Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Eiga - Sai 2013 (2)

2013-01-17 16:46

Přehlídka soudobých japonských filmů
22 - 28.1.2013
kino Lucerna

EIGA-SAI 2013: Smích prochází žaludkem + retroSpektiva legendárního Imamury Shōheie

6. ročník festivalu japonských filmů a kultury Eigasai se bude konat 22. – 28. ledna 2013 v pražském kině Lucerna. Na diváky čeká nejen bezmála 20 filmů, ale i bohatý doprovodný program. Po skončení pražské části festival dorazí v ozvěnách také do Plzně (7. – 10.2.), Opavy (12. – 16.2.) a Hodonína (8. – 10.3.) Prodej všech typů vstupenek vč. zvýhodněných V.I.P. permanentek v dárkovém balení byl již zahájen!

Největší pozornost letošní ročník festivalu věnuje jedinečné osobnosti, kterou je režisér ImAmurA Shōhei. imamura jako jediný Japonec získal dvakrát Zlatou palmu na festivalu v Cannes – nejprve za proslulou Baladu o narajamě, o 14 let později pak za brilantní snímek Úhoř (unagi, 1997). „Jeho retrospektiva bude mít rozsah, který dosud v Evropě neměl obdoby. Sehnat kopie některých filmů byl přitom opravdu husarský kousek,” říká Robin Shōen Heřman z pořádající Česko-japonské společnosti. Imamuru fascinuje vztah mezi realitou a fikcí ve filmu i v životě, vazby mezi kulturně spoutanou a pudovou složkou lidské osobnosti, reflexe viny, magická role symbolů a řada dalších bytostně univerzálních témat, která ovšem dokáže podat s okouzlujícím jemně ironickým nadhledem a kulturním přesahem.

Další výrazná programová sekce přináší sérii nenapodobitelných komedií, volně sdružených pod titulem Smích prochází žaludkem. „Určitě z nich pochopíte, jak osudový je vztah Japonců k jídlu, jeho přípravě a podávání – ale třeba i k etiketě proslulých kjótských čajoven s tajuplnými gejšami,” dodává Robin Shōen Heřman.

Díky dlouhodobé spolupráci s japonskou nadací the Japan Foundation se na festivalu objeví i několik vzácných pokladů japonských filmových archivů, v čele se snímkem Mlhavá noc (Oboroyo onna) z roku 1936, jehož režisérem je  GoSho Heinosuke, známý jako autor vůbec prvních japonských zvukových filmů. Všechny filmy festivalu budou v původním znění s českými a většinou i paralelními anglickými titulky.

Z bohatého doprovodného programu za mimořádnou zmínku stojí den japonské kuchyně v neděli 27. 1., dvojjazyčné představení klasických japonských frašek kjógen v sobotu 26. 1. nebo závěrečná Japan alternative party v Lucerna music Baru v pondělí 28. 1. na festivalu nebudou chybět ani výstavy (velkoformátové fotografie, kaligrafie, ikebana), dílny pro malé i velké, tradiční hudební happening s bubny taiko a další akce.

Vstupné na jednotlivé filmy je velmi vstřícných 80 Kč a vstupenky lze kupovat i na internetu. Zvýhodněných permanentek jsou dva typy:  v.i.p. permanentka stojí 600  kč (zahrnuje vstup na všechny festivalové akce vč. zahajovací recepce a závěrečného koncertu v lucerna music Baru), permanentka Student (pouze na filmové projekce, bez rezervace konkrétního místa k sezení) přijde na pouhých 300 kč. na některé projekce jsou speciální slevy pro seniory.

Organizátory akce jsou Česko-japonská společnost, velvyslanectví Japonska v Čr, nadace The Japan Foundation a palác Lucerna, festival podpořilo ministerstvo kultury Čr a magistrát hl. města Prahy. hlavním partnerem akce je firma Yamaha Motors Czech.

Více informací + fotografie v tiskové kvalitě ke stažení najdete na  www.eigasai.cz.

Komentáře (2)

Salesforce training in Hyderabad 2021-03-08 04:30:19
who can help you in implementation of the Salesforce
fleet mattress 2021-03-08 01:47:20
mattress and chances are good that you will not only make a better-informed buying decision, but your overall satisfaction level will be higher than someone who ignores these common mistakes altogether.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>