Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Art House

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Katka jako živoucí antidroga (17)

2010-02-26 09:02

Katka. Dívka, která se chtěla odlišit, být jiná než ti šedí lidé kolem ní, nežít prostou každodenností. A tak prostě začala brát. A heroin jí to všechno umožnil. Ale poslal ji také na cestu, která se točí v kruhu dvou základních životních potřeb – těmi jsou droga a shánění peněz na drogu. Na cestu, která má víc rozcestí vedoucích do pekla než k vysvobození.

Časosběrný dokumentární film Katka oceňované dokumentaristky Heleny Třeštíkové vstupuje do kin 25. února.Celý proces výjimečného šestnáctiletého časosběru začala Třeštíková v roce 1996, kdy bylo mladé narkomance Katce devatenáct let. Tehdy dlouhovlasá, tmavooká dívka s jiskrou v očích, ale poněkud pokřiveným pohledem na svět, ještě se svou závislostí bojovala. Snažila se léčit v terapeutické komunitě s dalšími závislými. Ale snaha zřejmě nestačila. V dalších letech se totiž s drogou opět sbližuje a heroinová jehla se jí zaryvá pod kůži ještě více.

Třeštíková svou „hrdinku“ Katku nechává spontánně mluvit o problémech závislosti, o všedních problémech narkomanů, ale také o jejích přáních a tužbách. Témat je více, než by se zdálo. Problémem číslo jedna je na začátku příběhu pro Katku sama závislost a přání zbavit se jí. Ale postupně se rok za rokem více poddává pocitu, že se už prostě bez drogy neobejde.Od dávky k dávce

Proč berete drogy? Co vám dávají?, ptá se dokumentaristka. „Svobodu. Pocit svobody.“ shodují se Katka i její závislý přítel Láďa. Zní to paradoxně – droga jim přece nařizuje a nenechává ani na chvíli na pokoji. „No ale když máš drogu, vlastně tě nic jinýho nezajímá, jen ta droga. Všechno ostatní ti přijde nedůležitý, o nic jinýho se nezajímáš,“ vysvětluje Láďa. V drogovém světě jsou totiž jen dvě základní věci. Den není den, je o doba od dávky k dávce. A čas mezi dávkami musí stačit na to, aby sis sehnal peníze na drogu.

Proč není lehké se od drogy odpoutat? Ve světě bez drogy je závislý člověk najednou ztracený, neví vlastně, jak si naplánovat obyčejný den. Pro Katku jako těžce závislou je například problém vyřídit si potřebné dokumenty, když se hlásí do léčebny pro drogově závislé. Vidíme Katčin denní chléb: prostředí ulice. Žije postupně v několika squatech a neobytných, nebo k demolici utrčených objektech a peníze na grogu shání drobnými krádežemi nebo taky na ulici jako „občasnou výpomoc“ taxikářům a nočním řidičům v centru Prahy.

V drogové pasti

Má rozcuchané vlasy, vředy na obličejí, pohublou bílou tvůř a špínu za nehty. Mluví nesoustředěně a zorničky očí jí ujíždějí kamsi do neznáma. Je to pořád ta samá Katka? Dokument ukazuje fyzickou i psychickou proměnu Katky pod diktátem drogy tak věrně, že si budete možná kousat nehty, dolní ret nebo křečovitě tisknout palce u nohou. A říkat si v duchu – prosím, ať to ta holka nevzdává! To si říkala i Helena Třeštíková. Podle jejich slov ji totiž Katka ze všech dokumentů, které kdy natáčela, zasáhla úplně nejvíce. Především lidsky. Doufala stejně jako budete doufat vy - ve šťastný konec. Což je někdy poznat ve výběru zařazených materiálů – dokumentaristka se ptá velice osobně a občas s příměsí pošťouchnutí k větší aktivitě ve stylu „Katko, to bys ale měla...Katko tak to zkus... apod.“S příběhem Katky jste se mohli setkat už v roce 2001, kdy ČT odvysílala dokumentární cyklus „Ženy na přelomu tisíciletí“ a v rámci něj díl o narkomance Katce nazvaný „V pasti“. Dokumentaristka se rozhodla ke Katčinu příbehu vrátit a objevila nové skutečnosti.

Těhotenství jako lék?

Zlom přichází s Katčiným těhotenstvím, které vyprovokuje řadu nových otázek. Katka si od začátku dítě hodlá ponechat, je to, jak říká, její jediná naděje na záchranu.

Zda se díky dítěti vzepne područí tvrdého heroinového krále či se happyend konat nebude, na to se běžte podívat do kina sami.

Časy a místa porjekcí filmu naleznete zde.

