Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

DAS FILMFEST

2012-10-16 10:56

Festival německy mluvených filmů
17 - 21.10. 2012, kina Lucerna a Atlas

Hvězdná režisérská jména, přední herecké osobnosti či protagonisté výlučného dokumentárního filmu zavítají na sedmý ročník Festivalu německý mluvených filmů Das Filmfest, který se uskuteční od 17. do 21. října v Praze a Brně. Festival letos návštěvníkům  nabídne  osobní setkání s čerstvým držitelem Stříbrného medvěda z letošního Berlinale Christianem Petzoldem,  ale i s dalšími režisérskými osobnostmi na poli hraného i dokumentárního filmu, jako jsou Peter Payer, Marie Müller či
Katarina Peters. Zahajovacímu večeru festivalu dodá lesk přítomnost jedné nejvýraznějších německých hereček Corinny Harfouch, jež exceluje ve snímku  Co zbývá a kterou tuzemští diváci mohli vidět coby představitelku Boženy Němcové ve filmu A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu. Nabitý program zpestří i koncert hudebního experimentátora Hauschky a přítomnost „hrdinů“ dokumentárního filmu o skejtové komunitě v Berlíně na sklonku osmdesátých let.

Das Filmfest, který každoročně na plátna českých kin přináší aktuální hrané i dokumentární filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska, bude probíhat v pražských kinech Lucerna a Atlas a brněnském kině Art. Hlavními pořadateli festivalu jsou Goethe-Institut  s Rakouským kulturním fórem v Praze a Švýcarským velvyslanectvím v Praze. Více informací na  www.dasfilmest.cz či na www.facebook.com/dasfilmfest.

Slavnostní zahájení festivalu Das Filmfest v letošním roce patří filmu německého režiséra Hanse-Christiana Schmida Co zbývá (Was bleibt). U této příležitosti přijala pozvání do Prahy představitelka hlavní ženské role Corinna Harfouch, jež je jednou z nejvýraznějších německých hereček silné generace berlínského divadla Deutsches Theater. Corinna Harfouch je výrazná jak v komediálních rolích, tak v dramatu, jak v komorních představeních, tak i na velkých scénách. Snímek Co zbývá byl uveden v soutěži na letošním Berlinale a získal hlavní cenu na Filmkunstfest Mecklenburg-Vorpommern.

Velkou pozornost mezi festivalovými hosty budí jméno režiséra Christiana Petzolda, který je vnímán coby nejvýraznější představitel německé filmové vlny Berliner Schule. Letos nadchl porotu Berlinale komorním snímkem Barbara, který se vrací do doby těsně před pádem Berlínské zdi. A právě tento film, za který si vysloužil  Stříbrného medvěda a je  kandidátem v soutěži o Oscara za nejlepší neanglicky mluvený celovečerní film, osobně uvede v kině Lucerna.  „Setkání s tímto mistrem perfektně inscenovaných, zádumčivých studií německé duše bude jistě patřit k vrcholným zážitkům festivalu“, neskrývá své nadšení
Simona Kopřivová z přípravného týmu Das Filmfestu. Díky festivalu se mohlo tuzemské publikum setkat s Petzoldovými předchozími snímky Jerichow a  Yella. Hlavní  roli ve filmu  Barbara ztvárnila Petzoldova oblíbená herečka Nina Hoss .

Filmy režisérky Doris Dörrie patří ke stálicím německé kinematografie. Na letošním festivalu Das Filmfest se představí velmi silný milostný příběh s názvem Štěstí (Glück) a spolu s ním zavítá do Prahy i autor hudby, pianista, skladatel a velký hudební experimentátor Volker Bertelmann alias Hauschka, který svou hudbou silné emoce ve filmu nejen podtrhuje, ale dodává jim zcela jedinečné chvění. Hauschka  vystoupí 18. října v Goethe-Institutu na samostatném koncertu.

Rakouské barvy bude na festivalu hájit režisér Peter Payer, který osobně uvede psychologickou road movie Na sklonku dne (Am Ende des Tages). Film, ve kterém se pohoda letního odpoledne na výletě v tyrolských Alpách změní v brutální beznaděj, byl oceněn na Mezinárodním festivalu kriminálních filmů v Liège cenou diváků. Peter Payer je  velmi plodný scenárista a režisér řady celovečerních filmů, ale je podepsán i pod televizní tvorbou, jeho rukopis nalezneme například v krimi seriálu Místo činu (Tatort).

