Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Potěší

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Čtvrtý druh: Věřte si, čemu chcete (8)

2010-03-16 11:03

Co si představíme pod názvem UFO? Roztodivné kruhy v obilí, zelené mužíky s tykadlovými očíčky vyskakující z létajícího talíře, noční přízraky plížící se městem, fosforeskující tekutiny. To všechno už tu ale bylo. Režisér Olatunde Osunsanmi to zkusil trochu jinak. Natočil film o UFO bez UFO.

Místem děje: aljašské městečko Nome. Dochází zde už pár dekád k záhadnému mizení lidí. Vyšetřování policie jsou neosvětlená. Obyvatelé Nome se „toho něčeho“ bojí, mají poruchy spánku a z nich vzrůstající traumata. Docházejí na sezení k psycholožce Abigail Taylor (Milla Jovovich). Ta zjišťuje, že mají všichni podobné příznaky nespavosti – budí se po třetí hodině ranní, nemohou usnout a vidí bílou sovu. Abigail se snaží své pacienty potíží zbavit pomocí nové metody hypnózy. A trošku se jí to vymkne z rukou.

Záhada diváka vždycky přitáhne. Neobjasněné případy nastaví od začátku vyprávění na level „tajemno“ a spolehlivě vyvolají napětí. Otázka existence či neexistence UFA je mnohem starší než naše civilizace a pokouší nás již celá staletí. Scenárista a režisér filmu Olatunde Osunsanmi to všechno dobře ví a asi proto se docela dobře řídil osvědčenými kuchařskými zásadami pro mysteriózní drama. Fajnšmekři žánru a fanoušci Záhady Blair Witch by si tady mohli přijít na své.

Pomalé skřípavé otevírání dvěří spolehlivě vyvolá jemné mrazení na zádech. Výkřik. Zděšení. „Proboha, něco je za dvěřmi.“ Za dveřmi prázdno. Ticho, dramatický podkres hudbou. Střih. Oko bíle sovy. Střih. Zhypnotizovaní obyvatelé Nome v ordinaci doktorky Abigail Taylor vyprávějící o oné sově. Byla to sova? Nebyla to sova? Viděli sovu? Nebo nic? Střih. Chcete větší autentičnost? No problem. Osunsanmi si půjčil (prý) skutečné záběry z psychologických sezení s pacienty z roku 2000 (prý) pravé Abigail Taylor. Mají tu dodat na věrohodnosti. Otázka je, jak moc se to povedlo. Připouštím, že hlasité sumerské skřeky, které se dostaly na nahraný materiál, mohou vyděsit, ale považovat je za autentické?

Opomenut nemůže zůstat velmi kvalitní herecký výkon Milly Jovovich, která svým podáním doktorky Abigail dokázala postavu trochu zlidštit, ač to asi nebyl účel. Kdyby byla do role obsazena „pravá“ doktorka Abigail ze „skutečných“ záběrů, byl by teprve důvod se bát. Anorekticky hubená, bledá jak smrt, upoutána na kolečkové křeslo vypráví s vystrašeností v očích monotónně svůj příběh samotnému režisérovi filmu a na otázku , jestli tomu všemu sama věří, odpovídá: „Věřte si, čemu chcete. Záleží to na vás.“

Pokud nejste zrovna fanda žánru, budete mít po shlédnutí snímku možná pocit, že si režisér Osunsanmi prostě pustil jednou v noci deset let starou kazetu s filmem Záhada Blair Witch a jeho dobrý kámoš mu shodou okolností ten samý večer poslal link na youtube na „crazy alaska psychologist“. Pár panáků a hop, nápad je tu. Zelených panáčků tu už bylo dost, natočíme UFO bez UFO. A nebo to bylo úplně jinak. No věřte si, čemu chcete. Fakta jsou sice fakta, ale představám se meze nekladou.

Místa a časy projekcí filmu naleznete zde.Foto HCE
 

Tereza Mácová

Komentáře (8)

stanleykusok 2012-01-16 12:06:05
zoberte si aka je to haluz...všetko co nasvedcuje pravde media a podobne ladene fenomény oznacia za science fiction...všetko čo sa vymyká tomuto neuveriteľnému systému je podľa nich blbost, ved akoby nebola riadia sa heslom, že skrývať treba iba malé tajomstvá, lebo veľkým nikto neverí....mne sa tiež stratil otec a niet po nom ani stopy a cudovali by ste sa kolko takých je na Slovensku....
Lucie 2010-09-28 03:04:03
3 tydny jsem v noci budila pritele, aby se mnou sel na zachod, jak jsem byla po tom filmu po......
KLára 2010-07-31 12:08:55
vyděla jsem, a myslim si že neco takovího jen tak vymyslet nejde, neco na tom pravdy bude, ale ze všeho nejvíc mi nedochází že jí prostě vzaly dceru která se už nikdy nenašla z toho jsem mela teda největší haldu
pamica 2010-07-30 08:24:51
dobrý den, dnes ve 2ráno jsem to dokoukal a musím říct, že kdyby mne manželka poplácala po zádech "pojď už spát" tak zešedivím za sekundu a na záchod bych už nemusel.... :) je to mazec film, ty originální záběry té dr.mě jen přesvědčují, že to tak prostě JE a to je velký mazec!tam na dovču nepojedu :)))
Ztazi 2010-07-15 06:05:11
Já jsem na to koukala včera v noci... A myslela jsem že se zblázním... Nevím ale něco na tom pravdy určitě bude..
kristyna rejskova 2010-06-14 02:31:51
videla a verim tomu. ty fakta me dostali ale musim jeste napsat ze jsem u toho brecela ta pani ma takovou odvahu az ochrnela a patrala po sve dceri neznam nikoho kdo by se obetoval az takto. takze VERIM.
david 2010-06-13 02:18:46
DNES SEM NATO KOUKAL A VĚŘÍM TOMU CO SE STALO SEM HOTOVY
Lukáš 2010-02-28 05:38:34
Ten film jsem dnes viděl a je to špice. Skoro tomu začínám věřit.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>