Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Diagnóza

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Kniha přežití se povinnou „četbou“ nestane (2)

2010-02-11 00:00

Pokud si tady nedáte pozor, s kým se vybavujete, můžete se dostat do velkých potíží. Pokud tady vstoupíte na špatné území, klidně schytáte kulku do hlavy, jen to hvízdne. A jestliže si tady jednou za čas něco nepřivlastníte od mrtvol, asi to daleko nedotáhnete. Tady v Americe už to všechno funguje prostě jinak.

Je na jednu stranu fascinující, jak se filmová studia snaží některé filmy propagovat v duchu, jaký nemá se skutečným produktem nic moc společného. Třeba taková Kniha přežití se dle ukázek jeví jako drsná postapokalyptická záležitost, kde se Denzel Washington neustále s někým řeže, aby ochránil Bibli. Pravda, prostředí má k optimismu předaleko, avšak akce už je o poznání méně a okatě upozorňovat na křesťanskou knižní klasiku se s ohledem k zápletce také nemuselo.


Trailer plný střelby a výbuchů

Na samotném začátku totiž nemá být ihned zjevné, co se to vlastně děje. V nepříliš vzdálené budoucnosti prochází pustinami Ameriky osamělý muž Eli. Rozpadající se silnice, sežehlá země, opuštěná města, gangy, které si v civilizaci bez zákonů dělají, co chtějí, zkrátka USA, jak ji neznáme. Kam vlastně Eli míří není jasné, o tom, jakou knihu vlastní a chrání, se taky nějaký čas mlží. Je však zjevné, že samozvaný despotický vládce improvizovaného městečka má právě o tuhle knihu zájem. Carnegie by s její pomocí chtěl rozšířit svůj vliv. Nejlépe do celého světa. Eli však hodlá splnit svůj úkol za každou cenu.

Nejdříve tedy ještě jedno upozornění pro ty, co čekají akční orgie. Soubojů se zde vyskytuje skutečně niterné množství, jsou však celkem solidně zpracované. Ruční práce v až ikonickém duchu, střelba spojená s kamerovými hrátkami, občas nějaký efektní výbuch. Žádné sáhodlouhé mlácení, jelikož si hlavní prostor zabralo tajemné klábosení o věcech, které jsou celkem jasné sami o sobě. Scénář se snaží vypadat jako hrozně hluboká a seriózní záležitost, bohužel ji lehce prokouknete a zjistíte, že hluboká je asi tolik, co běžná kaluž. V závěru se navíc tuto kaluž snaží autoři zcela zbytečně rozcákat do dalších minipoint, u nichž se na tvář vkrádá nechtěný úsměv než žádaný údiv.

Co se však nedá bratrskému duu Albert Hughes-David Hughes (natočili film Z pekla) upřít, je smysl pro vybudování esteticky fešného prostředí s dobrou atmosférou. Dojem z rozbořené Ameriky, kterou řádí bezcitní motorkáři, má něco do sebe. Asi nejvíce by mohla uspokojit hráče Falloutu. K přežití v tomto světě je totiž nutná neustálá obezřetnost a trocha bezcitnosti. Krysy tu s poklidem prolézají rozbořenými domy, zloději se snaží vymyslet fintu, jak obrat potulné pocestné, a mrtvolám se vyplatí sebrat boty nebo oblečení, protože je následně můžete vyměnit za nějakou drahocennou vymoženost. Postapokalyptická doba má zkrátka svá pravidla.

K sympatickému vizuálu sedí i putující Denzel Washington a Gary Oldman v tradičně záporném charakteru, scénář jim ale nedovoluje dostat ze sebe víc než běžný průměr. U Mily Kunisové se dá následně pochválit pouze vzhled, jelikož se funkce její postavy scukla do hezké dekorace ku potěše oka.

Za rozpočet 80 milionů dolarů tedy vznikla solidně vyhlížející a průměrně zábavná vize, jak by mohl náš svět fungovat, kdyby se něco hodně pokazilo. Příběh je ale z celkového pohledu natolik křesťansky přestřelený, že kvůli němu radost ze sledování zmizí rychleji než předkrmy na setkání starých spolužáků.

Místa a časy projekcí filmu naleznete zde.Foto Falcon

Martin Čuřík

Komentáře (2)

Klondike Solitaire 2022-12-28 08:58:18
Very good article, I have learned and gained a lot of experience for myself. Please continue to contribute such useful articles to us!
Julia 2010-02-27 03:47:14
dobry den,chtela by jsem se zeptat,kdy se bude premitat kniha preziti v kine Imax.Dekuju....

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>