Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!
Werichovy pohádky ožívají potřetí (4)
2011-02-09 00:00
Téměř dvouleté natáčení, přes 70 zhotovených loutek a asi tak tisíc ostatních rekvizit má na kontě zbrusu nové zpracovaní posledních tří pohádek pro dospělé Jana Wericha z nesmrtelné knihy
Fimfárum. Lépe řečeno, Fi(l)mfárum. Třetí část filmového Filmfára vyplnily pohádky
Jak na Šumavě obři vyhynuli, O kloboučku s pérkem sojčím (v knize Král měl tři syny) a poslední, co do stopáže nejrozsáhlejší
Rozum a štěstí. V kinech k vidění ve 3D od
10. února.
Trailer
Divák ani nemusí být milovníkem Jana Wericha, ani jeho pohádek, povídek a humoru, aby si snímek
Fimfárum: Do třetice všeho dobrého oblíbil. Jeho charismatický hlas sice zní na pozadí všech pohádek, zásluhu na zábavnosti a vtipu mají tentokrát hlavně režiséři Vlasta Pospíšilová, Kristina Dufková, David Súkup a pochopitelně také tým animátorů, kteří se na tvorbě loutek, pohádkových kulis a animaci jak loutkové, tak počítačové podíleli. U třetího dílu je mnohem patrnější, než u předchozích dvou, že tvůrci kombinovali loutkovou a počítačovou animaci: obě se mezi sebou prolínají a skrze různé prostředky na sebe příběhově navazují. Ano, je zde také využito multimediálních a interaktivních trendů moderní doby, které do pohádek s králi, hrady a princeznami nezapadají, o to více ale působí komicky. Například král z pohádky O kloboučku s pérkem sojčím promítá na diákách obrazový dopis od svého syna, supermoderní počítačovou výbavu má ve svém kufříku i Rozum z dua pohádky Rozum a štěstí. Klasickou cestou přes knihy a noviny, které pohádkoví hrdinové čtou, ožívají i příběhy těch, o nichž se právě dočítají. To už ale předbíhám.
Jak na Šumavě obři vyhynuli
Jako první ze tří částí třetího dílu Fimfára začíná pohádka
Jak na Šumavě obři vyhynuli. Začíná televizní reportáží s úvodním komentářem Miroslava Krobota coby novináře, který představuje tým dokumentaristů, jedoucích se pídit po stopách legendárních obrů právě na Šumavu. I zde máme hned několik médií: film, který my, diváci, vidíme na plátnech kin a televizní reportáž o natáčení dokumentu. Třívrstvá platforma, na které se předávají informace, mnohdy pak mylně prezentovány, jak je tomu ostaně v řadě médií obecně.
Film o filmu
Druhou pohádkou je pak
O kloboučku s pérkem sojčím. Už sám Jan Werich zasadil království s jako vždy podceňovaným Honzou do moderního prostředí města s moderními vynálezy a zázraky techniky. Tvůrci pak modernější pojetí ještě znásobili. Syn Rychlomil si ve svém pokojíku pouští po dráze autíčka, Siloslav pak posiluje v posilovně. Jen třetí syn Honza čistí boty, sbírá železo a vypité láhve, aby si ušetřil na mopeda. A právě obyčejný moped nakonec převeze všechny Bull-bagry Speciály a Bugasseratti. Pointa celé pohádky se ale nachází v jiném osvícení.
Jak na Šumavě obři vyhynuli
A konečně
Rozum a Štěstí, hádka na lávce, koho je víc třeba a to, že vlastně každý potřebuje od obojího trochu. Tato pohádka je podle mě ze všech tří nejprogresivnější. Když opominu morální východisko pana Wericha, platné dodnes i do budoucna, tak musím konstatovat, že si zde tvůrci doopravdy efektně vyhráli. Když Rozum vnikne do hlavy pasáčka prasat, rozbalí svůj kufřík, který skrývá přímo kosmickou počítačovou techniku. Nechybí ani obrovská, jistě LED-HD-plazmová obrazovka, židlička na dlouhém chapadle a samotné softwarové vybavení počítače, které může téměř vše, kromě nalezení a aplikování štěstí.
O kloboučku s pérkem sojčím
Všechny tři pohádky se od sebe liší zpracováním, využitím hlasu Jana Wericha a také formou animace. Všechny tři ale oplývají humorem, který si dělá legraci skoro i sám ze sebe. A abych nezapomněla, Fimfárum je animované pomocí 3D technologií, které loutky krásně vytáhnou ven z plátna a ještě více zkvalitní už tak povedenou atmosféru. Doufám, že i zlotřelé Žluté Mužátko bude mít svou animovanou podobu.
Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.
Ukázka z filmu O kloboučku s pérkem sojčím

O kloboučku s pérkem sojčím

O kloboučku s pérkem sojčím

Rozum a Štěstí

Rozum a Štěstí

Rozum a Štěstí
Foto
www.ceskatelevize.cz
Alžběta Jílková
Sdílet tuto: