Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Diagnóza

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Fair Game

2013-01-30 11:18

Ve dnech, kdy celý svět žije smrtí Usámy bin Ládina míří do našich kin film o tom, jak se americká vláda rozhodovala pro invazi do Iráku.

Když se v roce 2003 Spojené státy vydaly zničit režim Saddáma Husajna , doprovázely jejich rozhodnutí mnohé skandály a jedním z nich bylo i prozrazení identity agentky CIA Valerie Plameové. Ta o všem později napsala knihu Fair Game a podle té nyní natočil Doug Liman stejnojmenný film.Malý historický exkurs: Záminkou pro útok na Irák se stala domnělá existence rozvinutého programu na výrobu jaderných zbraní. V rámci vyšetřování zda je to pravda či ne, byl bývalý diplomat Joe Wilson, manžel Valerie Plameové, vyslán do Afriky, aby ověřil pravdivost dohadů o prodeji obohaceného uranu do Iráku. Žádné podezřelé obchodování ale neodhalil a v reakci na vyhlášení války o tom napsal článek do The New York Times a rozpoutal tak vlnu diskuzí a kontroverze. Brzy nato byla novináři odhalena Valeriina utajovaná identita a její život se obrátil na ruby. Pozdější oficiální vyšetřování ukázalo, informace o Valeriině identitě unikla z blízkého prezidentova okolí a pravděpodobně proto, aby zdiskreditovala Wilsonovy informace.A zpět k filmu. Mezi jeho trumfy by mohlo patřit to, že složitý příběh plný jemných souvislostí a politických intrik vypráví s úžasnou lehkostí a srozumitelně, v hlavních rolích nabízí zvučná jména - Valerii Plameovou hraje Naomi Watts a jejího manžela, Joea Wilsona, Sean Penn - a samotné téma je krajně kontroverzní a proto velmi přitažlivé. Jenže jedna věc všechna esa spolehlivě zabíjí - tendenčnost. Fair Game v přeneseném slova smyslu znamená “snadná oběť”. A to, že takto svou knihu nazvala sama Valerie Plameová  - a dodala k podtitul “můj život špiona a jak mě zradil Bílý dům” - jasně naznačuje, v jakém duchu se předloha i film ponesou. Ano, agentku semlela mašinerie tisíckrát větší než ona sama a jistě to bylo to poslední, co odměnou za své služby čekala, jenže pohled raněného nevinného zvířátka není příliš důvěryhodný.V až příliš dlouhém úvodu je Plameová vykreslena jako superagentka, která nejenže zvládá přísně tajné operace kdekoliv na světě, ale zároveň je vzornou matkou, manželkou i kamarádkou, empatickou, vlasti věrnou a skromnou - chtělo by se říci - nadženou. Neustále zdůrazňovaní jejích kladů je až ukrutně naivní a tím i otravné. Do žánru politického thrilleru, kam film jednoznačně směřuje, podobné černobílé vidění nepatří. Nemluvě o tom, že černobílé je v současnosti máloco. Čímž nechci Valerii Plameovou z ničeho vinit, ale když Vám někdo skoro 2 hodiny neustále opakuje jak úžasná a poctivá je, zcela logicky o tom začnete pochybovat.Fair Game sice nabízí potenciálně zajímavý pohled do zákulisí americké politiky, ale protože až příliš okatě padá na jednu stranu, tak trochu sama sebe podráží a to je velká škoda. Není na místě chtít po filmařích objektivitu, ale soudnost by mít mohli. 

Američtí novináři celou aféru v odkazu na slavnou Watergate pojmenovali Plamegate. Podobná paralela ale mezi filmy fungovat nebude, Všichni prezidentovi muži jsou totiž úplně jiná liga.
Lucie Christovová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>