Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Retrospektiva filmů Akiho Kaurismäkiho (58)

2011-09-26 22:04

Kompletní retrospektiva filmů Akiho Kaurismäkiho v pražském Aeru nabídne šestnáct celovečerních snímků včetně tří titulů Juha, Muž bez minulosti, Světla v soumraku vstupujících v obnovené premiéře do českých kin

Jak už jsme vás informovali od 5. do 9. října se uskuteční v pražském kině Aero přehlídka všech celovečerních snímků finského kultovního filmaře Akiho Kaurismäkiho. Pětidenní festival s názvem Aki Kaurismäki – Muž, cigareta a toužebný pohled zakončí oceněná novinka Le Havre /2011/, která bude uvedena v pražské předpremiéře.

V programu se objeví i tři starší úspěšné tituly z Kaurismäkiho tvorby, které vstoupí 6. října v obnovené premiéře do našich kin. Němý film s mezititulky oceněný na Berlinale Juha /1998/, snímek nominovaný na Oscara za nejlepší cizojazyčný film Muž bez minulosti /2002/ a drama uzavírající volnou trilogii o ztroskotancích Světla v soumraku /2006/.

Jak už bylo uvedeno, za vznikem festivalu stojí parta tří nadšených Finů, kteří se rozhodli, že samotná retrospektiva filmů Akiho Kaurismäkiho by měla být obohacena o další doprovodné akce. Filmoví fanoušci se například můžou osvěžit v pravé finské sauně, která bude po celou dobu přehlídky postavena ve formě stanu na dvoře kina Aero.

Mezi největší lákadla doprovodných akcí patří živé vystoupení finské kapely Marko Haavisto & Poutahaukat, pro českého diváka známé z účinkování v Kaurismäkiho snímku Muž bez minulosti, které proběhne v sobotu 8. října v 22 hod
. Kapela se ve filmu představila v roli hudebního souboru armády spásy, který postupně mění svůj repertoár od duchovní hudby k rock'n'rollu. Film Muž bez minulosti měl premiéru počátkem roku 2002 a jeho úspěch na filmovém festivalu v Cannes v roce 2002 (Velká cena poroty a cena pro Nejlepší herečku Kati Outinen) pomohl kapele se zviditelnit i za hranicemi Finska. Inspiraci pro svou tvorbu čerpá hlavně z finského bigbítu. Frontman, Marko Haavisto, také přiznává, že je ovlivněn vzory svého mládí, kterými byly například Elvis Presley nebo Black Sabbath. K názvu Poutahaukat uvádí úsměvnou historku: „V roce 1996 jsem se hned po skončení turné sešel se svou rodinou na slavnostním obědě u příležitosti svátku matek. Po náročném turné jsem se cítil ještě trochu unavený, a když jsem usedal ke stolu, zeptala se mě matka: 'Copak to, že Marko vypadá jako dřemlík tundrový?'. Na místě jsem se rozhodl, že moje příští kapela se bude jmenovat Dřemlíci tundroví (jedná se o malé dravce z čeledi sokolovitých, finsky Poutahaukat, pozn. aut.)“. Živé vystoupení Dřemlíků tundrových je naplánováno na sobotní večer, hned po skončení filmu Muž bez minulosti.

V pátek 7. října v 23 hodin můžou diváci zdarma zhlédnout další filmovou lahůdku tentokrát v podobě hudebního dokumentu Total Balalaika Show, autentický záznam společného vystoupení kapely Leningrad Cowboys („nejhorší rock'n rollové skupiny na světě“) a Alexandrovců (světově proslulého 150 členného pěveckého souboru Rudé armády bývalého Sovětského svazu), které se uskutečnilo 12. června roku 1993 na helsinském náměstí Senaatintori. Setkání dvou zcela odlišných (nejen hudebních) světů bylo elektrizující jak pro Finy tak pro Rusy, vždyť teprve před půl stoletím zuřil mezi zeměmi otevřený válečný konflikt a vztahy zůstávali napjaté i v období studené války. Aki Kaurismäki tehdy prohlásil, že Zimní i Pokračovací válka skončily na náměstí Senaatintori.

V sobotu je od 17 hodin naplánovaná diskuse o filmové tvorbě Akiho Kaurismäkiho vedená odborníky. Ač má Kaurismäki v Evropě velké množství příznivců, přesto většina krajanů mu stále nemůže přijít na chuť. Snad kvůli tomu, že ve svých filmech často ukazuje stinné stránky finské společnosti. Český a finský pohled na Kaurismäkiho dílo budou mít možnost porovnat aktéři sobotní diskuse. Účast předběžně přislíbili mladý finský filmový kritik a publicista Eero Tammi s režisérem a hercem Miroslavem Krobotem, který inscenoval oceněnou divadelní adaptaci filmu Muž bez minulosti v pražském Dejvickém divadle.

