Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Čtyři lvi a bomby v igelitkách

2011-01-06 10:53

Skupinka teroristů plánuje útok, po kterém by po ulicích měly téct litry krve. Akorát panují neshody, čí krev že by to měla vlastně být.

Už je tomu přes třicet let, kdy si legendy britského humoru Monty Pythoni dělali prču z víry a náboženství v Životu Briana. Film ve své době samozřejmě vyvolal spoustu skandálů a protestů všech možných odvětví církve, které hlásali, že se jedná o naprosto nepřijatelné nactiutrhání. John Cleese mimochodem vtipkoval, že se po tisících letech alespoň konečně podařilo spojit věřící dohromady. A přestože máme nyní přeci jen odlišnou dobu, dá se předpokládat, že si snímek Čtyři lvi, který si na paškál bere islámský terorismus, v řadách radikálů kámoše též neudělá.

Trailer k filmu Čtyři lvi s českými titulky

Režisér Christopher Morris, jehož můžete znát kupříkladu jako Denholma ze seriálu IT Crowd, navazuje na inteligentně podané šílenosti šestičlenného uskupení nadmíru obstojně. V centru totiž stojí čtveřice džihádistů žijících v Londýně, kteří paradoxně nemají s islámem tolik společného. Do nějakého důležitého jádra nepatří, což jim ale nebrání stát hrdě za svou věcí a klidně se kvůli ní obklopit výbušninami. V jejich přáních se mísí všechno možné i nemožné, jelikož to mají v hlavě kapánek pomotané. O to víc ale podtrhují všeobecný názor, jací jsou ti vousatí chlapíci magoři.


Ukázka z filmu, u níž je nutná dobrá znalost angličtiny

Čtyři lvi jsou podívanou cynickou a černohumornou, přičemž se fórky pohybují na hraně tak moc, až chvílemi nevíte, zdali se vůbec smát. Morrisovi je jasné, že zpracovává velice kontroverzní téma, a tak ho uchopil snad jediným rozumným způsobem – vše předkládá s vážnou tváří. Ústřední teroristi jsou pitomci, dělají neuvěřitelně pitomé věci a pronášejí hlášky, které jsou třaskavější než jejich podomácku vyrobené bomby, ale vlastně si nízkou inteligenci nepřipouští. To, co dělají, dělají se zapálením, díky čemuž vypadají jako živoucí figurky, ne jako trapné karikatury. V této souvislosti by se dal zmínit pokus Tomáše Vorla staršího odkrýt vztahy a mechanismy mezi bohatými lidmi. Z Ulovit milardáře se stalo ale namísto sofistikované výpovědi jen nekoukatelné plivání na všechny okolo.

Když ve Čtyřech lvech jedna z postav zaučuje sebevražednou vránu nebo další mamlas s taškou plnou bouchající radosti zakopne u nebohého stáda ovcí, je to samozřejmě krajně absurdní, ale pasuje to do celého konceptu. V další chvíli se totiž mohou k většímu účinku výbušniny používat šrouby a matky a smích už se nedostaví zrovna bezstarostný. V případě samotného karnevalového závěru již legrace vyloženě ustupuje do ústraní a hlavní slovo přebírají mrazivé pocity. Čtyři lvi nejsou prvoplánovou srandou, ale chytře sepsanou a vystavěnou nekorektní satirou.

Za dobrý krok se dá považovat laciné vzezření, které bylo s největší pravděpodobností zapříčiněno velmi nízkým rozpočtem. Dokumentární charakter a rukou snímaná kamera plynule navazují na snahu hloupých džihádistů natočit pro světová média oznámení o teroristickém útoku.

Je trochu škoda, že v pasážích kolem středu dávkují Čtyři lvi spíše přímočařejší frky, které vycházejí čistě ze zažitých stereotypů ohledně teroristů. Dalo by se to však považovat za jediné bouchnutí bez ničivého účinku. Christopher Morris se dá pořád s přehledem považovat za frajera, když z radikálů dělá nemyslící blázny takto vtipným způsobem. Zřejmě chtěl zvýšit množství korespondence ve své schránce. Hlavně ať dopisy neobsahují nic horšího než rozhořčené výkřiky.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.
Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>