Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

La Película po šesté

2011-02-08 00:00

Hablas espaňol? No? Nevadí. Na festivalu španělsky mluvených filmů La Película, který bude v Praze probíhat od 15. do 20. února v kině Světozor a Institutu Cervantes, budete i přesto moci vychutnávat nejen měkkou krásu jednoho z nejrozšířenějších jazyků světa, ale hlavně ojedinělou filmovou řeč současných španělských a iberoamerických filmových tvůrců.

Jak ukázalo proběhlých pět ročníků festivalu španělsky mluvených filmů, jeho dramaturgický záměr se snaží pokrýt široký žánrový rozptyl. Nebude tomu jinak ani tento rok, přičemž hlavním úkolem bude nabídnout co nejvěrnější obraz současné španělské a také iberomaerické filmové produkce. Na „play listu“ La Películy se tedy objeví jak kritiky a festivalově ceněné perly, tak velkofilmy a okrajově i zásadní dokumentární díla.Mezi největší taháky bude zřejmě patřit Iňárritův (Amores Perros, 21 gramů, Babel) hojně diskutovaný a temný film Biutiful. Charismatický Javier Bardem si za něj právem odnesl nejvyšší ocenění za mužský herecký výkon v hlavní roli z loňského festivalu v Cannes. Celých 14 nominací na španělské výroční ceny Goya si vysloužilo drama z novodobé španělské historie Tmavý chléb. Režisér Agustí Villaronga v něm dětskýma očima, nicméně bez obvyklého sladkobolu takového vyprávění, zprostředkovává pohled na tvrdá poválečná léta v Katalánsku. Slavný Julio Medem (Milenci ze severního pólu, Sex a Lucía...) se produkčně podílel na snímku Já taky, který sleduje příběh prvního Evropana s Downovým syndromem, který vystudoval univerzitu. Dokumenty zastoupí například snímek Víctora Ericeho Paříž-Madrid, tam a zpět, který může nabídnout odpověď, proč i přes nemalé úspěchy svých předchozích děl, dal jeho režisér filmu vale. To je stále jen zlomek toho, co La Película nabídne ze současné tvorby...  

Na letošní festival je však také připravený filmový průřez tématem, který je pro Španělsko přímo  typický. Kde jinde byste měli hledat dnes tolik eticky diskutované býčí zápasy, než právě ve španělské kultuře. A snímky s tématikou býčích zápasů a koridy tvoří ve španělské kinematografii již po desetiletí vlastně svébytný žánr. V programu festivalu se objeví Býčí filmy, mezi kterými je až sedmdesát let. Raritou bude v tomto směru uvedení němého filmu Krev a písek z roku 1917. Typickou ukázkou romantizujícího přístupu k životním příběhům slavných toreadorů bude i snímek z konce 50. let El Litrí a jeho stín, kde si hlavní postavu zahrál jeden nejoblíbenějších dobových toreadorů Miguel Báez „Litri“. Nejnovějším dílem z tohoto soudku bude katalánský film Modrý býk z roku 2008. I když má být v Katalánii korida od roku 2012 zakázána, snímek se pokouší odkrýt její hluboké kořeny a filosofický přesah. V kině Světozor se také v rámci festivalu uskuteční tématická výstava autorských výtvarných filmových plakátů ke španělským filmům, které vytvořili mezi lety 1959 - 1989 přední českoslovenští výtvarníci.      

Festival španělsky mluvených filmů La Película poběží v kině Světozor od 15. do 20. února a v pražském Institutu Cervantes bude probíhat paralelně od 16. do 18. února. Program naleznete zde.
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>