Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Diagnóza

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

KAJÍNEK: PROHNILÁ NUDA (28)

2010-08-05 00:00

Pokud očekáváte napětí, násilí a akci, budete zklamáni. Doufáte-li v senzační odhalení, nedočkáte se. Jestliže ve vás dřímá naděje, že se zasmějete kouzlu nechtěného, budete se nudit. A jestli snad naivně sníte o tom, že Kajínek je propracované drama, výstižně popisující naši nedávnou minulost a prohnilého ducha doby, kupte si raději noviny. Zkrátka: Pokud vám Kajínek uteče, rozhodně o moc nepřijdete.

Poněkud chabě vystavěný děj bývá občas slabinou filmů, natočených podle skutečných událostí – takové filmy někdy sázejí na jiné přednosti, než bezchybně vyklenutý dramatický oblouk. Pokud by to byl i případ Kajínka, byla by jeho nanicovatá fabule ne snad omluvitelná, ale alespoň pochopitelná. Vše však nasvědčuje tomu, že scénář byl skutečnými událostmi a postavami spíše inspirován – a scénáristická nemohoucnost se tak těžko dá svádět na skutečnost.

Scénáristé se zkrátka rozhodli vybrat ze skutečného Kajínkova příběhu to nejmíň zajímavé, doplnit to trochou pseudopsychologie a tu zahalit do jakéhosi mysteriózního hávu naznačujícího ohavná spiknutí na nejvyšších místech. Pokud jste viděli trailer, máte nejspíš již přehled o většině akčních scén, které jsou ve filmu k vidění – vraždy a útěky z vězení zabírají ve snímku v podstatě jen zlomek času.

Tím nechci říct, že by snad jakýkoliv film o Kajínkovi musel být nutně akční krvák: látka se dá samozřejmě pojmout i jako strhující soudní drama s politickými přesahy a tvůrci k tomu mají opravdu místy nakročeno. Problém je ovšem v tom, že soudní drama v jejich podání postrádá jakoukoliv dramatičnost.

Hlavní postavou celého filmu překvapivě není Kajínek, ale jeho advokátka (ve filmu se jmenuje Klára Pokorová, což má snad naznačit, že ji nemáme příliš spojovat s reálnou Klárou Slámovou). Kajínek je pro ni z jistých osobních důvodů hrdinou, je jím fascinována a je odhodlána jej hájit v souboji s prohnilým systémem, jehož je nebohý vězeň obětí. Postupně odkrývá, že věci zdaleka nejsou takové, jaké se zdají být, a zjišťuje, že… No, vlastně nezjišťuje nic, když o tom tak přemýšlím. Snad jen, že systém je prohnilý, ale to jsme už věděli dávno (minimálně od doby, kdy jsme viděli trailer).

Občas, když se otevře temná studna advokátčiny minulosti nebo když mezi ní a Kajínkem přes mříže začnou přeletovat jiskřičky jak z Mlčení jehňátek, má divák tendenci podlehnout dojmu, že se snad dívá na psychologický thriller. To by ovšem musel film obsahovat nějakou skutečnou psychologii a nějaké skutečné napětí.

Tvrdohlavost kameramana a střihače, kteří se celou dobu snaží usilovně vyvolat dojem, že se díváme na nervy drásající drama, ačkoliv drásající jsou zde maximálně tak mizerné potsynchrony, je až obdivuhodná. Zvukař sáhl do archivu pro ty nejthrillerovitější zvuky, které byly k mání, a snad aby podtrhl střihačovu heroickou snahu, doplnil opakovaně vzkypující koláž míhajících se obrazů kameramana F. A. Brabce o přehršel krvežíznivě šmikajících nůžek.

Co se týče již zmíněných postsynchronů, budu teď asi opakovat slova, která se už objevila a nejspíš ještě objeví i v další recenzích: postsynchrony znějí jako ze špatně nadabované německé kriminálky. Bohužel opravdu znějí přesně tak, takže těžko mohu hledat výstižnější popis.U Konstatnina Lavroněnka, který se zhostil role Kajínka, to snad ještě tolik nevadí, protože naštěstí skoro nemluví, horší je to ovšem s Bogusławem Lindou jakožto jeho bývalým obhájcem a milencem jeho současné obhájkyně. Ten toho totiž namluví spoustu, a to hlasem Jana Vondráčka (pokud se tedy nepletu – o hercích, kteří svým kolegům propůjčili hlasy, tvůrci filmu ve všech materiálech raději mlčí), jehož výkon se ovšem stává svébytným příspěvkem na téma „mlčeti zlato“.

Jediná výhoda mizerného dabingu je snad ta, že v jeho stínu poněkud zaniknou špatné výkony většiny herců ve vedlejších rolích. Vilhelmová a Dlouhý si sice udržují svůj standard a divák tak díky nim může věřit, že se nedívá na spolek ochotníků, a překvapí i přirozený „Noid“ Bárta v roličce vraha – jinak ale vše nasvědčuje tomu, že režisér Petr Jákl ml. možná dokáže poradit hercům, jak skočit ze střechy, ale jak a co mají hrát, to jim nejspíš z vrozeného ostychu zamlčel.

