Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Diagnóza

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Legie: Filmový hnůj v kinech (4)

2010-03-17 00:00

Utíkejte, seč vám síly stačí, protože do kin se dostává apokalypsa. Taková, která vypráví o apokalypse. Je to tedy dvojitá apokalypsa. A proti takové se neschováte snad ani v motorestu. Zkusit to ale můžete, jen si cestou dejte pozor na zmrzlináře, jsou to mrchy.

Na okně seděla kočka, byl chladný zimní den,
film Legie šel do kin, bylo lepší však jít ven,
byl chladný zimní den, leč kdekdo chodil bos,
na okně seděla kočka, Legie blbá dost.

Byl chladný zimní den a celý svět se smál,
jak Legie je strašná, kdekdo by se bál,
a celý svět se smál, vidím to jako dnes,
na okně seděla kočka a snímek hroznej běs.

Nejlepší by bylo touto krásnou písní skončit, jelikož režisérský debut Scotta Stewarta je tak hrozivý, že si snad ani nezaslouží negativní reklamu. Něco takového se opravdu v kinech už dlouho nepromenádovalo a je s podivem, že se Legie do potemnělých sálů vůbec dostává. Kupříkladu nápaditá romantická vztahovka 500 dní se Summer takové štěstí neměla a objeví se až na DVD.


Trailer plný legrace, která se ale z filmu vytratila

Hororová fantasy, jak Legii označuje distributor, je asi potenciálně výnosnější materiál. Vypráví o skupince lidí, kteří zrovna pobývají v motorestu kdesi v poušti Mojave. Představuje se tu těhotná servírka, mladý pár s dospívající dcerou, kteří čekají na opravu auta, majitel motorestu, jeho přespříliš hodný syn a pár dalších postaviček. A zrovna když se všichni dobře baví, vypadne televizní signál i telefonní spojení a dovnitř přijde stařenka, která si objedná řádně krvavý steak. Do obyčejné babičky však má daleko, a tak začne přítomným hlásit zrůdné hrozby a lézt po stěnách, dokud ji někdo nezastřelí. Následně se stanou další prapodivné věci, čímž se motorest stane jediným bezpečným místem. Možná přítomným dokáže pomoci cizinec s arzenálem kradených zbraní. Tím cizincem totiž je archanděl Michael, který se vzepřel Bohu a hodlá zachránit těhotnou dívku, protože budoucí prcek by měl být jedinou nadějí lidstva.

Inu jak prosté, chtělo by se říci, pokud by scénáristé Peter Schink a Scott Stewart podali alespoň nějaké trochu uchopitelné odůvodnění těchto událostí. Jenže oni divákům zlotřile nic neřeknou. Není jasné, co se ve zbytku světa stalo, není jasné, proč má být neznámé nenarozené dítě tím jedinečným, není jasné skoro vůbec nic. Jen víte, že se Bůh naštval, takže poslal anděly vyhladit naše pokolení, ale na konci si to (omluvte spoiler) zase rozmyslel. Jestli se v příběhu dost dobře nechytáte, nic se neděje, ona je to opravdu natolik nepochopitelná krávovina bez špetky logiky, že se snad ani pochopit nedá. Legie se pouze tváří hrozně monumentálně a hlubokomyslně, což je docela překvapivé, když se celá impozantnost odehrává na několika metrech čtverečních.

Herci se bohužel k dementnímu scénáři snaží přistupovat s vážnou tváří, díky čemuž všechno působí o to hloupěji. Především Dennis Quaid dokáže odříkávat neuvěřitelné věci a ještě se u nich pokoušet být naprosto seriózní. V jeho případě se jedná o vyloženě nepopsatelný výkon, namísto oslavného potlesku se ale spíše ven derou slzy, že se někdo poměrně slavný propůjčil k něčemu takovému.

Trailer budí dojem, že by mohlo jít o béčkovou zábavu s hromadou soubojů a hloupých hlášek. Na guilty-pleasure snímek neboli film, který je tak pitomý, až je vlastně docela zábavný, je však lepší zapomenout. Legie není zábavná. Legie přímo uráží svým neumětelstvím, absencí logiky a neschopností plynule vyprávět. Nemá pořádný spád, herci jsou tragičtí (Quaid) nebo jakž takž snesitelní (Paul Bettany), akce je nezajímavá (s výjimkou pasáže se zmiňovaným zmrzlinářem, který je prostě šílený) a bídně natočená. A ještě ke všemu se tu nesmyslně vykrádá Terminátor. Naprostá nuda a facka všem, kteří by se u filmu chtěli třeba jen dobře bavit. Nic nebude.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.Foto Falcon

Martin Čuřík

Komentáře (4)

football legends 2023-06-06 09:49:01
it's a great work with lots of techniques that i really like.
Cortexi 2023-06-01 08:22:10
Sometimes the better to clearly take a stride decrease again further to recognize that not all people gives your own ideals
Pranaya Mathur 2021-12-12 03:22:59
I am grateful for this post and expect more posts like these. Thanks a lot. https://www.omastrology.com/
karel spacil 2010-07-16 09:54:53
a pan Čuřil je nejchytřejši a nejvtipnější na celém světě...

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>