Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Sólo pro Blanchet (186)

2013-08-07 13:52

Woody Allen nechal svého vyznávání lásky evropské kultuře a velkoměstům a zapracoval na hlubší látce, která se v jeho filmografii vrací jako bumerang. V tomto kontextu a srovnání je zajímavé, jak rozdílný film Allen natočil od svého posledního, poměrně plytkého kousku Do Říma s láskou. A jak je jako filmař disciplinovaný, když upozadí sám sebe z hlavních rolí. Snímek Jasmíniny slzy je toho zářným příkladem.

Většinou když už nečekáte nic (moc), něco vás překvapí. Alespoň v případě Woodyho Allena a jeho neúnavné filmové „nadprodukce“, která do kin chrlí jeden film za druhým. Snímek Jasmíniny slzy ovšem netrpí obvyklými nešvary jeho tvorby. Zacyklenost na různých formách neuróz je nám v tomto případě zprostředkována příběhem absolutního psychologického rozkladu vyčerpané ženy.

  

Úzkost, noční můry a nervová zhroucení. Kolik nervových šoků dokáže člověk vydržet, než vyjde do ulic a začne křičet? Ptá se skrze svoji hlavní, veskrze spíše antihrdinku na pozadí finanční krize, v níž nemoralizuje, ale pozoruje, režisér a scénárista v jedné osobě. Jeho Jasmine je psychologicky vyprofilovaná postava, která absolutně podlehne vnější destrukci. Kdysi studovala antropologii, ale sbalil jí bohatý magnát. Dost dlouho měla všechno, ale nakonec se ukázalo, že ten její byl gauner. Navíc jí zahýbal s její kamarádkou. Přišla úplně o všechno a je nucena se přestěhovat k sestře do dělnické čtvrti v San Franciscu. Žila v luxusu a neumí to dodnes jinak (do San Franciska letí první třídou, i když na to nemá), s obyčejnými lidmi už ale neumí ani jednat. Neustále se drží lahve vodky a prášků. Jestli je něco volný pád, tak přesně tohle.

Kdybychom hledali pro Blue Jasmine odpovídající podtitul, v angličtině by nic neznělo lépe než Lost Control. K Jasmine je Allen jako k vlastní figuře až cynický. Nechá ji trpět a trestá ji vlastně jenom za to, že žila léta ve skleněném zámku a uprostřed iluzí, v nichž byla jako on cynická a přehlíživá k okolnímu světu. Ani herečka formátu Cate Blanchet, jakožto představitelka hlavní role, nedostává takhle herecky zajímavé nabídky každý den. Chcete-li vidět herectví, které umí bleskově přeskakovat z komických poloh do tragických a neustále je elektrizující, soustřeďte se na Blanchet. S ní totiž objevíte Jasminin příběh pěkně kousek po kousku po malých dávkách vzpomínek.

Na určitou ukecanost jsme u Allena zvyklí. V jeho filmech se vždycky mluví trochu víc, než je snesitelné. Ale je to také jedna z jeho největších zbraní. V tomto případě to režisér dotahuje k dokonalosti, když nechá Jasmine žbrblat samu se sebou, což od prvotních úsměvů vede až ke strašidelnému mrazení. Dialogy jsou přitom nejednou ostré jako břitva. Jamíniny slzy jsou již čtyřiačtyřicátým filmem Woodyho Allena. Nepochybně se řadí mezi ty nejzdařilejší.
Tomáš Kůs

Komentáře (186)

