Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Diagnóza

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

KRVAVÝ VALENTÝN 3BÉ

2009-11-16 17:10

Když jsem čekal, že „první 3D horor“ bude takříkajíc „lekačka“, nebyl jsem daleko od pravdy. S 3D brýlemi na očích se člověk snadno lekne i u přírodopisného dokumentu. Ale že mě krom pár leknutí a několika zřejmě nechtěně komických momentů čeká jen 101 minut rozostřené nudy, to jsem věru nečekal.

Pravda je však taková, že pod oněmi třemi D, které se skvějí v názvu filmu Krvavý Valentýn 3D, se rozhodně neskrývá duchaplný – což by ovšem člověk ani nepožadoval –, ale bohužel ani ne děsivý – což je u hororu trochu nevýhoda – a každopádně nikoliv dobrý film. To jen pro úvod, pokud už dalším čtením recenze nechcete ztrácet čas. Kvůli těm, kteří čtou dál, se pokusím být alespoň trochu vtipný.

Od samého začátku je jasné, že tenhle film bude klasické „béčko“. Ale budiž – i béčka mohou mít občas své kouzlo, a když jde člověk do kina na film o maniakovi, který vraždí lidi krumpáčem, nečeká většinou gejzír intelektuální zábavy. Když ovšem chlápek v plynové masce pár minut honí partičku studentů v dolech a jednoho po druhém vraždí, aniž by člověk pocítil byť jen náznak hrůzy, k čemuž se navíc přidává podezření, že autoři to slavné 3D tak úplně nezvládli, protože postavy jsou chvílemi rozmazané a mají dvojité obrysy, začíná se vás zmocňovat obava, zda se následující hodina a půl ponese ve stejném duchu.Naštěstí se asi po deseti minutách dozvíte, že to bylo jen stručné shrnutí prvního dílu, a vaše duše, těžce zkoušená krumpáčem vyletujícím z plátna, se naplní nadějí, že pokračování po deseti letech bude mít trošku nápaditější syžet. Nač to tajit – ta naděje je marná, a umírá nikoliv poslední, ale poměrně záhy, spolu s dalšími nešťastníky proklatými krumpáčem.

Další děj se sice odehrává i v exteriérech, občas je proložen ubohými dialogy a také jednou 3D souloží, ale jinak se od počáteční sekvence příliš neliší. Práce s 3D se více méně omezuje na to, že z plátna občas do publika létají cákance krve a kusy masa, z kterých ovšem počítačová animace čpí na sto honů, a jednou se děsně leknete (alespoň já jsem se lek), když proti vám vyletí strom. Jinak mám pocit, že film po většinu doby vypadá lépe, když se člověk kouká jedním okem a přepne tak na staré dobré 2D. Po napětí každopádně ani v jednom případě ani památky.

Nenápaditost scénáře a režie, která je snad invenční jen v tom, kam člověka praštit krumpáčem, je až obdivuhodná. K lepším momentům snad patří souboj krumpáč vs. mop, krumpáč vs. pánvička a krumpáč vs. lopata, ale na mnou očekávaný finální souboj krumpáč proti krumpáči bohužel nedošlo.

V závěru vás čeká jeden „překvapivý“ zvrat podle modelu, který byl v jiných filmech sice již mnohokrát převařen, ale v kontextu tohoto snímku nakonec ještě vyzní docela svěže – i on je ale nakonec pojednán tak zoufale, že v podstatě bezvládně spadne na hromadu mrtvol a ostatních nevyužitých nápadů.

Na novinářské projekci byly navíc zkažené titulky – čehož se sice bát nemusíte, protože by to mělo být do premiéry opraveno, mám ale pocit, že je to skoro škoda práce. Honosné 3D, které si film vetkl do názvu, a které má mimochodem podobnou logiku, jako by si nové zpracování Psycha dalo do názvu Barevné v naději, že to z něj udělá lepší film, by mělo být nahrazeno spíš zkratkou 3B, která by vypovídala více: beznadějně blbé béčko.

Místa a časy projekcí filmu najdete tady.
Foto Bioscop

Vratislav Kadlec

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>