Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Diagnóza

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Bunny a býk zaujme, leč nenadchne

2011-01-06 10:39

V nabídce dne tentokrát figurují toreadoři, sázky, vycpaný medvěd a Polské národní obuvnické muzeum.

Film Bunny a býk by se dal nejlépe charakterizovat tím, že se hodně podobá seriálu The Mighty Boosh. Jelikož ale jednadvacetidílná záležitost u tuzemského publika nepatří zrovna k profláknutým výtvorům, protože se u nás nikdy nevysílal, bude vhodnější popsat první celovečerní snímek Paula Kinga jinak. Třeba tím, že Bunny a býk si důmyslně vyhrává s kulisami a obsahuje několik sympatických cameo rolí, ale z kvalitativního hlediska skáče nahoru a v pravidelných intervalech padá zase zpátky dolů.


Oficiální trailer k filmu Bunny a býk

Celé je to o podivínovi Stephenovi, který dělá každý den stejné činnosti, přičemž nikdy nevychází ze svého bytu. Když se jednou v jeho rutině objeví neočekávaný zádrhel, začne vzpomínat na cestu po Evropě, kterou před lety absolvoval se svým kámošem Bunnym. Výlet to byl značně prapodivný, jak dokazují všechny možné fotky a suvenýry, z nichž si cestu skládá a vybavuje. Z industriálního polského Slezska se postupně dostávají až do španělské Andalusie, kde čeká osudový býk, který se protlačil i do názvu filmu.

Jak už to tak u roadmovies většinou bývá, putování je prošpikováno náhodnými setkáními a historkami. Bunny a býk se v podstatě skládá pouze z těchto zpravidla krátkých epizodek, jelikož ani ústřední hrdinové nemají žádný konkrétní cíl. Prostě jezdí z jedné země do druhé a zatímco Stephena zajímají místa typická pro dané oblasti, Bunny se orientuje spíše na věci, o kterých se průvodci nezmiňují. Proto se prohlídky Polského národního obuvnického muzea střídají s bizarními událostmi s vycpaným medvědem nebo milovníkem psů bez domova.

Stále jde ale o jednotlivosti, u nichž záleží pouze na tom, jak moc se trefí do vkusu. Když se kupříkladu na scénu postaví Richard Ayoade, známý především díky seriálu Ajťáci, všechno je v pohodě. Jeho dikce stále ohromně baví a v kombinaci s trhlou minirolí je tedy perfektně funkční. Jenže v průběhu se objeví několik dalších figurek, jejichž humornost vsází na vulgarity, čímž nadprůměrný dojem zase srazí. Každý divák si ve výsledku zřejmě najde něco svého, ale jen niterné množství zaujme Bunny a býk konzistentně.

Nakolik je první polovina svižná, zvláštní a ve své zvláštnosti vtipná, druhá se hrabe spíše v dramatičnosti. Leckdy se sice jedná o dramatičnost záměrně přehnanou, aby se opět situace dohnala do vtipu, ale účinek se málokdy dostaví. Spíše se zčistajasna projeví zívnutí. Možná slabší druhou část zapříčinilo i relativní navyknutí na originální vizuální stránku. V Bunny a býkovi se za pomoci divadelních kulis konstruují velmi atraktivní prostředí, která by se hravostí dala přirovnat kupříkladu k tvorbě Michela Gondryho. Působí svěže a neokoukaně, ale postupně si divák přeci jen zvyká a po hodině už nepůsobí „wow“ efekt natolik intenzivně.

Přesto zamrzí především celková nesoudržnost. Různá místa, různé druhy vtipů, různé nálady, které se ale nedaří přesvědčivě odrážet na divákovi. I zmiňovaný seriál The Mighty Boosh ale v jednu chvíli zaujme a v druhé zase střílí absolutně vedle, takže alespoň těch několik fandů britského tvůrce Paula Kinga by snad mělo být tímto lehce surreálným tripem zcela uspokojeno.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.Foto  AFČK
 

Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>