Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Můj týden s Marilyn

2012-02-23 10:50

Nevtíravý film s excelující Michelle Williamsovou nám přináší intimní pohled na ikonickou herečku minulého století.

Je léto roku 1956, v Británii přestalo pršet a do ostrovního království poprvé přijíždí legendární herečka a sex-symbol doby, Marilyn Monroe. Zavěšená do svého nového manžela, proslulého dramatika Arthura Millera, přijala žádost taktéž legendárního divadelního herce Lawrence Oliviera, aby si s ním zahrála v jeho filmové adaptaci divadelní hry Princ a tanečnice. K natáčení se nachomýtl také třiadvacetiletý Colin Clark, čerstvý absolvent Oxfordu. Coby třetí asistent režiséra si plní svůj sen, práci u filmu. A zcela nečekaně si splní i jiné sny.

Právě Clarkův deník, který vyšel knižně pod titulem Princ, tanečnice a já, se stal inspirací pro scénář na kterém se sám Clark podílel spolu se Adrianem Hudginsem. Režie příjemného retro snímku se pak ujal Simon Curtis (matador v oblasti televizních filmů a seriálů). Můj týden s Marilyn vypráví, co se dělo během nekolika dní, kdy se mladičký Clark stal důvěrníkem emocemi a léky zmítané, nejisté Marilyn.

První co vás při sledování Mého týdne s Marilyn napadne je: retro. A skutečně, skoro až pohádkový příběh o tom, jako hloupý Honza k románku s krásnou herečkou přišel, je zasazený do příjemných a romantizujících, dobu poloviny dvacátého století evokujících exteriérů. A i když ve filmu září hvězdy jako Judi Denchová nebo Keneth Branagh, jednoznačně největší hvězdou je jinak celkem nenápadná Michelle Williamsová coby nevyzpytatelná Marilyn.

Williamsová se nedere dopředu a nepřehrává, přesto jí je snímek plný. Aby také ne. I když většina z nás zná Marilyn Monroe už jen z filmů a knih a málokdo ví, jaká doopravdy byla, Williamsová přirozeně ztvárňuje obraz, jaký o této hvězdě hvězd obecně panuje. Tedy že na sebe vždy dokázala strhnout veškerou pozornost. Že byla neurotička, která byla v podstatě neustále mimo a pod vlivem prášků. Snímek navíc Marilyn ukazuje jako křehkou ženu, která se pohybovala ve zkaženém prostředí, jako bezelstnou a zranitelnou dívku, která zoufale toužila po tom, aby jí nikdo měl rád a ochraňoval ji, ale zároveň byla i hvězdou, jenž toužila po záři reflektorů.

Tento poslední, neméně důležitý rys, Marilyny osobnosti je v Mém týdnu s Marilyn tak trochu upozadněn. Williamsová, která skvěle zvládá gesta, mimiku či držení těla opravdové Marilyn předvádí herečku spíše v poloze zraněné plaché laně a dračici, která ulovila i amerického prezidenta, nechává stát stranou.

Což je jistě dáno i optikou předlohy. Mladý Colin Clark o svém týdenním románku s Marilyn Monroe dlouho mlčel a je přirozené, že si své vzpomínky mohl mírně přiklášit a bůhví, co s tím vším ještě provedla pověstná hollywoodská mašina po té, co se jeho příběhu ujala.

Takže, abych se závěrem vrátila na začátek. Berte Můj týden s Marilyn jako roztomilou retro pohádku. Pohádkový je tento film už ze své podstaty. Jen uznejte: je o Marilyn Monroe, je o klukovi, který chtěl k filmu a přes nepřízeň všech se k němu dostal, při natáčení se dostal do náruče největší hvězdy tehdejší doby a Marilyným protipólem je Lawrence Olivier, který si natáčením neméně pohádkového Prince a tanečnice plní svůj filmový sen. Není divu, že to, co z této kombinace vzešlo, má také příjemné pohádkové rysy. A ještě jednou, Michelle Williamsová je okouzlující. Takže pokud se chcete pobavit, přivřete oči nad tím, že je to vlastně celkem povrchní film, nechoďte do kina s tím, že se chcete něco dozvědět o Marilyně životě - není a ani to neměl být její životopis - a přijměte tuto hru na pohádku. Je to moc příjemné.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.


Lucie Christovová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>