Současná švýcarská filmová tvorba vyniká kvalitními dokumentárními snímky. V letošním roce bude v hlavní festivalové sekci uveden celovečerní dokument režisérky Marii Müller Zahalené (Hüllen), které se podařilo s filmovou kamerou proniknout do muslimské rodiny žijící ve Švýcarsku a vytvořit nesmírně intimní a citlivý portrét tří generací. Maria Müller film osobně uvede v kině Atlas.

Současnou německou dokumentární tvorbu reprezentuje na Das Filmfestu mimo jiné snímek režisérky Katariny Peters, která v kině Atlas rovněž v rámci hlavní festivalové sekce uvede svůj nejnovější snímek Man for a Day. Film, který byl na letošním Berlinale uveden jako zahajovací snímek sekce Perspektive Deutsches Kino, dokumentuje práci gender-aktivistky a umělecké performerky Diane Torr. Režisérka průběh jednoho z jejích proslulých workshopů.

Originální pohled na NDR, natočený kamerou super 8 nabízí dokumentární film This Ain´t Kalifornia. Jeho hlavní představitelé Mirko Mielke  a Marco Sladek  přijedou do Prahy a osobně představí divákům tuto punkovou pohádku o partě dospívajících, která miluje skejtování v zemi, kde je něco takového naprosto nepřípustné. This Ain’t California byl oceněn Zvláštní cenou poroty za režii na Filmovém festivalu v Nashville a také Cenou pro podporu mladých režisérů na 22. ročníku Filmkunstfest Schwerin.

Středa, 17.10.2012
Hotel Lux    18:15    Kino Art
Co zbývá    18:30    Kino Lucerna
Bojovnice    20:00    Kino Atlas
Zeď    20:30    Kino Art
Ostrov labutí    20:30    Kino Atlas
Kuma    21:00    Kino Lucerna

Čtvrtek, 18.10.2012
Bojovnice    10:00    Kino Lucerna
This Ain't California    12:00    Kino Lucerna
Gerhard Richter Painting    17:30    Kino Atlas
Z čeho se šije vlast    18:00    Kino Atlas
Neviditelná    18:15    Kino Art
Štěstí    18:30    Kino Lucerna
Zahalené    20:00    Kino Atlas
Co zbývá    20:30    Kino Atlas
Na sklonku dne    20:30    Kino Art
Tabu    20:45    Kino Lucerna
Koncert: Hauschka    21:00    Goethe-Institut

Pátek, 19.10.2012
This Ain't California    10:00    Kino Lucerna
Bojovnice    12:00    Kino Lucerna
Man for a day    17:30    Kino Atlas
Hosteska    18:00    Kino Atlas
Zahalené    18:15    Kino Art
Otloukánek    18:30    Kino Lucerna
This Ain't California    20:00    Kino Atlas
Ital    20:30    Kino Atlas
Barbara    20:30    Kino Art
Zeď    20:45    Kino Lucerna

Sobota, 20.10.2012

Bojovnice    16:30    Kino Lucerna
Kuma    17:30    Kino Atlas
Ročník 45    18:00    Kino Atlas
Co zbývá    18:15    Kino Art
Barbara    18:15    Kino Lucerna
180° – Tvůj svět je náhle vzhůru nohama    20:00    Kino Atlas
Otloukánek    20:30    Kino Atlas
Tabu    20:30    Kino Art
Na sklonku dne    20:45    Kino Lucerna

Neděle, 21.10.2012
Barbara    16:30    Kino Lucerna
Na prahu osmdesátky    17:30    Kino Atlas
Peak    18:00    Kino Atlas
Otloukánek    17:30    Kino Art
Neviditelná    18:30    Kino Lucerna
Coming Out    20:00    Kino Atlas
Flying Home    20:30    Kino Atlas
180° – Tvůj svět je náhle vzhůru nohama    20:30    Kino Art
Hotel Lux    20:45    Kino Lucerna

PROGRAM NA www.dasfilmfest.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>