Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Febiofest myslí na Íránce i ekologii

2010-03-31 11:58

 Další ročník mezinárodního filmového festivalu Febiofest v Praze proběhne v týdnu před Velikonoci, ve dnech 25. 3. a 2. 4. Přiveze snímky z neklidného Íránu a celou řadu zajímavých hostů. Nebude chybě ani tradiční Febio music festival a nově také kompostovatelné nádobí.

Slavnostní zahájení a další filmové tipy
V zahajovací večer budou letos promítány hned čtyři snímky. První z nich Manželství Marie Braunové německého režiséra Rainera Wernera Fassbindera uvede osobně představitelka hlavní roleHanna Schygullová, která za tuto roli získala v roce 1979 Stříbrného medvěda na Berlinale a letos si odtud odnesla ocenění za celoživotní dílo.
 
Dalším tahákem slavnostního zahájení bude bezesporu nový dokument Olgy Špátové nazvaný Oko nad Prahou. Podrobně se v něm seznámíte s, dnes už bohužel evidentně beznadějným, úsilím o realizaci odvážného architektonického projektu na stavbu Národní knihovny vypracovaného Janem Kaplickým.
 
Třetím snímkem bude rodinná komedie Roberta de Nira Všichni jsou v pohodě a poslední Květ pouště je příběhem mladé Somálky, která ze své rodné země uprchne před vynuceným sňatkem a stane se královnou přehlídkových mol.
 

Manželství Marie Braunové
 
Dramaturgové festivalu se ale nechystají diváky pouze bavit. Jedna z festivalových sekcí se tak letos například zaměřuje na současný Íránský film, který kromě specifické poetiky odhaluje i dramatické souvislosti života v dnešním Íránu, jehož představitelé jednají čím dál důsledněji proti vůli velké části jeho obyvatel.
 
Že nejsou zatíkáni jen výslovně političtí aktivisté vystupující otevřeně proti režimu, ale bát se musí v podstatě každý, kdo se snaží kriticky přemýšlet, si ověřují na vlastní kůži i filmaři. Po zatčení Jafara Panahiho byl zadržen i další íránský tvůrce Mohammad Rassoulof. A právě jeho snímek Bílé louky, který naštěstí unikl hrozícímu zabavení, uvede ve speciální sekci nazvané Íránské jaro i Febiofest.
 
Z dalších filmových kategorií připomeňme třeba Nový polský film, který představí současné talenty našich sousedů nebo kategorii nazvanou Kýč po Česku, jejíž snímky nenajdete ani v jednou z 12 sálu CineStar Anděl, kde bude zbytek festivalu probíhat, ale promítne je Bio Konvikt- Ponrepo. Čeká vás tu dobrodružná cesta po stopách filmového kýče, zahrnující období let 1930 až 1989.
 

Květ pouště

Hudební festival opět zdarma
Stejně jako v předchozích letech budou i letos filmovou zábavu doprovázet hudební koncerty. Tři z nich se budou každý den konat na hlavní scéně v klubu Febiofestu a dva na malé scéně v pizzerii Mediterrane. Těšit se můžete na Bengas, Lenku Dusilovou Trio, Sunflower Caravan a další. Začíná se už v 15.00 a vše je zdarma. Program najdete ZDE. Můžete se ale také zúčastnit řady tvůrčích dílen a do festivalového dění se tak zapojit aktivně. Více informací najdete ZDE.
 
Světová kuchyně a válení se v pytlích
Že může být nakoukávání filmu pěkně náročné, potvrdí každý, kdo má už nějaký ten maratón za sebou. Abyste mezi jednotlivými projekcemi vyčerpáním nepadli na některých ze záchodků, otevřeli letos pořadatelé celou zónu zasvěcenou jen odpočinku. Africké, indické, arabský i východní speciality z produkce Ethiopia Café a Hamtam vás zaručené vzpruží, nadopovat se můžete také čajem, který připraví Cesty čaje. Vše bude zarámováno náručí BioPlanety, která bude festival zásobovat recyklovatelným nádobím. O dalších možnostech oddechu během festivalu se informujte TADY.

Praktické informace – vstupné a rezervace
Vzhledem k tomu, že lístky jsou letos opět pouze za 79 korun na všechny filmy, rozhodně se vám vyplatí si je rezervovat předem. Do kina Ponrepo stojí lístky jen 60 a ještě levnější jsou projekce Febiofest Junior, na které zaplatíte pouze 39 korun. Výjimkou je projekce Utrpení panny Orleánské od Dreyera v Lucerně (31.3. a 1.4.), které bude doprovázeno živou hudbou Orchetru Berg a stojí proto 250 korun (studenti a senioři zaplatí 150 kč). Online rezervace začaly už v noci na 18. března a najdete je na této ADRESE.
 
Do 24. 3. mají pokladny CineStar Anděl otevřeno 13.00 - 22.30. V době festivalu pak 8.00 - 24.00. Pokladna kino Ponrepo má otevřeno ve všední dny 15.30 - 20.15.
 
Bengas v Praze
kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>