Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Meteora: Láska mezi šutráky (3)

2013-06-24 15:49

V ortodoxních klášterech na pískovcových skalách lezou na mladého mnicha a jeptišku hříšné myšlenky. Potěš pánbůh!

K tradičním výletnickým destinacím středního Řecka patří mohutný komplex skalních věží, na jejichž vrcholech si lebedí 24 klášterů. Fascinující stavby známé pod souhrnným názvem Meteora se staly domovem mnichů, jeptišek a poustevníků, kteří za sebou v mnoha případech po dokončení pálili mosty, respektive strhávali lešení, tudíž veškerý kontakt s okolím probíhal výhradně formou sítí spouštěných kladkami. Na majestátní ukázku lidského odříkání a nezlomné houževnatosti situoval svůj snímek Spiros Stathoulopoulos.


Málomluvná Meteora v traileru

Řecký režisér na sebe upoutal pozornost již svým celovečerním debutem P.V.C.-1 z roku 2007, kterým experimentoval s reálným časem natáčením na jediný záběr. V Meteoře už sice střihačských nůžek využívá, nelze však říci, že by šmikáním plýtval. Příběh mladého mnicha Theodora a jeptišky Uranie, kteří jsou k sobě přitahováni navzdory přísným rituálům a asketickým zvyklostem, natočil v meditativně dlouhých, převážně statických záběrech, z nichž nejdelší má devět a půl minuty.Zádumčivě málomluvné pasáže se věnují především vnitřnímu rozkolu ústředních charakterů procházejících životní zkouškou – bude silnější vzájemná náklonnost a chtíč nebo duchovní oddanost? Stathoulopoulos, který Meteoru napsal, natočil, zrežíroval a podílel se také na produkci, citlivě využívá krajiny k psychologickému prokreslení jednotlivých postav.  Herce kompozičně umísťuje před masivní kamenné monolity a snímá je ve velkých celcích, aby vyniklo, jak je lidská schránka oproti přírodním útvarům směšně malá. Dlouho sleduje, jak ženský klášter bez přístupové cesty využívá nebezpečných sítí k vytáhnutí potravin či osob, případně zachycuje Theodora sestupujícího po stovkách schodů.Rozpaky obou hlavních postav jsou i se spořivými dialogy snadno srozumitelné. Kouzelné je například dorozumívání zrcátky z jednoho klášteru na druhý, jelikož odrazná prasátka jsou často jedinou cestou, jak být s druhou osobou v kontaktu. Z odloučení ostatně vychází onen značný prostor věnovaný melancholickému přemítání, jestli žít v duchu stereotypně ortodoxních zásad nebo akceptovat fyzické radosti. Stathoulopoulos psychické pochody ozvláštňuje sekvencemi vyvedenými staromódně ploškovou animací, které ústřednímu vnitřnímu dilematu dávají vizuální podobu.Meteora nechává nakouknout do míst zapsaných v seznamu světového dědictví UNESCO, zobrazuje detaily spojené s klášterním zásobováním a přibližuje veskrze monotónní harmonogram tamních mnichů. Nejedná se o dílo výjimečných kvalit, ale multifunkční tvůrce svůj záměr naplňuje s dostatečnou jistotou, aby si divák z jeho nového filmu něco odnesl. Jestli půjde o myšlenky spjaté s teologií nebo obyčejné tipy na exkurzi, to už záleží čistě na něm.

Martin Čuřík

Komentáře (3)

leptitox coupon code 2020-04-05 09:44:28
Excellent Blog! I would like to thank for the efforts you have made in writing this post. I am hoping the same best work from you in the future as well. I wanted to thank you for this websites! Thanks for sharing. Great websites!
yoga burn discount 2020-04-05 09:44:02
Very useful post. This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. Really its great article. Keep it up.
Download BeeTV Apk 2020-02-11 02:52:25
Who does not like to watch movies and TV shows?BeeTV is the best streaming applications come from the love of the people for movies and TV shows.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>