Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Go Shorts! ...aneb kraťasy nejsou jen kus oblečení

2011-01-16 20:08

Festival krátkých filmů Praha má za sebou pět úspěšných ročníků, nyní se schyluje k šestému. V pražském kině Světozor se mohou diváci od 19. do 23. ledna přesvědčit, že kvalitní kinematografii nepředstavují jen celovečerní snímky.

V mezinárodní soutěži se letos představí 15 filmů různých žánrů ze všech koutů světa. Kromě účasti evropských tvůrců se lze těšit také na snímky z Nového Zélandu, Islandu, Íránu, Spojených států nebo Thajska. Kromě zvláštních ocenění bude mezinárodní porota udělovat i hlavní cenu, která představuje 5000 Eur. Novozélandský režisér Louis Sutherland představí ve filmu Hrdina školáka Andyho, který povede boj, tentokrát mimo svůj imaginární svět superhrdinů. Do vztahových problémů nás zavede islandský film Zadaní, do nočního Jeruzaléma izraelský snímek Exkurze a mezi mladé punkery britský režisér Ian Clark s filmem Jenny a žížala.


Incident by a Bank, režie Ruben Ostlund, Švédsko, 2010

Soutěžními snímky to však nekončí. Festival tvoří totiž celá řada doprovodných tématických sekcí. Fokus bude letos zaostřen na dvě teritoria. Filmografii frankofonní části Belgie bude zastupovat výběr šesti snímků, které byly uvedeny na loňském mezinárodním festivalu frankofonního filmu v belgickém Namuru. Izraelské krátkometrážní projekty, jež v poslední době slavily největší úspěchy na světových festivalech, představí rovněž speciální sekce. Experimentálním kusům je věnována sekce Labo - je do ní zařazeno celkem osm snímků, pohybujících se mezi hrou a poezií. Exkluzivní set, složený z filmů nejžhavějších mladých talentů Tichomoří, přinese sekce Accelerator.


The New Tenants, Still from the film. Peter and Frank

V Česku vznikají krátké filmy především na filmových školách a tak českou reprezentaci za uplynulý rok tvoří tři psychologická dramata z pražské FAMU a také hořká komedie Jana Vejnara z písecké filmové akademie, pojmenovaná stejně jako slavné album R.E.M. Automatic for the People. Oceněné snímky z nejprestižnějších světových festivalů uvede sekce Panaroma. Najde se zde mimo jiné vítězný projekt loňského Berlinale Incident by a Bank nebo snímek The New Tenants, ověnčený Oscarem. Filmy v bloku nazvaném První podání nabízí možnost zjistit, jak do světa kinematografie vstupovali slavní režiséři. Kromě jedenáctiminutového titulu Kočičina Věry Chytilové z roku 1960 bude uveden i jeden z prvních snímků Roberta Zemeckise Pole cti. Sekce Velmi křehké vztahy uvede krátké filmy, jejichž hlavním tématem je nebezpečí lásky.

Stejně jako u mezinárodní soutěže jsou krátké filmy samozřejmě promítány ve výše zmíněných tématických blocích. Návštěvníci festivalu budou moci bez ohledu na sekci vybírat své favority a přispět tak k udělení divácké ceny. ...kdo se chystá mezi 19. do 23. lednem do kina Světozor, dobře ví, že kraťasy nejsou jen kus oblečení... 

Program festivalu naleznete zde.
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>