Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Diagnóza

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Kovbojové a vetřelci: A prdlajs z toho (2)

2011-08-25 00:00

Už název dává zřetelně najevo, že by mělo jít o zábavnou blbovinu. Nikdo se za to nestydí, nikdo nic neschovává. Akorát je průšvih, když se vynechá zábava a jde jen o krávovinu.

V zámořských kinech byli Kovbojové a vetřelci nasazeni proti Šmoulům, přičemž o prvním víkendu utržili o necelý milion dolarů víc než modří pišišvorové. Těsný náskok ale nebyl příležitostí k juchání, protože následně už bílé čepičky oprýskané klobouky nemilosrdně válcovaly. A dalo se již během onoho prvního víkendu předpokládat, že to pro Divoký západ skončí fiaskem - přeci jen mají rodinné podívané delší dobu životnosti a Šmoulové se navíc drží léta nostalgicky v povědomí. Když tedy v talk show Conana O'Briena utrhl Harrison Ford hlavu plyšovému Taťkovi Šmoulovi, dalo se to vedle zábavného gesta chápat jako vylévání zlosti, v jakémže propadáku to účinkuje.


Kovbojové a vetřelci v traileru

Kovbojové a vetřelci jsou příběhem neznámého cizince (Daniel Craig), který se probere poblíž města Absolution a absolutně netuší, kdo je, kde je a proč má na zápěstí divnou kovovou věc. Očividně se ale umí slušně rvát, což bude zřejmě ve zmiňovaném městečku účinná vyjednávací technika. V místním společenství má silné slovo plukovník Dolarhyde (Harrison Ford), ale ani tento nabručený páprda nemá zdání, co dělat, když na obyvatele zničehonic zaútočí létající talíře. S mimozemskou aktivitou přichází jen ničení, křik a únosy nevinných. A zdá se, že namakaný cestovatel trpící amnézií by mohl být spojovákem mezi vyspělým protivníkem a obyčejnými lidmi. Kovbojové do sedel, jede se za vetřelci, kteří nám sebrali přátele.


A ještě jeden trailer

Banální zápletka by se dala očekávat, ale nepříjemným překvapením je, nakolik vážně se tato jednoduchá vyprávěnka tváří. Nejlogičtějším řešením, jak naložit s absurdně prostým námětem, by bylo proložit ho sebeshazujícími srandičkami. Kovbojové a vetřelci ale neobsahují v podstatě žádný záměrný humor (čest asi dvěma hláškám a jedné scéně s kloboukem ve stylu Indiana Jonese). Nejsou přítomny narážky či pomrkávání na diváka, dle kterých by bylo patrné, že si film uvědomuje svou béčkovou povahu. K dispozici je pouze drsný Daniel Craig, stále krásná Olivia Wilde a nakrklý Harrison Ford, přičemž nikdo nepředvádí nic výjimečného, jelikož nic výjimečného jim scénář nedovoluje.Pakliže tedy nepočítáme výjimečně velké množství logických lapsů a vyprodukovaných otázek bez odpovědí. Proč se objeví uprostřed pouště loď a nikterak se v rámci příběhu nezužitkuje? K čemu vetřelci potřebují takové množství lidských schránek? Pokud k pokusům, proč ty pokusy nedělají? Proč chtějí dělat pokusy jen na Craigovi? Pokud je jim jedno, na kom budou pokusy dělat, má mimozemšťan se „znamínkem“ pifku na Craiga? Jsou návštěvníci z vesmíru idioti nebo opravdu velcí idioti?Jestli má někdo chuť vytáhnout tvrzení, že u takovýchto filmů je potřeba „vypnout mozek“, hodí se kontrovat, že by divák velmi rád zaměřil pozornost jiným směrem. Jenže Kovbojové a vetřelci bohužel neposkytují dostatečnou formu zabavení, aby se nad očividnými hloupostmi nebyl čas pozastavit (Olivia se sleduje hezky, ale v Alpha Dogu z ní bylo beztak vidět víc). Průběh dění i hlavní „překvapení“ jsou bez větších obtíží identifikovatelná již z traileru, akčních scén je pomálu a nehýří kreativitou a celková výprava působí dojmem, že si tvůrci museli přijít na sakra velké peníze, když jim ze 160 ti milionů dolarů zbylo jen na „tohle“.Jon Favreau natočil film, který si říká o humor. Tím, že se humoru vyhýbá a snaží se působit seriózně, z něho o to intenzivněji sálá bžunda nezáměrná. Minimálně v českém dabingu je přítomno hned několik scén, nad jejichž hloupostí se zkrátka prská smíchy. A pakliže se jedná o metahumor, moc lidí ho netoužilo a nedokázalo rozluštit, jelikož z kin si na sebe tahle sranda zaručeně nevydělá.

Místa a časy projekcí filmu naleznete zde.Martin Čuřík

Komentáře (2)

Buy Tom Cruise Jacket Online 2019-12-06 11:20:07
I have been looking forward to know about these things that I was interested to know about same issue from a while. This is a new type of art that I have been willing to know from the very first time in a while.
help with dissertation 2019-12-06 11:19:43
I concur with your conclusions and will certainly thirstily look forward to your forthcoming updates. Saying thanks can not simply be sufficient, for the exceptional lucidity in your writing. I can instantly grab your rss feed to stay abreast of any updates. Authentic work and also much success in your business dealings!

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>