Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Potěší

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Děcka jsou v pohodě, všechno bude v pohodě

2011-02-17 09:59

Americká režisérka Lisa Cholodenková uvádí po šestiletém odmlčení svůj nový film. Cholodenková totiž není jedna z těch filmařů a filmařek, kteří chrlí ročně minimálně jeden film. Témata pro své snímky vybírá velice pečlivě, spíše na základě inspirací. Jednou z nich je například i kanadská písničkářka Joni Mitchell. Její písnička podnítila zárodek filmu Laurel Canyon z roku 2002, své místo má i v novém filmu Děcka jsou v pohodě. Jestli ale v pohodě opravdu jsou, můžete vidět v kinech od 6. ledna.

Trailer v anglickém znění s českými titulky

Chybí muž v rodině?
Děcka jsou v pohodě je film o moderní a otevřené, inteligentně smýšlející americké rodině. Lesbický manželský pár Jules (Julianne Moore) a Nic (Annette Bening) žijí na předměstí se svými dvěma dospívajícími dětmi, synem Laserem a dcerou Joni (Ano! Právě po zpěvačce Joni Mitchell je pojmenovaná i osmnáctileté slečna). Vykreslení rodiny je tak normální a střízlivé, až je naprosto dokonale reálné. Hlavně v tom, jak nikde nezazní pochybnost, že děti vychovávají dvě lesbičky. Jako by to bylo už naprosto běžné (což bohužel není).Rodina ale není zobrazena ideálně. Jules a Nic mají stejné problémy jako všechny ostatní heterosexuální páry. Nic je perfekcionistka, kariéristka, která vydělává rodině peníze, a děti vychovává přísně. Jules je naopak typ uvolněné bohémky, k níž se děti spíše přijdou vypovídat. Hlavu rodiny, ten mužský element, tady zastává Nic. Vyplývá to i z toho, že právě ona ve svém domě sedí v čele stolu. Z výchovy dětí i ze samotné motivace obou matek k práci vyplývá hlavní problém. Jeden více dává, druhý více bere. Jeden druhého vidí více, druhý vidí méně a na kratší vzdálenost.Jakoby tahle začínající nejistota mezi rodičkami byla katalyzátorem pro hledání biologického otce. Na popud Lasera, který ještě nedovršil svou dospělost, Joni přes kryobanku vyhledá a zkontaktuje biologického otce, který před mnoha lety daroval sperma, z něhož vzešli oba sourozenci. Jejich setkání, zprvu rozpačité, nabírá velkých citových rozměrů. Paul (Mark Ruffalo) se díky své pohodovosti a uvolněnosti stává oporou dětem a jakýmsi externím členem rodiny.

Rozdmýchání ohně
Konflikty se stále množí po příchodu Paula do rodiny. Nic cítí konkurenci muže, k němuž sama nemůže najít cestu a kvůli němuž svou rodinu ztrácí. A na čas se tomu tak skutečně stane… Slabší článek páru totiž začíná odbíhat od problémů k nezávaznému vztahu, kde ji dočasný partner dokáže docenit a vidět v jasném světle. Problém nedocenění se v dlouhodobých vztazích objevuje od nepaměti. Řešením ale není utíkat k jinému vztahu, vše se vždy možná ještě více zkomplikuje, stejně jako ve filmu Cholodenkové.Lisa Cholodenková ve svých filmech často rozebírá lesbickou orientaci. Ve Vrcholném umění z roku 1998 se zaměřila na prostředí lesbických bohémských umělkyň, které jsou volnomyšlenkářské a otevřené své orientaci. Pomalu ale nakreslila i cestu do světa, kde i mezi úzkoprsými redaktory je homosexuální orientace respektována, i když ji někteří uštědří zvídavé pohledy.Režisérka, jejíž snímky se účastnily i queer festivalu Mezipatra, kousek po kousku ukazuje, jak je homosexualita normální a jak společnost dělá postupné krůčky k většímu respektu. Ve snímku Děcka jsou v pohodě navíc Cholodenková poukázala na problémy, které zasáhnou jakýkoli milostný pár stejnou ranou…

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.Foto Aerofilms
Alžběta Jílková

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>