Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Art House

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Lyceum polámaných srdcí

2010-12-09 00:00

Francouzský režisér Christophe Honoré uvádí svůj další film o spletitosti vztahů. Tentokrát svou krásou a křehkostí láme srdce Krásná Junie. Režisér tak lehce a nezávazně navázal na svou muzikálovou romanci Písně o lásce o milostném trojúhelníku. V Krásné Junie se ale proplétají trojúhelníky dva. Film vstoupí do českých kin 9. prosince.

Christophe Honoré se pro svůj nový film volně inspiroval románem Kněžna des Clèves ze 17. století, jehož děj se odehrává na královském dvoře Jindřicha II. Královna se zamiluje do jiného muže, své city manželovi svěří. Problém se zrodí, když ke královi dojdou zvěsti, že královna milencovým citům podlehla.  Příběh tak zde řeší problematiku věrnosti a cti a konfrontuje je s vášnivou láskou.Režisér ale svůj film zasadil do prostředí současné francouzské střední školy, kam šestnáctiletá Junie přestoupí po smrti své matky. Spolu s ní chodí do stejné školy i její stejně starý bratranec Mathias, jehož party kamarádů se stává Junie součástí. Nová spolužačka budí pozornost svou křehkou krásou: bělostnou pletí, červenajícími se rty a hnědými nedbale rozpuštěnými vlasy. Kamarádi o ni začnou usilovat, Junie si ale vybere nesmělého tichošlápka Otta, který se do ní hluboce zamiloval na první pohled. Tráví společné dny, potulují se po zákoutích staré školy ale jen do chvíle, než se Junie setká s učitelem italštiny Nemoursem, které ztvárnil Honorého dvorní herec Louis Garrel.

Nemours je krásný mladý učitel, který už zlomil srdce nejedné studentce a profesorce. Když se na hodině setkává s Junie, podléhá jejímu kouzlu stejně bezhlavě jako Otto. Končí románky se studentkami, končí vztah se svou starší kolegyní Florence. Hořkou a nenaplněnou lásku mu ale předpovídá i jeho kamarád, učitel matematiky Estouteville. Junie ale jen působí, jakože má srdce z ledu, vzplane k Nemoursovi stejně vášnivými city jako on k ní. Junie ale oproti němu má závazek v Ottovi, kterého respektuje a nechce ho podvést, protože si je jista jeho věrnou a oddanou láskou. Se svými city se ale podobně jako Madame des  Clèves Ottovi svěří a příběh se začíná zaplétat do nerozmotatelných uzlů a polopravd...

Trailer k filmu Krásná Junie v originálním znění s anglickými titulky:


Honoré převedl do současnosti nadčasový problém, který je těžko rozluštitelný i pro dnešní vztahy. Má člověk podlehnout kouzlu a vášni, pokud mu dopřeje trochu štěstí a lásky? Nebo má člověk zůstat věrný, ale bez možnosti milovat? Je pak člověk schopný unést následky? Je schopen unést následky i podvedený? Je schopen unést následky ten, jehož láska zůstane nenaplněna? Není proto lepší utéct? Všechny tyto otázky se Honoré snaží zodpovědět prostřednictvím mladých, nevázaných dospívajících lidí, kteří ale mají zodpovědnost nejen vůči sobě, ale i vůči svému okolí.     

Režisér se ve svém novém snímku vrátil i k problematice sexuality a zakotvení ve společnosti. Druhá linie příběhu ukazuje druhý milostný trojúhelník, možná i čtyřúhelník, mezi třemi homosexuálními chlapci a jednou dívkou, přítelkyní jednoho z nich. Juniin bratranec Mathias svou homosexuální orientaci skrývá a chodí na oko s dívkou Esther. Ostatně žádný z chlapeckého trojúhelníku své pravé city neodhaluje, scházejí se tajně, skryti před zraky svých kamarádů a známých, před jejich soudy a možným odsuzováním. Pravda vychází na povrch až po tichém vyvrcholení, kamarádi si před sebou lijí čistého vína. Některé věci ale vrátit nejdou.Christophe Honoré vytvořil opět velice citlivý snímek, tentokrát o zranitelnosti, vášni a lásce středoškoláků.  Narazil také na problematiku předsudků a druhých tváří, které je po určitém čase těžké odhalit, zvláště ve společnosti kamarádů a před zraky celé školy, kde se téměř každý s kterým zná.

Honorého postavy není lehké odhalit a rozluštit, každá jde jinou cestou, není ale těžké se s nimi ztotožnit. Snad každý z nás chodil na střední školu, byl zamilován či zraněn, konfrontován s prostředím, s předsudky. Každý z diváků bude vzpomínat na něco jiného. I v tom je to kouzlo filmu Krásná Junie…

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.

Foto © Le Pacte 
Alžběta Jílková

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>