Samostatná esej by se snad dala napsat o tam, zda je podobný snímek, založený na skutečném kriminálním příběhu a přitom jednoznačně manipulující diváka v Kajínkův prospěch, ospravedlnitelný z morálního hlediska. Možnost jakékoliv morální újmy se však naštěstí radikálně snižuje díky bídné kvalitě snímku – nuda sotva někoho k něčemu zmanipuluje. Jedinou újmou pak zůstane částka vyhozená za lístek do kina, pokud nedáte na má slova varovná.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.Foto HCE
 

Vratislav Kadlec
12

Komentáře (28)

road texture 2023-07-24 11:04:36
is smooth and well-paved, providing a comfortable driving experience. Its surface is free from cracks and potholes, ensuring safe travel for motorists. The texture exhibits a fine aggregate blend, offering excellent traction and grip.
giana 2023-07-24 11:03:56
The <a href="https://3dheven.com/product-category/textures/road/">road texture</a> is smooth and well-paved, providing a comfortable driving experience. Its surface is free from cracks and potholes, ensuring safe travel for motorists. The texture exhibits a fine aggregate blend, offering excellent traction and grip.
Bitlife 2023-07-15 10:39:50
You've come this far and I think that's great, keep chasing your dreams and one day you'll reach the top and then you'll see how great you've become .
Intelligence Tests 2023-03-25 07:07:45
Thank you for writing such an excellent article. It is filled with fascinating details and entertaining descriptions. Intelligence Tests can be helpful in identifying strengths and weaknesses in cognitive functioning and can guide educational and career planning.
terraria 2023-01-11 05:24:53
I think I've never seen such great blogs. have the complete stuff with all the details I want. So please update this for us. thanks!
basketball legends 2022-12-12 07:08:09
Such films arouse great curiosity in me, I was quite curious about this film, someday I would like to watch it if I find the time.
snake game 2022-07-19 06:09:26
I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts
SEO optimizacija 2022-04-07 08:55:27
Optimizuokite savo svetainę, užsisakykite SEO optimizavimo paslaugą iš AdPartner.lt. <a href="https://adpartner.lt/seo-optimizacija">SEO optimizacija</a>

canberra concreting


2022-01-28 03:52:59
I was very encouraged to find this site. The reason being that this is such an informative post. Thanks for sharing!
hair extensions 2021-12-09 04:44:57
I really loved it here but are there any recent updates? Thanks
sandblasting near me 2021-12-09 04:11:09
Great site thanks admin. More power.
Click here 2021-12-07 06:27:14
interesting post!
www.weldinghoustontx.com 2021-11-24 08:51:56
nice post!
sandblastingorlando.net 2021-11-24 08:03:26
great post!
bathroom remodeling companies 2021-11-23 08:33:11
awesome! love it!
Fake Nike SB Dunk Low 2021-06-03 09:22:57
Lastly, the sixth hand emoji pointer shows you how the fake Nike Dunk’s “SWOOSH” text in the middle of the tag is wavily positioned on the label.
unlock your hip flexors coupon 2020-05-02 06:11:54
I’m going to read this. I’ll be sure to come back. thanks for sharing. and also This article gives the light in which we can observe the reality.
leptitox coupon 2020-05-02 06:11:21
grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post. Great work.
resurge coupon 2020-05-02 06:10:43
The information you shared with us was very helpful, thank you very much. Great post, Thanks for providing us this great knowledge, Keep it up.
Katja 2010-11-24 11:12:46
No, hlavně 3x postsynchrony, a 2x z toho špatně, pán bude asi disgrafik, co?
Milena Fernandez 2010-08-17 09:57:39
Příliš ostrá kritika. Nemyslím si, že film si nezaslouží pozornost, právě naopak, doporučuji shlédnout, aby si každý svůj názor na film udělal sám. Já osobně jsem byla filmem mile překvapena a investice do lístku rozhodně nelituji.
P.P.Rubens 2010-08-12 09:23:15
tento způsob filmu zdá se mě býti poněkud podivným
Pavel 2010-08-08 06:31:38
Recenzent je fakt vostrej a asi musí být opravdu hodně úspěšný, neboť takto být kritický k povedenému filmu - nerozumím ...
Jerkie-2 2010-08-08 05:44:37
jinak nevím kde autor vidí psychologii,možná pár úseků je naplněno pocity ale nemyslím si,že se dají vykládat jako pseudopsychologie zahalená do bůh ví čeho..co se týče zvuku,myslím že není co kritizovat a zvlášťe když se díváte v kině,působí velice dobře..ano,možná Konstantinovi nedali scénář jako knihu,ale co víc by jsi chtěl,aby říkal?není se komu svěřovat a co řikat?lidi ho buďto poslouchat nechtějí,nebo on sám jim nevěří..Dle mého názoru si autor hrál na kritika,ale opravdu mu to nevyšlo..
12

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>