Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Festival francouzského filmu uvede nadějné filmaře a vsadí na Depardieuho

2010-11-15 10:14

Francouzský festival každý rok uvádí několik nových snímků francouzských tvůrců v české či světové předpremiéře. Letošní ročník uvede dokonce pět předpremiér. První předpremiérou v pořadí je zahajovací film celého festivalu Profesionální manželka režiséra Françoise Ozona, autora snímků 8 žen, 5x2 nebo Útěk. Film vypráví o despotickém vedoucím podniku, kterého jednoho dne nahradí jeho duchapřítomná manželka, a vše se začne měnit k lepšímu. Ovšem jen do chvíle, kdy se manžel vrátí na své místo. Hlavní role zde ztvárnili proslulí Catherine Deneuve a Gérard Depardieu.

Trailer k filmu Profesionální manželka v původním znění:


Zakončovacím snímkem je pak film Na mamuta! režisérské dvojice Benoîta Delépina a Gustava Kerverna. Přezdívaný Mamut, ztělesněný také Gérardem Depardieuem, se po odchodu do důchodu vydává na svém motocyklu sesbírat střípky a vzpomínky svého mládí na místa, kde kdysi pracoval. Festival francouzského filmu vsadil i na mladou krev. V předpremiéře uvede celovečerní debut režiséra Alexandra Iordachesca Cesta za horizont a thriller Druhý svět, po sedmi letech druhý celovečerák Gillese Marchanda.

Trailer k filmu Druhý svět v původním znění:


Festival zachovává svou jedinečnou sekci Výběr české kritiky. Filmoví kritici a recenzenti jako např. Eva Zaoralová, Kamil Filla nebo Vojtěch Rynda vybírali pro festival desítku kvalitní podívané. Film O bozích a lidech, o toleranci mezi náboženstvími a jejich představiteli, dostal Velkou cenu v Cannes a bude Francii zastupovat na Oscarech. Snímek Chameleon je inspirovaný skutečným příběhem recidivisty, jenž byl vícekrát odsouzen za užívání cizí identity. Ilegálně je rusko-francouzské drama matky a syna, kterou je vzata do retenčního střediska a hrozí jí deportace zpět do Ruska. Komedie Copacabana s Isabelle Huppertovou vypráví příběh bláznivé matky, za níž se vlastní dcera stydí, a proto se snaží  získat všemožně její úctu zpět.

Trailer k filmu Carlos vyprávějící osud po dvacet let nejhledanějšího teroristy, v anglickém znění:


Sekce Panorama představí 4 koprodukční snímky. Unikátním se stal film Benda Bilili!, pětiletý časosběrný dokument, který stopoval prvopočátky slavného konžského orchestru až k jeho slávě a úspěchu po celém světě. Promítne se i „návštěva“ komunity ortodoxních židů Široce otevřené oči.

Retrospektiva letos představí produkci izraelsko-francouzského režiséra Amose Gitaie, jehož filmy dokumentují situaci v rodném Izraeli od jom-kipurské války až po současnost, věnují se i problematice exilu. Festival uvede filmy Ester, Kipur, Alila, Stažení s Juliette Binocheovou a dokument Zprávy z domova/Zprávy z domu.

Do festivalové přehlídky jsou nově zařazeny sekce Osobnost. Dvakrát bude ve filmu představena Yolande Moreau a dvakrát Louis Garrel, obě významné herecké osobnosti současné francouzské kinematografie.

Samozřejmě nechybí ani Večer krátkých filmů a přehlídka francouzských filmových hitů uvedených v české distribuci v posledním roce. Zhlédnout je možno Hanekeho Bílou stuhu, experimentální snímek Vejdi do prázdna, animovaného Iluzionistu podle scénáře Jacquese Tatiho z roku 1956, biografický snímek o rebelovi Sergeovi Gainsbourgovi, Polanského thriller Muž ve stínu, a tak dále, a tak dále…

Trailer k filmu Iluzionista v původním znění s českými titulky:


Festival francouzského filmu má i po třinácté opravdu co nabídnout. Napříč programovými sekcemi se promítne pestré spektrum žánrů, témat i řemeslného zpracování. V celkových 49 filmech se nacházejí dokumenty, komedie, animáky, thrillery i biografické filmy, předvedou se zralí herci, mladé režisérské naděje, ostřílení filmaři, zruční dokumentaristé a krátkometrážní debutanti. Třináct není ani trochu smolné číslo! Rozhodně nebude pro návštěvníky festivalového programu.                                                                                              

Podrobný program pražských kin naleznete zde: http://www.festivalff.cz/-Praha-
Více informací o filmech zde: http://www.festivalff.cz/-Filmy-
Alžběta Jílková

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>