po „odkrytí“, jak na o reagovalo její okolí a rodina.

David Čálek působí v roli pozorovatele-režiséra-kameramana velmi citlivě - své hrdiny netlačí do žádné stylizace, nechává je prostě jednoduše mluvit a natáčí jejich běžné dny. Hrdinové k němu mají plnou důvěru a to je na celkovém pocitu z filmu znát. Ač jsou některé scény a výpovědi velice intimního rázu, všichni aktéři dali režisérovi svolení sestříhat materiál (střih trval dle slov režiséra celých 40 dní) podle jeho nejlepšího uvážení a na výsledné podobě před první veřejnou projekcí už vůbec nic neměnili.

Producent Pepe Rafaj měl prý námět na film o sadomasochostické komunitě v šuplíku již nějakou dobu a jak se objevila možnost spolupráce s HBO a Davidem Čálkem obratně ji využil. Oba filmaři již mají s natáčením zkušenosti – David Čálek natočil například dokument Berkat a Maršo (2007) o čečenských tanečnících nebo Bezesné Noci (2004) o televizní krizi v ČT a Pepe Rafaj se podílel například na dokumentu Ježíš je normální (2008).

Místa a časy projekcí filmu naleznete zde.Foto BontonFilm

Tereza Mácová

Komentáře (2)

Kolar Vladimir 2020-06-03 07:57:22
Ma predstava je zena pomalinku si oblekajic cerne kozene rukavice . a v nich mne silne spouta a muci cigaretou , podpatkama a ruzne zvolna stupnovanou bolesti . vse v cerne kuzi vcetne rukavic a bot na jehlach .
theA 2010-08-12 12:13:39
Kdo dneska není aspoň trošku úchylnej, tak vlastně není normální;-) A rozhodně je dost nudnej. My, úchyláčkové, jsme prostě veselí a hraví. Tak nezáviďte;-)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>