Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Art House

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ: ALE NE ZAS TAK MOC

2010-01-23 09:52

Židovští sumisté jsou jevem podobně nezvyklým jako japonský sionista, který jim dělá trenéra. V sympatické izraelské komedii o tloušťce, sumu a sebepřijetí však obojí vyzní jaksi samozřejmě a spíše než pocit absurdity ve vás zbude usměvavé poznání, že tak nějak by to mělo být: trochu méně rad do života a trochu více života samého.

Herzlův otec byl tlustý, a když se jednou rozhlížel z balkonu, ten se s ním utrhnul a Herzlův otec se zabil. No nezasmáli byste se tomu? Herzl (Icik Cohen), který byl tenkrát ještě malý kluk, se zasmál, vlastně se tehdy chechtal na celé kolo – a teď z toho má trauma. Navíc je také tlustý, bydlí pořád ještě s matkou, bojí se, že se s ním utrhne balkón, a šéf v restauraci, kde pracuje, ho nenechá kvůli špatnému dojmu pracovat za barem. Herzl je tlustý a má s tím problém. Má s tím problém, podobně jako jeho čtyři přátelé, kteří jsou rovněž tlustí, a společně proto chodí do dietního kroužku, kde jim hubená terapeutka kouřící jednu cigaretu za druhou vtlouká do hlavy, že musí být hubení, protože jenom tak mohou žít zdravý a plnohodnotný život.

No neštvalo by vás to? Herzla to štve, čísla na váze, na kterou musí před zraky ostatních pravidelně potupně vystupovat, se nemenší, z důvodů osobní hrdosti navíc dal výpověď a teď coby kuchař umívá nádobí v japonské restauraci. A ano – už možná tušíte – tady jeho život nabere nový směr. Tady najednou vidí, jak jeho japonští kolegové koukají na zápasy sumo, koukají na ty legrační tlusté muže v plínách s úctou. To by mohla být casta, pomyslí si Herzl a bouchne v dietním kroužku do stolu – to by mohla být cesta, jak najít úctu ostatních a jak si – v neposlední řadě – vážit sám sebe.

Na velikosti záleží někomu možná připomene černou severskou komedii Kurz negativného myšlení – ovšem v trochu jasnějších jižních barvách. V dnešní době přecpané radami, jak správně žít, jsou podobné příběhy soukromé revolty outsiderů věru sympatické – jakkoliv jsou v podstatě docela prosté, či snad právě proto.

V našem kontextu je krom toho snímek sympatický i tím, že pro jednou zase ukazuje život v Izraeli trochu civilněji, bez válečných absurdit a nacionálně-historických traumat. Zdá se, že v Ramle žijí lidé jako my, ať už hubení, či tlustí.

Dvojrežie Ereze Tadmora a Šarona Maimona žene čtveřici ústředních tlouštíku a jejich příběh vpřed v příjemně svěžím tempu a naštěstí nesklouzává k přehnanému hollywoodskému sentimentu či naopak ke snaze vytěžit primitivní gagy z tělesných rozměrů – a na druhou stranu se ani po evropsku neutápí v sociálně psychologických sondách. Režiséři netlačí na pilu a místo toho plynule vyříznou civilní a přes rozměry hrdinů v podstatě komorní snímek, který je ovšem nesen suverénními obrazy – čtveřice přerostlých batolat kráčejících podél dálnice mezi nimi najednou nepůsobí jako výjev z grotesky, ale jako završení duchovní cesty k sobě samému.

Ale ne, vážně: Není to žádná velká filozofie, ale prostě jen pěkný, chytrý a vtipný film. Skoro by se člověku zachtělo ztloustnout.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.

Foto Cinemart a.s.
 

Vratislav Kadlec

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>