Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pohádky pořád umíme! (2)

2013-05-17 08:01

...bude se vám chtít možná vykřiknout po shlédnutí celovečerní výpravné pohádky Kovář z Podlesí, kterou napsal a režíroval Pavel Göbl, do hlavní role obsadil Bolka Polívku a do vedlejších spoustu dalších sympaťáků.

Budete-li se zabývat filmografií Bolka Polívky, najdete kde co, ale pohádkový žánr se v ní objevuje jen sporadicky. Nicméně se zdá, že jeho obsazením do role kováře, kápl spisovatel a režisér Pavel Göbl na toho správného herce. I když bylo pro Polívku natáčení poměrně bolestivou záležitostí (kovář má jednu nohu dřevěnou a schovat Bolkovu zdravou nohu nebylo vždy lehké), patřičně si to užil. „Roli kováře jsem od počátku psal s představou, že by ho měl hrát Bolek Polívka, kterého jsem měl odjakživa moc rád a byl jsem přesvědčen, že pro roli kováře bude ideální. A když bude mít knír, že bude dokonce naprosto dokonalý a on tuhle představu zcela naplnil,“ říká Pavel Göbl.Přece jen, režiséra i představitele hlavní role pojí jisté „valašské kumpánství“, což se odráží i v hlavní lokaci, kde se natáčelo – ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. „Pan spisovatel Göbl, který je také režisérem, je člověk, kterého mám rád a který navíc sdílí tu filosofii nás Valachů – že v Praze se nedá žít, protože tu v žádné hospodě nemají borovičku,“ zlehčuje vše Bolek Polívka.V dětských rolích se v Kováři z Podlesí objevují Gregor Bauer a Valérie Šámalová, starostu si zahrál Josef Somr, faráře Jiří Pecha, uhlířku tématicky Ivana Uhlířová a paní víl Barbora Seidlová. Ve filmu se objeví i Rosťa Novák nebo slovenská herečka a muzikantka Szidi Tobias. Hlasy propůjčili pohádkovým bytostem i další hudebníci jako Robert Nebřenský nebo Václav Koubek.

 

Ve filmu se spolu s herci totiž objevují i klasické loutky. (Jedná se o kovářovy pomocníky – pana Křečka a pana Veverku.) V době 3D animace, kdy do většiny produkce pro děti proniká čistá akce, působí metoda pookénkové animace trochu jako zjevení. Přesto jsou loutky díky moderní technologii propojeny s hranými scénami filmu přirozeně uvěřitelným způsobem. Ani o 3D animaci totiž nebudou diváci ochuzeni. Byl v ní například vytvořen krásný a realisticky působící drak, jenž se v příběhu objevuje, (mimochodem, hlas mu propůjčila undergroundová legenda a saxofonista Plastic People of the Universe,Vráťa Brabenec), a přesto se s klasickými technikami nijak nebije. Není divu, nad výtvarnou stránkou filmu bděl mladý výtvarník František Antonín Skála, který v tomto případě rozhodně nedělá žádnou ostudu jménu svého slavnějšího otce. Podařilo se mu vytvořit úžasnou, magicky poetickou atmosféru, což je jedna z deviz této nové české pohádky a také důkaz, že tento žánr u nás pořád ještě umíme.
Tomáš Kůs

Komentáře (2)

stumble guys 2023-08-09 08:49:04
Good article, thanks for sharing
Bing Maps 2022-12-03 03:15:53
Thank you for providing this information. I am delighted to come on this fantastic article.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>