Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Potěší

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

ČERNEJ DYNAMIT UDĚLÁ BUM

2010-01-21 00:00

Takže se připravte, protože takovej nářez jen tak často neuvidíte. Dostanete tady všechno. Drogy, střelný zbraně, drsný hlášky, prsatý holky s kvalitně macatejma zadkama a konečně pořádný kung-fu. Říkal jsem všechno a taky jsem myslel všechno, ok? Tak přijďte nebo si pro vás přijde Dynamit, DYNAMIT!

Domníváte se, že je takovýto úvod článku vyloženě trapný? Inu proč ne, má ukrývat zvláštní kouzlo ukázek k blaxploitation filmům. Sám režisér Scott Sanders, který vytvořil Černýho Dynamita, říká, že u těchto laciných černošských snímků byl trailer dost často lepší než samotný film. Sledovat totiž v celovečerní stopáži největšího tvrďáka, který nakope kohokoliv do zadku, se postupem času stávalo čím dál únavnější. Scott Sanders má ale tu smůlu nebo to štěstí, že jeho parodická pocta svůj trailer přeci jen předčila.


Trailer k Černýmu Dynamitu ve stylu blaxpoitation filmů

K popsání ústřední zápletky si vypůjčím oficiální text distributora, jelikož vcelku sympaticky zachycuje onu komickou atmosféru: „Ghettem se šíří panika. Tajemný „Muž“ zásobuje místní sirotčinec heroinem a jím distribuovaný populární alkoholický nápoj způsobuje fatální vedlejší účinky. Poté, co „Muž“ vykoná pomstu na jednom ze svých dealerů, vstupuje na scénu bratr oběti, všemi obdivovaný a zároveň obávaný titulní hrdina. Na cestu za pomstou se vydává vybaven střelnými zbraněmi, nunčaky a neodolatelně břitkými hláškami.“

Jak se dá snadno z tohoto popisu rozpoznat, všechna klišé jsou zvýrazněna, drsňácké pózy jsou nahozeny do absurdních rovin a brakovost původních děl ze sedmdesátých a osmdesátých let se vyzdvihuje. Což je popravdě bezva, protože když přistoupíte na úmyslně trapné momenty, úmyslně bídně hrající aktéry a úmyslně oldschoolové používání střihů a úhlů kamer, funguje Černej Dynamit zkrátka výborně. Smějete se dění na plátně a bavíte se technickým napodobováním originálů, které celkem nemusíte znát, jelikož jejich zákonitosti vám velmi rychle docvaknou. Vynikající Michael Jai White v hlavní roli se o to postará.

Pod Sandersovou režií se postará hlavně o to, že Černej Dynamit v podstatě stále neočekávaně graduje. Neočekávaně z toho důvodu, že u většiny komedií to bývá tak, že se vystřílí nejlepší pasáže a nápady během úvodní půlhodinky a poté už se nějakým způsobem jen zápletka dokodrcá do finále. Černej Dynamit má místo toho parádní scény spíše až v závěru, díky čemuž na prvním místě přetrvává dojem z kvalitní podívané a nad slabším startem se mávne rukou. Přesto se ale během cca 80 minut několik hluchých míst objeví, o tom není sporu.

Je navíc otázkou, zdali oněch hluchých minutek nevyvstane vícero při uvádění v běžné distribuci. Během projekce na festivalu v Karlových Varech se filmoví fanoušci přeci jen víc odváží, a proto mají tamní promítání velmi specifickou atmosféru. Černý Dynamit nebyl výjimkou a kolektivní zážitek dokázal leckdy fórky ještě vylepšit.

Pouze ozkoušením se dá ale zjistit, jestli bude tato parodie a pocta v jednom fungovat i za předpokladu, že zrovna v sále narazíte na samé suchary. Černej Dynamit si sice dělá šoufky z velmi osobitého žánru, jenž u nás zrovna velkou známostí neoplývá, přesto by se přepísknutou brakovostí mohli bavit i ti, kteří o filmech jako Shaft nebo Sweet Sweetback’s Baadassss Song nikdy neslyšeli. Stále je ale dobré mít pro jistotu na paměti, že o divácky univerzální kus poctivé filmařiny, kterou snad musí být schopen ocenit úplně každý (jako kupříkladu u Avatara), nejde.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde

Foto Aerofilms
 

Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>