Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Karlovarský festival se vrací i s Kukym

2010-06-28 08:27

Již tento pátek se roztočí promítačky 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

O několikadenních akcích je vždycky zrádné informovat. Předem je jasné, že všechny zajímavosti se do článku za žádnou cenu nemohou vejít, ale zároveň by byla škoda na něco epesního zapomenout. Kupříkladu v loňském roce se všude psalo o tom, že na filmový festival v Karlových Varech dorazí Antonio Banderas, Miloš Forman, Paul Schrader, John Malkovich nebo Isabelle Huppert, ale na fenomenálního asijského herce Choi Min-sika se nepochopitelně zapomnělo. Přitom tento jihokorejský chlapík, který ztvárnil hlavní postavu ve filmu Oldboy nebo Plačící pěst a ve Varech patřil k delegaci filmu Himaláj, by si zajisté našel početnou řadu fanoušků.

Festivalová znělka s Milošem Formanem

Letos by se obdobným skrytým pokladem pro specifickou diváckou skupinu mohl stát Christopher Morris, britský herec a režisér, jenž vešel do povědomí díky roli Denholma v seriálu Ajťáci. Do lázeňského města přijede jako zástupce komedie Čtyři lvi. Lze být mudžáhidem s krabicí na hlavě? Je lepší vyhodit do povětří mešitu nebo drogerii prodávající kondomy? A jak spolehlivě zabít Usámu bin Ládina? Pakliže chcete znát odpovědi na tyto svébytné otázky, zaměřte se na sekci Fórum nezávislých.


Festivalová znělka s Andy Garciou

Tímto se představení dočkal jeden film, v nabídce letošního ročníku jich však zbývá ještě přes 200. Toto číslo je přitom o něco menší než obvykle, „skromnější“ nabídku ale sympaticky kompenzuje více opakování jednotlivých filmů. Snad se tedy zájemci dokáží propracovat na své favority, když budou mít až tři příležitosti. Již teď se dá přesto očekávat, že pro kupříkladu Talentovaného pana Ripleyho budou kapacity nedostatečné. Před začátkem pondělního promítaní ve Velkém sále by totiž měl Jude Law, jedna z letošních největších hvězd, převzít Cenu prezidenta festivalu. A dychtivé fanynky se určitě pokusí udělat cokoliv, aby svůj idol alespoň zahlédly.

Pokud křičící děvčata nestihnete, nic se neděje, specifickou karlovarskou atmosféru můžete nasát i při spoustě dalších titulů. Za ideální se dá považovat sekce Půlnočních filmů, při níž diváci do sálu leckdy vstupují povzbuzeni nějakým tím alkoholickým drinkem. Letos bude uvedeno sedm kousků, které se zaměří na australské krvavé horory, akčňáky a sexy komedie ze sedmdesátých a osmdesátých let, tzv. Ozploitation. K jejich fanouškům se pasuje i Quentin Tarantino, tudíž by milovníci pokleslých žánrů neměli váhat.

Program toho ale opět na každý festivalový den nabízí spoustu, takže je pouze na vás, zdali preferujete filmy s aktuálními hollywoodskými hvězdami, kousky postaršího data nebo raději prozkoumáváte netradiční kinematografie (uveden bude například vůbec první film z Grónska). A pokud vás ani tak moc nezajímají filmy, ale raději si chodíte po večerech užívat do barů, k uspokojení tužeb budou připraveny tradiční místa jako Stan Kapitána Morgana vedle hotelu Thermal nebo Aeroport.

Karlovy Vary se zkrátka od 2. do 10. července stanou pulzujícím organismem, co překypuje zábavou. Kdo se chce přidat, měl by omrknout oficiální stránky festivalu www.mffkv.cz, kde jsou k dispozici jak informace o filmech, doprovodném programu a hostech, tak i dostupné možnosti ubytování a veškeré další podstatné záležitosti. A zdali se Kuky vrátí a ukořistí nějakou z festivalových cen? To už se nechejme se překvapit.

Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>