Foto Aerofilms

Tereza Mácová

Komentáře (17)

Fetkydoplynu 2017-08-03 09:33:37
Všechny feťáky pochytat, naházet je do děr a zapálit!!!!!!!!!!!!!!!
Maky 2015-08-06 02:21:30
Katko nevzdávej to!!!pokud ještě žiješ?:(Ten dokument je strašně k zamyšlení a je jeden z mála který mě zaujal díky Katce!myslím na ní dost často myslím si že je úplně normální akorát prostě udělala v životě velkou chybu a teď toho určitě lituje a je hodně těžké se s toho dostat!!Ale já ti věřím<33 A všem těm co jí tady hejtujou jste ubohý!!-_-
Tabubue 2013-07-12 01:15:25
Všem těm, co tu rozdávají moudra a nikdy H nezkusily bych doporučil, aby raději neříkali nic. Nechápou to a nepochopí... Ani když viděli tento film tak to nechápou. Ruku na srdce, kdo z Vás někdy v mládí udělal rozhodnutí, kterého dodnes lituje? Katka taky udělala rozhodnutí a stejně jako Vy ostatní si tehdy nedovedla představit, kam ji to až může zavést... A dost dlouho si to neuměla představit ani paní Třeštíková... protože tu zkušenost nemá a díky tomu pořád kouká na život ze své strany břehu...
zatracená 2011-03-22 03:51:33
Problém je v tom (a už to tady zmínila Nicolette),že Katka musí v první řadě chtít sama! Pokud o tom v průběhu tolika let jen mluví a z léčeben pak sama po chvilce odchází,tak to nejspíš doopravdy nemyslí. A když ji k tomu nedonutilo ani těhotenství a následný porod Terezky,tak dle mého názoru-nemá šanci se z toho začarovaného kruhu dostat. Katka si musí uvědomit,co je pro ni přednější. A ona si vybrala. Drogy jsou na prvním místě,vše ostatní jde stranou. Je to velmi smutné a ještě smutnější je,že je jen otázkou času(a nebude to trvat dlouho),kdy skončí ve vězení,nebo jí drogy přinesou smrt... Nekritizuji a nejsem "ta chytrá-co rozdává rozumy",sama vím po 10letech na piku/na jehle/co je to závislost.(bohužel). Ale dotáhnout to do takových sr...,plácat se v nich a poztrácet veškeré lidské hodnoty-to je známka toho,že to člověk už na 99% vzdal...(kéž bych se mýlila!)
Nicolette 2010-11-27 02:49:13
TAk jako může si za to sama i když mi je jí také líto ale prostě když už se to stalo a má děcko tak at se sebere ..a řekne si že to už neděla pro sebe ale pro malou terezku tak kurna at se zacne konecne chovat jako mama a ne nezotpovedna fetka!!!je jeji pribeh smutny...ale proste musi chtit v prvni rade ona sama!
2010-10-17 12:59:31
Jak Katko nevzdávej to? Ta už je ztracená a hlavně od ní bylo nehezké, že si malou nechala a v těhotenství fetovala.Takovéhle sv..bych zabíjela.Chudák to dítě s ním to pujde do konce života...
Kača 2010-04-10 05:14:53
Také jsem byla na tomto dokumentu..Musím říct,bylo to opravdu poučné.Celý její život jsem odprezentovala ve škole..Jsem za to opravdu ráda.Ale Kateky mi je moc líto.Zničila život sobě,své matce a i malé Terezce.Moc mě mrzí,že ten boj nevyhrála.Doufám že bude i další díl..Jinak prosím o nějakou stránku na stáhnutí zdarma prosím =).
jana 2010-03-15 10:30:35
přála bych Katce at se z toho dostane jednou provzdy, jinak velice zajimavy dokument dnes jsem byla na filmu v kine a je to hodne k zamysleni, proste je te divky skoda a kazdeho kdo necemu takovemu propadne...
Pavel 2010-03-15 07:07:31
Co dodat,sami si život děláme složitý a komplikovaný.Možná vynaložené prostředky na léčbu někoho kdo nechce by pomohly třeba Vašemu postiženému dítěti (protože pojišťovna na léčbu nemá peníze a Vy také ne)a to dítě si to svobodně nevybralo.
LENKA 2010-03-14 10:52:34
Katko,nevzdávej to!!!!!!
LENKA 2010-03-14 10:51:50
NEVZDÁVEJ TO...........
LENKA 2010-03-14 10:51:23
KATKO,NEVZDÁVEJ TO.........
alica hamorova 2010-03-11 11:03:46
ktovie ci este zije a to malicke je kde zije
alica hamorova 2010-03-11 11:02:24
to chce liecenie
alica hamorova 2010-03-11 11:01:22
no to nemam slov akakolvek zavislost je zla na to treba liecenie a strasne pevnu zatatost
x 2010-03-05 12:13:47
kdo je zavisly na heroinu tak ho z toho nikdo uz nikdy nedostane na to se nemusim chodit divat do kina, je to to same jak pernik nebo jak CIGARA a ty jsou legalni, plivu na vladu ktera dava legalne CIGARA a zakazuje marihuanu
Lucie 2010-02-26 08:43:20
mno jsem zvědavá už aby jsem si to mohla stahnou....a kouknout se..dnska jsem videla poprve dokument o Katce...a odedneska na ni budu myslet pokazdy kdyz budu usinat!!!!!!!!!!zaujala nme!!!!!

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>