topreviewth 2023-05-27 08:13:08
Thanks for taking the time to speak about this, I sense strongly approximately it and love mastering extra in this topic.
Agente de Aduana 2023-05-24 08:24:19
A few times its a serious irritation to peruse what blog proprietors composed yet this website is truly client wonderful! .
ancestry 2023-05-22 12:04:56
Took me time to read all the comments, but I really enjoyed the article. It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commenters here! It’s always nice when you can not only be informed, but also entertained!
kinca.com.br 2023-05-14 11:01:33
Pretty pleasant post. I simply stumbled upon your blog and desired to mention that I even have truely loved surfing your weblog posts. After all I`ll be subscribing on your feed and I desire you write once more soon!
카지노사이트 2023-05-13 08:26:34
Please continue this great work and I look forward to more of your awesome blog posts.I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business
slotlilmario 2023-05-13 08:26:12
r know the use of adobe shadow until i saw this post. thank you for this! this is very helpful.You made such an interesting piece to read, giving every subject enlightenment for us to gain knowledge. Thanks for sharing the such information with us to read this...We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up. Great work.i never know the use of adobe shadow until i saw this post. thank you for this! this is very helpful.H <a href="https://casinoseo.net/" target="_blank" title="카지노사이트">카지노사이트</a> <a href="https://www.topseom114.net/" target="_blank" title="온라인바카라">온라인바카라</a> <a href="https://www.reelmario.com/" target="_blank" title="릴게임">릴게임</a>
trafic site 2023-05-04 03:09:02
I am incapable of studying articles on-line very often, however I`m glad I did today. It could be very properly written, and your factors are properly-expressed. I request you warmly, please, don`t ever forestall writing.
how to finance a tractor 2023-05-04 08:23:33
An captivating dialogue is cost comment. I suppose that it's far great to write down greater in this matter, it won`t be a taboo subject matter but typically humans aren't sufficient to speak on such topics. To the subsequent. Cheers
IKARIA JUICE 2023-05-02 04:35:49
i clearly like this text please preserve it up.
Laptop Screen Bleeding 2023-04-20 11:28:52
The author's writing was clear and concise, making it easy to follow along and understand the topic. Great job! If you're experiencing backlight bleeding on a brand-new monitor, don't assume that it's normal. It's always worth reaching out to the manufacturer to see if they can offer any assistance. Visit this article to learn more about laptop screen bleeding.
jetsadabet 2023-04-12 12:37:02
I am simply amazed. I desire which you maintain to do your paintings like this withinside the destiny also
i'm for the primary time here. I observed this board and I in locating It clearly useful & it helped me out lots. I desire to provide some thing returned and assist others along with you helped me.
thank you for this usefull article, anticipating this newsletter like this once more.
ยูฟ่าเบท 2023-03-29 09:38:15
Positive webweb page, wherein did u give you the records in this posting? I'm thrilled I observed it though, unwell be checking returned quickly to discover what extra posts you include.
กำจัดปลวกลำพูน ( lamphun termite control ) เป็นบริษัทกำจัดปลวกลำพูน ฉีดปลวกลำพูนราคาถูก เน้นความคุ้มค่า เพื่อลดค่าใช้จ่ายของลูกค้า กําจัดปลวกลำพูนราคา บริษัทกําจัดปลวกลำพูนราคา ฉีดปลวกลำพูนราคา กําจัดปลวกลำพูนราคา เริ่มต้นเพียง 3,500 บาท โปรโมชั่นสำหรับลูกค้าที่ฉีดเพื่อป้องกันปลวกประจำปี ตามขนาดพื้นที่ของบ้าน .โดยอัดน้ำยาฉีดปลวกใต้ดิน ฉีดปลวกทั้งภายใน และภายนอกบ้าน วางเหยื่อล่อปลวก และ วางท่อปลวก พร้อมทั้งให้คำปรึกษาตามความต้องการของลูกค้าได้ทุกรูปแบบ. ประเมินราคาฟรี ไม่มีค่าใช้จ่ายใดๆ รับกำจัดปลวกลำพูน อำเภอเมือง , กำจัดปลวกป่าซาง ลำพูน , กำจัดปลวกบ้านโฮ่ง ลำพูน , กำจัดปลวกแม่ทา ลำพูน , กำจัดปลวกลี้ ลำพูน , กำจัดปลวกลี้ ลำพูน , กำจัดปลวกลี้ ลำพูน
CantyDigital Marketing 2023-03-27 07:57:07
I even have labored for Australia`s Largest search engine optimization/Media organization for over 2 years, gaining knowledge of treasured advertising and marketing and search engine optimization skills. This has been one of the nice revels in of my lifestyles gaining knowledge of a lot in a brief time period together with a few greater technical search engine optimization components which are required for large organization websites.
excel 2023-03-26 07:56:58
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value of providing a quality resource for free.
Paul Kuefer 2023-03-25 07:06:23
Thank you for writing such an excellent article. It is filled with fascinating details and entertaining descriptions. <a href="https://getfoureyes.com/s/eBZ2s/">Intelligence Tests</a> can be helpful in identifying strengths and weaknesses in cognitive functioning and can guide educational and career planning.
Thanks for sharing the submit.. dad and mom are worlds quality man or woman in every lives of individual...
Canuckle Wordle 2023-03-11 07:37:52
I read your full article and I like it very much. One Of The Best Blogs I Found. Canuckle Wordle is a game that's perfect for anyone who loves to learn and discover new things. It's a great way to expand your vocabulary and knowledge of the language. Read this article to get more information.
If you're searching out extra data approximately flat charge locksmith Las Vegas take a look at that proper away.
เว็บยูฟ่า 2023-03-07 02:15:42
I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.Thank you because you have been willing to share information with us. we will always appreciate all you have done here because I know you are very concerned with our.
خالد عزازى 2023-03-06 09:29:01
Thank you because you have been willing to share information with us. Yes i am totally agreed with this article and i just want say that this article is very nice and very informative article.I will make sure to be reading your blog more. You made a good point but I can't help but wonder, what about the other side? !!!!!!Thanks
Blog für Onlinevergleiche 2023-03-06 08:23:41
We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up. Great work.Really a great addition. I have read this marvelous post. Thanks for sharing information about it. I really like that. Thanks so lot for your convene.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>