Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Diagnóza

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Kovbojové a vetřelci: A prdlajs z toho

2011-08-25 00:00

Už název dává zřetelně najevo, že by mělo jít o zábavnou blbovinu. Nikdo se za to nestydí, nikdo nic neschovává. Akorát je průšvih, když se vynechá zábava a jde jen o krávovinu.

V zámořských kinech byli Kovbojové a vetřelci nasazeni proti Šmoulům, přičemž o prvním víkendu utržili o necelý milion dolarů víc než modří pišišvorové. Těsný náskok ale nebyl příležitostí k juchání, protože následně už bílé čepičky oprýskané klobouky nemilosrdně válcovaly. A dalo se již během onoho prvního víkendu předpokládat, že to pro Divoký západ skončí fiaskem - přeci jen mají rodinné podívané delší dobu životnosti a Šmoulové se navíc drží léta nostalgicky v povědomí. Když tedy v talk show Conana O'Briena utrhl Harrison Ford hlavu plyšovému Taťkovi Šmoulovi, dalo se to vedle zábavného gesta chápat jako vylévání zlosti, v jakémže propadáku to účinkuje.


Kovbojové a vetřelci v traileru

Kovbojové a vetřelci jsou příběhem neznámého cizince (Daniel Craig), který se probere poblíž města Absolution a absolutně netuší, kdo je, kde je a proč má na zápěstí divnou kovovou věc. Očividně se ale umí slušně rvát, což bude zřejmě ve zmiňovaném městečku účinná vyjednávací technika. V místním společenství má silné slovo plukovník Dolarhyde (Harrison Ford), ale ani tento nabručený páprda nemá zdání, co dělat, když na obyvatele zničehonic zaútočí létající talíře. S mimozemskou aktivitou přichází jen ničení, křik a únosy nevinných. A zdá se, že namakaný cestovatel trpící amnézií by mohl být spojovákem mezi vyspělým protivníkem a obyčejnými lidmi. Kovbojové do sedel, jede se za vetřelci, kteří nám sebrali přátele.


A ještě jeden trailer

Banální zápletka by se dala očekávat, ale nepříjemným překvapením je, nakolik vážně se tato jednoduchá vyprávěnka tváří. Nejlogičtějším řešením, jak naložit s absurdně prostým námětem, by bylo proložit ho sebeshazujícími srandičkami. Kovbojové a vetřelci ale neobsahují v podstatě žádný záměrný humor (čest asi dvěma hláškám a jedné scéně s kloboukem ve stylu Indiana Jonese). Nejsou přítomny narážky či pomrkávání na diváka, dle kterých by bylo patrné, že si film uvědomuje svou béčkovou povahu. K dispozici je pouze drsný Daniel Craig, stále krásná Olivia Wilde a nakrklý Harrison Ford, přičemž nikdo nepředvádí nic výjimečného, jelikož nic výjimečného jim scénář nedovoluje.Pakliže tedy nepočítáme výjimečně velké množství logických lapsů a vyprodukovaných otázek bez odpovědí. Proč se objeví uprostřed pouště loď a nikterak se v rámci příběhu nezužitkuje? K čemu vetřelci potřebují takové množství lidských schránek? Pokud k pokusům, proč ty pokusy nedělají? Proč chtějí dělat pokusy jen na Craigovi? Pokud je jim jedno, na kom budou pokusy dělat, má mimozemšťan se „znamínkem“ pifku na Craiga? Jsou návštěvníci z vesmíru idioti nebo opravdu velcí idioti?Jestli má někdo chuť vytáhnout tvrzení, že u takovýchto filmů je potřeba „vypnout mozek“, hodí se kontrovat, že by divák velmi rád zaměřil pozornost jiným směrem. Jenže Kovbojové a vetřelci bohužel neposkytují dostatečnou formu zabavení, aby se nad očividnými hloupostmi nebyl čas pozastavit (Olivia se sleduje hezky, ale v Alpha Dogu z ní bylo beztak vidět víc). Průběh dění i hlavní „překvapení“ jsou bez větších obtíží identifikovatelná již z traileru, akčních scén je pomálu a nehýří kreativitou a celková výprava působí dojmem, že si tvůrci museli přijít na sakra velké peníze, když jim ze 160 ti milionů dolarů zbylo jen na „tohle“.Jon Favreau natočil film, který si říká o humor. Tím, že se humoru vyhýbá a snaží se působit seriózně, z něho o to intenzivněji sálá bžunda nezáměrná. Minimálně v českém dabingu je přítomno hned několik scén, nad jejichž hloupostí se zkrátka prská smíchy. A pakliže se jedná o metahumor, moc lidí ho netoužilo a nedokázalo rozluštit, jelikož z kin si na sebe tahle sranda zaručeně nevydělá.

Místa a časy projekcí filmu naleznete zde.Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>