Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Děti moje zaplňují ráj starostmi

2012-01-19 00:00

George Clooney a Alexander Payne jemně naznačují, že i na místech, kam se standardně jezdí za válením a neomezenou konzumací koktejlů, se mohou objevit trable.

George Clooney byl naposledy nominován na Oscara za roli Ryana Binghama ve filmu Lítám v tom, kde cestoval po celém světě a v politicky korektním balení informoval pracanty, že jsou propuštěni. Čím více zajetých životů se rozpadalo, tím více práce Ryan, který si nerad k někomu vytvářel citová pouta, měl. Za Děti moje je velmi pravděpodobné, že si extrémně charismatický herec nominaci opět vyslouží, ostatně před několika dny si díky nim odnesl Zlatý globus. Nový film ho tentokrát ukazuje jako muže od rodiny, na kterého se potíže náhle nabalují. Akorát problémy nemají zrod v korporátně chladném prostředí, nýbrž na prosluněné Havaji.


Trailer na Děti moje

Před právníkem Mattem Kingem stojí rozhodnutí, komu prodat pozemky panenské přírody, které jeho rodina získala od havajských starousedlíků (odtud ostatně vychází originální název filmu The Descendants). Získané prostředky bohatě zajistí pohádkový život všem členům rozvětveného rodokmenu. Relativně milá povinnost je však zastíněna nehodou na motorovém člunu, po níž jeho manželka skončí v neléčitelném komatu. Sama si přála, aby v podobné situaci byla odpojena od přístrojů, a tak Matt musí dát dohromady své dvě dcery, desetiletou Scottie a sedmnáctiletou rebelku Alexandru, a nemilou zprávu jim sdělit. Během jedné z ostřejších výměn názorů mu Alex jako bonus poví, že mu žena zahýbala.Jednou z hypotéz, kam by děj mohl směřovat, by byla cesta skrz dusivé drama s vyplouvajícími výčitkami, je však potřeba brát v potaz, že nevěrnici už na debaty neužije. Děti moje se vydávají relativně neočekávaným směrem hledání milence, což v sobě ve výsledku nemá postup ani tak dusivě dramatický jako decentně moralizující. Alexander Payne, tvůrce Bokovky a O Schmidtovi, tentokrát napsal a zrežíroval snímek, který má tendence působit univerzálně hřejivým dojmem, přestože v základu staví na silném příběhu s potenciálně silnými momenty.


Krátký trailer s voiceoverem George Clooneyho

Jde o to, že podstatné události filmu (oznámení mladší dceři, že její matka umírá, setkání s milencem, zjištění nových informací ohledně prodeje pozemků, atd.) jsou sdělovány pomocí prostředků, které situace zjemňují, dělají z daných scén přemýšlivější a citlivější okamžiky. Ačkoliv by běžně šlo o syrové a surové zážitky, s hudebním doprovodem v podobě zádumčivých kytarovek nebo veselého havajského brnkání se vše z roviny skutečné bolesti, která by se leckomu nemusela zamlouvat, přesune na úroveň všeobecně stravitelného dumání a přemítání.Jakoby se veškeré ostré hrany uhlazovaly stejně jako reakce hlavního hrdiny, který nemá příležitost na zprávy ihned reagovat, jelikož se nejdříve musí k potřebným osobám dostat. A za dobu, než se k nim propracuje, se většina původní emocionální nestability transformuje do chladné racionality. Potíže se přitom celkem snadno urovnávají po celou stopáž - v úvodu se kupříkladu smetou ze stolu náznaky na drogové avantýry starší dcery, v závěru zase linie s prodejem pozemků.Ve své podstatě tak Děti moje akorát upozorňují, že i v prostředí standardně přijímaném jako ráj se mohou dít ošklivé věci, které nakonec pominou. Případně že děti sice milujete, ale jsou s nimi starosti, nebo že vztahy člověka naplňují, leč taktéž mohou být zdrojem smutku. Jsou to sice banální pravdy, ale v doprovodu Clooneyho, jeho filmových dcer a retardovaného kámoše se i takto jednoduché myšlenky dají dvě hodiny s poklidem akceptovat.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>