Jednotlivé vstupné činí 100 Kč, při hromadném nákupu vstupenek na 5 filmů je cena jedné vstupenky 70 Kč, při hromadném nákupu vstupenek na všech 15 snímků je cena jedné vstupenky 50 Kč (slevy neplatí pro film Le Havre). Všechny filmy na přehlídce budou promítány v původním znění s českými a anglickými titulky.

Podrobný program festivalu včetně anotace promítaných filmů najdete na:
http://www.kinoaero.cz/cz/cykly-festivaly/160/Aki-Kaurismaki-Festival/222/2011/
123

Komentáře (58)

Toronto Bus Charters 2023-01-24 11:47:32
Another reason why people hire it is the cost element. Since a lot of people are going to use the same vehicle, the cost will be divided. So, if you are on a budget, this solution will help you to stay within the budget limit.
patente c e cqc 2022-12-06 11:55:39
Mastery of these two things will mean the difference between success and failure.
Patente di guida senza esame 2022-12-06 07:45:26
You have to compare the value offered by an online course with that of an actual practical course, and
Patente di guida senza esame 2022-12-06 07:44:36
You have to compare the value offered by an online course with that of an actual practical course, and
Online you can also find beauty products that are made from natural herbs and essential oils. Certain online department stores specialize in offering discount beauty products. There are also shops that sell only luxury beauty products and top quality brands.
All too often, when a person thinks of lawyers, they tend to envision courtrooms and juries, and of course a person standing trial for some or other serious crime. While this is most certainly a familiar sort of scenario,
Also, you can generally purchase custom made barrels along with a rifle, particularly if you plan a hundred more dangerous game such as bear or larger animals.
Custom RV mattress 2022-07-02 10:39:32
Another recently developed technology that is being adapted to a number of products - everything from shoe insoles to backpack straps to hunting equipment to mattresses
10 year india visa 2022-06-26 11:50:42
An important change that business travelers need to be aware of is that both the Business Cover Letter and the Letter of Invitation for a 5-year visa must list future travel dates and describe the activities in which you plan to participate.
Healing 2022-06-25 02:41:01
Do a search today and you will see that there is a very vast amount of natural healing health sites available for you that promote Natural Health holistic living and a healthy lifestyle therapies online.
Watching movies is always fun and watching it at the comfort of our home is always an added bonus.
Even though the Gambian women live in a male dominated society, their spirits search for truth and dignity. During Christian church services, the Muslim women often spy over the back walls outside while listening to the sermon on the loud speakers. They are camouflaged in multiple layers of cloth to conceal their identity.
once-tech.com 2022-06-16 04:29:51
However, if these same wrong techniques are tried when printing white ink, uh oh, game over!
Algarve Locks 2022-06-02 02:38:33
One of the best ways of protecting your car from possible future burglaries is to change the manual lock into something that is automatic.
Algarve Locks 2022-06-02 02:36:39
One of the best ways of protecting your car from possible future burglaries is to change the manual lock into something that is automatic.
Freeze Dried 2022-05-31 12:53:45
It is always important to have an emergency medical and food kit ready in the event of a disaster or emergency.
This is a very famous hill station situated near Pottenplave village of Kannur district. It is the highest peak of Kannur and therefore often visited by youngsters who loves trekking. Tourists can enjoy the view of Paithal valley, thick forest and the observatory tower made by the department of tourism.
HVAC Training HQ 2022-05-13 05:30:28
Many HVAC school programs vary between six months to 2 years in total, and HVAC official certifications can be acquired by way of trade as well as online community universities and colleges.
plagiarism removal services 2022-05-13 12:02:51
You could also purchase articles that have already been written, from the sites of writing services vendors that specialize in providing keyword-rich articles on frequently searched Internet topics.
blower door test 2022-05-12 03:50:36
Make sure the exterior pressure hose is not exposed to the fan flow.
Freeze Dried Food 2022-05-11 10:58:46
Usually, when these meals are made without meat, a high protein soy based protein is used both for flavor and for the necessary protein that the body needs.
Freeze Dried Food 2022-05-11 10:58:25
Usually, when these meals are made without meat, a high protein soy based protein is used both for flavor and for the necessary protein that the body needs.
accelerated surgical tech program 2022-05-08 11:12:07
you should consider getting yourself an Associate's degree in Surgical Technology. These courses often take around a year or two to complete.
accelerated surgical tech program 2022-05-08 11:11:54
you should consider getting yourself an Associate's degree in Surgical Technology. These courses often take around a year or two to complete.
123

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>