Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Oslava německy mluveného filmu – Das Filmfest

2010-10-04 10:15

Pátý ročník filmového festivalu DER FILM k letošnímu roku přejmenovanému na DAS FILMFEST do Prahy přiveze opět řadu zajímavých hraných i dokumentárních snímků z Německa, Rakouska a Švýcarska. Od 6. do 10. října se v kinech Lucerna a Evald nahlédnete, jak se žije na okraji společnosti, lapeni do sítě tónů nebo na úbočí Tyrolských Alp.

Prostitutky, alkoholici a genocida
Pro slavnostní zahájení byl letos vybrán rakousko-německý snímek Lupič, který přibližuje osud talentovaného maratonského běžce a bankovního lupiče v jedné osobě. Lavírovat na hraně se bude i v dalších snímcích, a proto nepřekvapí, že hlavní a nejobsáhlejší festivalová sekce se jmenuje „Na hraně“.  Filmy, které se v rámci ní představí, budou vyprávět o mezních životních situacích a problematických osobnostech, které se leckdy potácejí na samém okraji společnosti.

Navýsost aktuálním snímkem je Cizinka německého režiséra Fea Aldaga, který v tomto snímku tematizuje složitý proces hledání identity. Mladá matka turecko-německého původu se konfrontuje s dvěma systémy hodnot, v rámci nichž musí žít.  Promítat se bude také snímek s výmluvným názvem Portrét německých alkoholiků či profil tří berlínských prostitutek Frauenzimmer, stárnoucích žen, které se svému stárnutí rozhodly postavit poněkud jinak, než se očekává.


Cizinka - trailer

Velkou pozornost si zaslouží dvojice filmů, která je věnována neblaze proslulému filmovému tvůrci Veitu Harlanovi a jeho snímku Žid Süss z roku 1940. Snímek, který ve své době vidělo na 20 milionů diváků po celé Evropě, je výkladní skříní nacistické propagandy, a proto pečlivě uzamčen v trezoru. To ovšem nezabránilo Oskaru Roehlerovi, aby natočil historii vzniku tohoto filmu, která bude na festivalu uvedena pod názvem Žid Süss – Film bez svědomí. Následovat pak bude dokument Harlan - Ve stínu Žida Süsse, ve kterém dokumentarista Felix Moeller vypráví pomocí archivních záběrů, rozhovorů s Harlanovými příbuznými a materiálů z rodinného archivu příběh tohoto kontroverzního tvůrce.

Za hudbou a horským vzduchem
Další tematickou sekcí bude „Musikmania“, která už podle názvu slibuje snímky, které se ponesou na vlnách tónů a barevných zvuků. Sekce se zakódovaným názvem „IFFI Fokus Tirolse zaměří na kinematografii jediného regionu a to Tyrolska z neobvyklých úhlů. Dramaturgem této sekce je Helmut Groschup, ředitel Mezinárodního filmového festivalu Innsbruck. Jako filmař se na festivalu představí rakouský dramatik Klaus Händl (jeho hru Temně lákavý svět uvedlo Divadlo Komedie) a uvede zde svůj první hraný film Březen.

Poslední tematickou sekcí bude „Noc krátkých filmů“, která ve dvou filmových pásmech přinese pohled na aktuální život a další směřování Německa. Všechny projekce, pokud nebude uvedeno jinak, jsou za 90 korun. Po Praze se přehlídka přesune do Brna, kde setrvá od 11. do 15. října v kině Art. Další podrobnosti najdete zde. Program festivalu je tady.


Žid Süss – Film bez svědomí


kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>